Oğlum bak git!

Oğlum bak git!

Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu (AYÖP) ve birçok meslek grubundan KPSS mağduru yaptıkları eylemde, AKP Hükümetine “siz kime hizmet ediyorsunuz” diye sorarken, ÖSYM Başkanı Ali Demir’i de istifaya çağırdılar. Mağdurlar yaptıkları tiyatral etkinlikte Demir’in açıklamalarının tatmin edici olmadığını

KPSS sorularının sızdırılması, parayla satılması iddiaları Ankara’da Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu ve KPSS mağdurları tarafından protesto edildi. Kızılay YKM önünde bir araya gelen mağdurlar sık sık, “ KPSS İptal, Ali Demir istifa”, “kul hakkı dediniz hakkımızı yediniz” sloganları attı. “AKPSS’yi istemiyoruz”, “ver parayı al soruyu” , “Kopyayla, parayla, seçme sınavına hayır” dövizleri taşıyan mağdurlara, CHP milletvekilleri Levent Gök, Uğur Bayraktutan Eğitim Sen Genel Başkanı Ünsal Yıldız ve MYK üyesi Betül Korkut da destek verdi.

‘HIRSIZLIK SÜRÜP GİDİYOR’

Eylemde konuşan AYÖP Ankara temsilcisi Hasan Basri Ekici, her sınav sonrası skandala imza atan ÖSYM’nin bu yıl da KPSS sorularını belli  çevrelere sunma geleneğini sürdürdüğünü söyledi. Ekici, ÖSYM’nin sicilinin vahim olduğunu belirterek, yaşananları “büyük bir skandal ve hırsızlık” olarak değerlendirdi. “Geçmişe bakıldığında özellikle son 3 yıldır, devletin çeşitli kademelerinde görev alabilmek için yapılan sınavların birçoğunda bir usulsüzlüktür, bir hırsızlıktır sürüp gidiyor” diyen Ekici, daha önce yapılan pek çok sınavın  sorumlularının daha ortaya çıkarılarak cezalandırılmadıklarına dikkat çekti.

‘GENÇLERE SAHİP ÇIKMA ZAMANI GELDİ’

Yaşanan onlarca sınav vakasında aynı skandalların tekrar ettiğine vurgu yapan Ekici, “bazılarının eli geleceğimiz üzerinde. Birileri bu ülkenin devlet kurumlarına, kendi istediği kişileri -deşifre olmalarına rağmen- yerleştirmek konusunda ısrar ediyor” dedi. Bu sorunların artık işsizlerin, öğretmenlerin sorunu olmadığına vurgu yapan Ekici, yaşatılanların artık görmezden gelinemeyeceğini, hırsızlık yapanlara, kul hakkı yiyenlere çanak tutmak yerine gençlere sahip çıkma zamanının geldiğini ifade etti.

‘GENÇLERİN HAYATINI KARARTAN AKP’

Ekici, “yanlış politikalarla çocuklarını sınav stresine kurban eden, eğitimli gençlerin hayatlarını karartan AKP’ye sesleniyoruz, bu şekilde siz kime hizmet ediyorsunuz” diye sordu. Ekici’nin konuşmasının ardından, kısa bir tiyatro etkinliği sergilendi.

ÖSYM’NİN KALEMİNİ KIRDILAR

Etkinlikte, ÖSYM Başkanı Demir’i canlandıran bir öğretmen, “sınavda şike var dediniz, kopya var dediniz, ama bakın memleketin bazı gençleri görev başında şimdi niye şikayet ediyorsunuz” diye seslendi. Mağdurlar temsili Demir’e ‘oğlum bak git’ diyerek yanıt verdi. Temsilde, KPSS’yi savunmaya devam etmesi üzerine Demir, ‘oğlum bak git’ diye sopa ile dövülerek uzaklaştırıldı. Eylemde mağdurlar  ÖSYM’nin sınavlarda dağıttığı kalemleri de kırarak yere fırlattı.  (Ankara/EVRENSEL)


KPSS’NİN İPTALİ İÇİN 3 KENTTE MİTİNG

Birçok ilde kopya iddialarıyla gündeme gelen KPSS-2012’nin iptal edilmesi için İstanbul, Ankara ve İzmir’de mitingler yapılacak.

Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndaki kopya iddialarına karşı tepkiler çığ gibi büyüyor. Sınavın iptali için Pazar günü Ankara, İstanbul ve İzmir’de miting düzenlenecek. Sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta örgütlenen KPSS katılımcıları, pazar günü saat 14.00’de Ankara Kızılay ve İstanbul Taksim meydanları için katılım çağrısında bulundu. İzmir Gündoğdu Meydanı’ndaki mitingin başlama saati ise 18.00 olarak duyuruldu. Bu arada KPSS’deki kopya iddialarına ilişkin olarak bir de video klip hazırlandı.

Video klipte çalınan soruların belgesi, tepkiler, sınavdan çıkan öğrencilerin tedirgin halleri ve ÖSYM Başkanı’nın açıklamalarına yer verilerek mitinglerin saat ve yerleri duyuruluyor.


KPSS MAĞDUR ETTİ

Elazığ’da Postane Meydanı’nda bir araya gelen KPSS mağdurları bir basın açıklaması yaparak KPSS üzerinde ki şaibenin kaldırılmasını istediler. Saat 13.00’te Postane Meydanı’nda toplanan öğretmen adayları yıllarca okuduklarını ancak karşılığını alamadıklarını ifade ettiler.
Mağdurlar adına açıklamayı yapan İnan Samoğlu “Bizlere yapılan haksızlıkların peşini bırakmayacağımızı herkesin bilmesini istiyoruz. Geleceğimizin çalınmasına asla izin vermeyeceğiz. Kamu oyunu bu bağlamda göreve davet ediyoruz. Yarınlarımızı çalanlar cezalandırılmalı ve ilgili sınav bir an önce iptal edilmelidir” diyerek taleplerini şöyle sıraladı:
2010 dan sonra getirilen şifre uygulamasının kaldırılarak alınan puanların ve sıralamaların herkesçe görüşülebilecek şekilde sağlanması.
Yapılan haksız uygulamalarla ilgili yürütülen soruşturma sonuçlarının kamuoyuyla paylaşılması
Siyasiler ve ÖSYM’nin herhangi bir araştırma yapmadan yapmış olduğu açıklamaları doğru bulmuyor ve yargıya müdahale edilmesini istemiyoruz
Açıklamanın ardından Eğitim Sen Elazığ Şubesini ziyaret eden KPSS mağdurları olayı yargıya taşıyacaklarını ifade ettiler.

AKP’YE DEVE KUŞU YUMURTASI

ATAMASI yapılmayan öğretmen adayları AKP Tarsus ilçe binası önünde eylem yaparak basın açıklaması gerçekleştirdiler. KPSS’da yaşanan skandalı ve hükümeti eleştiren öğretmen adayları maket olarak yaptıkları deve kuşu yumurtasını, AKP ilçe yöneticilerine hediye etmek için içeri girmek istediler. Emniyet güçleri buna izin vermedi.
Burada öğretmen adayları adına basın açıklamasını okuyan Ahmet Öztürk, “Her sınavda ayrı bir skandala imza atan ÖSYM, özellikle memur atamalarının olduğu sınav sorularının servis edilmesi ve belli çevrelere sunulması geleneğini 2012 KPSS’de de sürdürdü. Bu çıkarımda bulunmazımızın sebebi, ÖSYM’nin sicili, geçmişte ve günümüzde sergilediği tutumudur” dedi.
Öztürk hükümetin düzgün istihdam politikaları geliştirmediğini belirterek, “YÖK adında bir kuruma sahip olup da ülkenin hangi meslekten, hangi sayıda elemana ihtiyacı olduğunun dahi hesabını yapamayan, hemşiresi eksik öğretmeni fazla, yanlış planlamalarla ve politikalarla çocuklarını sınav stresine kurban eden, eğitimli gençlerinin hayatlarını yok eden bu hükümete sesleniyoruz: Kime hizmet ediyorsunuz siz?”  şeklinde konuştu.
Eylemci öğretmen adayları ardından temsili olarak hazırladıkları deve kuşu yumurtasını AKP ilçe yöneticilerine vermek istediler. Fakat emniyet güçleri buna izin vermedi. Bir süreliğine kapı önüne konulan deve kuşu yumurtası daha sonra kaldırıldı. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net