06 Temmuz 2017 18:09

Adliye'de başlatılan Adalet Nöbeti 14. haftasında

Cumhuriyet gazetesinin tutuklu avukatları için İstanbul Adliyesinde başlatılan Adalet Nöbeti'nin 14. haftasında Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu konuştu.

Paylaş

Cumhuriyet gazetesinin tutuklu avukatları ile dayanışmak amacıyla çok sayıda hukuk örgütü tarafından başlatılan Adalet Nöbeti 14’üncü haftasında devam etti. Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesindeki Themis heykeli önünde tutulan nöbete, bu hafta OHAL kapsamında çıkartılan kanun hükmünde kararnameyle Marmara Üniversitesinden ihraç edilen Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş da katıldı.

‘OHAL KALDIRILSIN’

Nöbetin ardından C Kapısı önünde yapılan açıklamada konuşan İbrahim Kaboğlu, 3 avukat arkadaşlarının 249 gündür tutuklu bulunduğunu hatırlattı. Meslektaşlarının neden cezaevinde olduğunu bilmedikleri gibi neden yargılandıklarını da bilmediklerini belirten Kaboğlu şunları söyledi: “Bildiğimiz tek şey anayasanın ihlal edilmesi. OHAL kabul edilemez bit rejim olmasına rağmen anayasal sınırları vardır. OHAL’in keyfi olarak uygulanması adaletsizliği derinleştirmiştir.Hukukçular olarak OHAL’in kaldırılmasını anayasal rejime dönülmesini istiyoruz. Fikir açıklamaktan niyet okumaya kadar insanlar suçlanmakta. Anayasa da fikir suçu yoktur. OHAL’in bir an önce kaldırılmasını istiyoruz. Aksi takdirde en son HSYK kararnamesinde görüldüğü gibi bir gecede atamalar yapılır.” (İSTANBUL)

ÖNCEKİ HABER

49 kez engellenen sendika.org Guinness Rekorları'na başvurdu

SONRAKİ HABER

Paylan'dan Bakana: Herhalde ben soydaş değil, akraba oluyorum

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa