G20 karşıtı eyleme polis saldırısı

Hamburg'ta G20 Zirvesi'ni protesto etmek amacıyla Liman'da bir araya gelenlere polis tazyikli su ve biber gazı ile saldırdı.

06 Temmuz 2017 22:49
Paylaş

Hamburg'ta G20 Zirvesi'ni protesto etmek amacıyla Liman'da bir araya gelenlere polis tazyikli su ve biber gazı ile saldırdı.

DW Türkçe’nin haberine göre, Hamburg'ta G20 Zirvesi'ni protesto etmek amacıyla bir araya gelen eylemcilere polis saldırdı. Hamburg polisi, kentin Balık Pazarı’nda toplanan protestocuları dağıtmak için tazyikli su ve biber gazı kullandı. 

Polis tarafından yapılan açıklamada “Welcome to Hell" (Cehenneme Hoşgeldin) adlı gösteriye katılan yaklaşık 12 bin protestocudan bininin maskeli olduğu ve polise şişe, sopa ve birçok farklı cisim fırlattığı öne sürüldü

Hamburg polisi yaptığı açıklamada, G20 karşıtı protesto gösterisinde çıkan arbededen "Kara Blok" (Schwarze Blok) adlı grubu sorumlu tuttu. Polis ilk önce bu grubun barışçıl protestoculardan ayırılmaya çalışıldığını ancak bunun mümkün olmaması üzerine göstericilere müdahale etmek zorunda kalındığını iddia etti. Çıkan arbedede 6 polisin yaralandığı belirtildi.

Gösterilerde eylemciler polislere ıslık çalarak ve "defolun" sloganları atarak karşılık verdi. Göstericilerin ellerinde taşıdıkları dövizlerde "Cehenneme Hoşgeldin" (Welcome to Hell), "Blokaj, Sabotaj, Demontaj - G20’ye Hayır" sloganları yer aldı.

Polis, Hamburg Limanı’ndaki Balık Pazarı ve çevresini trafiğe kapattı. Maskeli grupların ara sokaklarda toplanmaya başladıkları ve barikatlar kurdukları bildirildi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Saçılık, Özakça'nın evlerine polis baskını

SONRAKİ HABER

Kıbrıs görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...