07 Temmuz 2017 11:54

İnsan hakları savunucusu el Saeg yeniden tutuklandı

Körfez ülkesi Bahreyn’de tutukluluk süresi boyunca işkence ve cinsel tacize maruz kaldığını açıklayan insan hakları savunucusu tekrar tutuklandı.

Paylaş

2011 halk ayaklanmalarının ardından muhalefete uygulanan yoğun baskı ile gözlerin çevrildiği Bahreyn, muhalafetteki Şii partisi Vifak Hareketi ve ülkenin tek bağımsız gazetesi el Vakf’ın kapatılmasından sonra, şimdi de insan hakları savunucularına uygulanan şiddetle gündemde. 

Guardian’ın haberine göre, mayıs ayındaki tutukluluğu süresince güvenlik güçleri tarafından cinsel taciz ve işkenceye uğradığını duyuran insan hakları savunucusu Ebtisam el Saeg, tekrar tutuklandı. Uluslararası Af Örgütü’nden yapılan açıklamada, Bahreyn merkezli “Salam for Human Rights and Democracy” adlı kuruluşta çalışan Ebtisam el Saeg’in, Bahreynli yetkililer ve güvenlik güçlerini Twitter üzerinden eleştirmesi üzerine, gece yarısı evine yapılan polis baskınıyla tutuklandığını bildirdi.

TEK ‘SUÇ’U HÜKÜMETİ ELEŞTİRMEK

El Saeg’in tutuklanması, Suudi Arabistan liderliğindeki Katar ablukasını başlatan dört ülkeden biri olan Bahreyn’de muhalefete uygulanan baskının boyutunu gözler önüne seriyor.

Ayrıca el Seag’in tutuklanması ve işkenceye maruz kalma riski taşıması insan hakları örgütlerin endişe ve tepkiye neden oldu. 

Uluslararası Af Örgütü Ortadoğu Kampanyası Sorumlusu Smah Hadid, el Saeg’in derhal serbest bırakılması için çağrı yaparken, “Bahreynli yetkililer tek suçu, muhalifleri bastırmaya kararlı hukümeti eleştirmek olan Ebtisam el Saeg’i koşulsuz ve derhal sertbest bırakmalıdır” diye konuştu.

Hadid ayrıca, “Ebtisam’ın sağlık durumu hakkında endişeliyiz. Mayıs 2017’de tutuklandığında, Bahreyn Ulusal Güvenlik Güçleri tarafından dövüldü ve cinsel tacize uğradı. Bahreynli yetkililer bu iddiaları soruşturmada da yetersiz kaldı ve Ebistam tutuklu kaldığı sürece işkence riski altında” ifadelerini kullandı.

GÖZALTINDA İŞKENCE

Mayıs ayında Ulusal Güvenlik Güçleri tarafından çağrılan el Saeg, büroya girer girmez gözlerinin bağlandığını ve sonrasında cinsel taciz ve şiddete maruz kaldığını söylemişti.

Af Örgütüne verdiği demeçte, “Burnumdan ameliyat olduğumu ve bağısak ağrısı çektiğimi biliyorlardı, burnuma vurdular ve karnıma tekme attılar. Beni korkutmak için yanıma konulmuş elektrikli cihazın sesini duyuyordum. Birşeyler yemek istedikleri on dakika dışında çoğu zaman ayakta tutuldum. İki kere bayılmışım ve üzerime atılan soğuk su ile uyandım. Sorgu sırasında, sadece birkaç saniye boyunca sandalyeye oturttular. Beni, aileme zarar vereceklerini, kocama işkence yapacaklarını ve ona elektrik vereceklerini söyleyerek tehdit ettiler. İçlerinden biri ‘seni kimse koruyamaz’ dedi. İnsanlığımı alıp götürdüler, onlar için zayıf bir avdım” ifadelerini kullandı.

El Saeg, tutukluluğu süresince, 23 Mayıs’ta beş kişininin öldürüldüğü Diraz’daki protesto, tanıdığı diğer insan hakları savunucuları ve Bahreyn’deki hak ihlalleri hakkında konuştuğu Cenevre’deki BM insan hakları konseyine katılımı hakkında sorgulandığını söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Journalists’ news articles and Twitter posts in the indictment

SONRAKİ HABER

Üniversite öğrencilerini taciz eden şahıs gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...