07 Temmuz 2017 15:52

ABD’den, Esad’lı yeni Suriye stratejisi!

ABD, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve gerilimi azaltma bölgelerini kabul ettiği yeni Suriye stratejisi hazırladığı öne sürüldü.

Paylaş

ABD’nin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın göreve devam etmesinin, gerilimi azaltma bölgeleri kurulması önerisinin kabul edilmesinin ve bu bölgelerin Rusya tarafından kontrol edilmesinin öngörüldüğü yeni Suriye stratejisi hazırladığı öne sürüldü.

ABD merkezli haber sitesi Daily Beast’in, Beyaz Saray ve ABD Kongresi’nden yetkililere dayandırdığı haberine göre Washington yönetimi, Esad’ın koltukta oturmasının, gerilimi azaltma bölgeleri kurulması önerisinin kabul edilmesinin ve bu bölgelerin Rusya tarafından kontrol edilmesinin öngörüldüğü yeni Suriye stratejisi hazırladığını iddia etti.

Sputnik’in aktardığına göre ismi açıklanmayan Beyaz Saray yetkilisi, “ABD, Rusya ve partnerleri tarafından önerilen gerilimi azaltma bölgelerine ve bu bölgelerin Rus askerler tarafından kontrol edilmesine karşı çıkmayacak” dedi.

‘IŞİD’DEN ALINAN BÖLGELERİ SDG KONTROL EDECEK’

Stratejide Rusya’nın desteğiyle Suriye ordusu tarafından özgürleştirilen Halep kentine odaklanıldığını yazan Daily Beast, “Washington, müttefik güçlerin IŞİD’den kurtardığı bölgeleri Suriye hükümetine teslim etmeyecek. Söz konusu bölgelerin kontrolünden Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) sorumlu olması bekleniyor” ifadelerine yer verdi.

‘FOREIGN POLICY’NİN TILLERSON HABERİ DOĞRU’

Daily Beast, Foreign Policy’de (FP) yer alan ‘ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın geleceğinin Rusya tarafından belirlenmesine müsaade etmeye hazır olduklarını söylediğine’ dair haberi de doğruladı.

Site, “Tillerson’un tutumu, Rusya ve İran’ın desteğini alan Suriye hükümetinin elde ettiği siyasi zaferi teyit ediyor” diye vurguladı.

FP, Tillerson’un geçen hafta Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yaptığı görüşmenin içeriğine ilişkin bir habere yer vermiş ve Tillerson’un görüşmede ABD’nin Rusya’ya Esad’ın geleceğini belirlemesi için müsaade etmeye hazır olduğunu söylediğini öne sürmüştü. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Justice March’ reaches İstanbul on its 23rd day

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa