İnsan hakları savunucularından DEÜ’ye siyah çelenk

TİHV İzmir Temsilciliği DEÜ Rektörlüğü’ne siyah çelenk bırakarak, açığa alınan akademisyenlerin görevlerine iade edilmesini istedi.   

07 Temmuz 2017 15:20
Son Düzenlenme Tarihi: 07 Temmuz 2017 17:55
Paylaş

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İzmir Temsilciliği, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü’ne siyah çelenk bırakarak, açığa alınan akademisyenlerin görevlerine iade edilmesini istedi.   

TİHV adına basın metnini okuyan Aytül Uçar, DEÜ’nde açığa alınan akademisyenlerin, sadece çalıştıkları kurumlarda öğrencilere ve hastalara hizmet vermekle kalmayıp, insan, toplum ve doğa yararına bir üniversite anlayışıyla emek, barış ve demokrasi mücadelesinde aktif ve etkin biçimde yer aldıklarını dile getirdi. 

Bilimin, toplum için sorumluluk almayı gerektirdiğini dile getiren Uçar, “Açığa alınan tüm hocalarımız da kendi çalışma disiplinlerinden toplumsal gerçekliğe bakarak hakikate ulaşmakta ve ülkenin insan hakları, demokrasi ve barış sorunları karşısında tutum ve sorumluluk almaktadırlar” dedi. 

İŞKENCEYE KARŞI MÜCADELEYE KATKI KOYDULAR

TİHV olarak, yıllardır başta işkence olmak üzere insan hakları ihlallerini önlemek ve insan haklarına olan saygıyı güçlendirmek, işkence gören kişilere tedavi ve rehabilitasyon hizmeti sunmak, hak ihlallerini izleyip raporlaştırmak amacıyla çalışmalar yürüttüklerini hatırlatan Uçar, çalışmaları sırasında hocalardan da çok değerli katkı ve destek aldıklarını belirtti. 

DEÜ Rektörlüğü’nün aldığı kararın hukuksuz, akıl ve vicdan dışı olduğunu ifade eden Uçar, “Aldığı bu karar ile akademik ve bilimsel özgürlüğe, iyi hekimliğe büyük zarar vermiştir” dedi. 

Açığa alınan hocalarınsonuna kadar yanlarında olduklarını vurgulayan Uçar, “Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü’nü kınıyor ve derhal hocalarımızı görevlerine iade etmeye davet ediyoruz” dedi. 

Açıklamanın ardından insan hakları savunucuları, siyah çelengi Rektörlüğün kapısına bıraktı. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Munzur Festivali için 137 isimden çağrı

SONRAKİ HABER

Denizli'de midibüs kaza yaptı: 12 öğrenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa