07 Temmuz 2017 05:00

Duymayanlardan duyanlara mesaj: Merhaba

Türk İşaret Dili ile işitme engelli-sağır yurttaşlara öncelikli olarak matematik eğitimi veren 'Anlatan Eller' projesi farkındalık kampanyası başlattı

Paylaş

Sevda AYDIN

Sosyal sorumluluk projeleri hakkında haber-röportaj yapmak her zaman içinde biraz soru barındırır. Nihayetinde bir duyarlılık çağrısıdır ve politik olarak kolay örgütlenemez. Ama sivil dayanışma grupları kişisel çabalarla çok eski zamanlardan beri çevresinde yaşanılan sorunlara karşı hassasiyet göstererek “en azından denizde kum misali” diyerek böylesi yardımlaşmaları sürdürüyor. Türkiye’de en fazla varlık gösteren engelli grubu sağır ve dilsizler. Onların yaşadıkları hayata, sosyal yaşamlarına ve eğitimlerine destek verebilmek için pek çok proje üretiliyor. Bu projelerden biri de “Anlatan Eller” adıyla yakın bir zamanda yine bir grup insanın çabasıyla hayata geçirildi. TİD (Türk İşaret Dili) destekli işitme engelli-sağır topluma öncelikli olarak matematik eğitimi veren bir sosyal sorumluluk projesi olan “Anlatan Eller”, şu günlerde de TİD Farkındalığı Kampanyası başlattı. Yaz boyu sürecek olan kampanyanın hedefi en geniş kesime seslerini duyurarak sağır toplumla iletişim kurma kanalları açabilmek. 

“Anlatan Eller” projesini ve kampanyayı ekipten Pelin Baykan ile konuştuk.  

Anlatan eller projesi ile başlayalım isterseniz, biraz bahsedebilir misiniz?
Anlatan Eller projesi TİD destekli işitme engelli-sağır topluma öncelikli olarak matematik eğitimi veren bir sosyal sorumluluk projesidir. Duyan bir insanım ve 2 sene önce işaret dilini öğrenmeye karar verdim. Bu bireysel bir istekti. Duyan ve sağır toplumun iletişim halinde olabileceğini düşünerek başladım bu yola. Benim ilk eğitmenim işitme engelli birey Serdar Peçen’di. Daha sonra Serdar’ın arkadaşlığıyla çevremde işitme engelli-sağır toplumdan arkadaşlarım olmaya başladı. Böylece kendimi sağır kültürünün içinde buldum. Anlayacağınız iki senedir sağır kültürünün içerisindeyim. Durum böyle olunca, işitme engelli-sağır toplumun yaşadıkları problemleri, duyan toplumdan bekledikleri desteği görebiliyordum. Matematik alanında ciddi bir problem yaşadıklarını öğrendim bu beni araştırmaya teşvik etti. Özellikle Engelli KPSS’ye giren çok fazla işitme engelli-sağır birey var ve matematik sınavında zorlanıyorlar. Ben İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümü’nü bitirdim. Matematiğe hep aşık bir insan olarak büyüdüm. İşaret Dili’ni öğrendiğim andan itibaren de Türk İşaret Dili’ne aşık oldum. Bu probleme çözüm bulabilmek için de hayatta çok sevdiğim iki şeyi birleştirmek istedim. Anlatan Eller projesi tam olarak böyle başladı aslında. Şu an sadece sosyal medya üzerinden temel matematik eğitimlerini veriyorum. Sayıları tanımak, dört işlemi yapabilmek her şeyin başında geliyor. Öncelikli olarak matematik eğitimi veriyorum diyorum çünkü projenin bir sonraki hedefinde diğer derslerde de TİD destekli eğitim vermek var. 

ALFABEYİ ÖĞRENMEK

Duyan ve duymayanların iletişiminin önemini baz alan bir projeyi yürütüyorsunuz. Çok köklü bir sorun bu. Sosyal sorumluluk projeleri dışında bu soruna sistematik bir şekilde eğilen bir yapı maalesef yok. Bu sınırlı yaklaşımı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Benim işaret dilini öğrenmem bireysel bir istekti. Sağır ve duyan toplumun beraber var olabilmesi içindi. Duyan insanların bu konuda bilinçlenmesi gerekiyor. Mesela çoğu duyan insan işitme engellilerin okuduklarını anladıklarını düşünüyor. Yazarak anlaşabiliriz diye düşünüyor. Bu bilinen en büyük yanlışlardan birisi. Türkiye’deki işitme engelli-sağır toplumun ana dili Türk İşaret Dili. Duyan insanlar iletişim kurabilmek için Türk İşaret Dili’nde alfabeyi öğrenmeye başlayarak çok büyük adımlar atabilirler. Bir kursa da gittiğinizde size ilk öğretecekleri şey alfabe olacaktır. İletişim kurabilmek adına atılacak ilk adım ‘merhaba’ demek ve alfabeyi öğrenmektir.

“Engellilerin” toplum içindeki yeri, sosyal yaşamın alanları, çalışma koşulları hep tartışılan bir konu. Bu anlamda sizlerin izlenimleri neler, onların talepleri yeterince görünürlük kazanıyor mu?
Engelli bireylerin taleplerini biz ne kadar görmek istiyorsak o kadar görüyoruz. Ben işitme engellilerin eğitim alanında bir talepleri olduğunu öğrendim ve buna yoğunlaştım. Belki başka bir arkadaş görme engelli toplumun talebi için bir şey yapabilir, belki bir başkası da bedensel engelli bireyler için bir şey yapabilir. Yani tamamen bize bağlı. Bence güzel bir dayanışma ortamıyla duyarlı insanlar tarafından bunlar aşılamayacak problemler değil. Sadece görmek isteyelim yeter. 

‘DUYARLI DUYAN İNSANLARDAN VİDEOLARINI BEKLİYORUZ’

Projenin bir diğer ayağı da “duyarlı duyan toplum” peki böyle bir çağrıya toplumdan beklediğiniz tepkiyi alabildiniz mi?
Ben bu projeye başlarken bir tanıtım videosu yayınlamıştım, kendimi ve projeyi anlattığım. O videonun sonunda duyan insanlardan o kadar güzel mesajlar almıştım ki, o an tamam dedim duyarlı insanlar varlar. Sonra buna güvenerek duyarlı duyan topluma davet için TİD Farkındalığı

Kampanyası başlattık. Bu da aslında işitme engelli-sağır bireylerden gelen bir talep doğrultusunda oldu. Çünkü ana dillerine önem verilmesini istiyorlardı. Duyan insanlar İngilizce öğrenmek için paralar harcıyor ama Türk İşaret Dili’nde merhaba demeyi öğrenmiyordu. 7 Haziran Türk İşaret Dili Bayramı’nda bu kampanyayı başlattık. Duyan insanlar Türk İşaret Dili’nde ‘merhaba’ diyor ve adını yazıyor. Bu şekilde de üç arkadaşına meydan okuyor. İnsanlar video çekmeye utanır mı? Nasıl olacak? İstediğimiz etkiyi alır mıyız? Diye düşünürken, insanlar alfabe videosunu izleyip adlarını yazmaya başladı. Duyan ve sağır toplum beraber var olabilirin en güzel somut cevabı değil mi bunlar? 

Projeyi tanımak, görmek isteyenler size nasıl ulaşacak?Anlatan Eller adıyla tüm sosyal medya hesaplarımıza ulaşabilir ve bizi takip edebilirler. Zamanım el verdiğince projeyi gören ve tanışmak isteyen tüm duyan insanlarla tanışıyor, görüşüyorum. Ayrıca bu proje sayesinde birçok işitme engelli bireyle tanıştım. Neredeyse her şehirden en az bir tane tanıdığım işitme engelli-sağır birey var. 

Başlıca gündemlerimiz her zaman ‘TİD destekli eğitim’ ve ‘duyarlı duyan toplum’ olacak. TİD Farkındalığı Kampanyamız yaz boyunca devam edecek. Projeyi desteklemek isteyen tüm duyarlı duyan insanlardan videolarını bekliyoruz. #anlataneller ve #duyarlıduyantoplumetiketleri ile paylaşmayı unutmamalarını rica ediyorum. 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Naif Bezwan: Afrin hazırlığının nedeni muhalefeti bastırmak

SONRAKİ HABER

Eski Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales Meksika'dan Küba'ya geçti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa