06 Temmuz 2017 17:55

ABD, Kore’yi yine tehdit etti

ABD, nükleer ve balistik füze geliştirme programları nedeniyle, gerekirse Kuzey Kore’ye karşı askeri güç kullanabileceğini açıkladı.

Paylaş

ABD’nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Nikki Haley, Kuzey Kore’nin son balistik füze denemesi ardından BM’ye, yaptırımları sıkılaştıran yeni bir tasarı sunacaklarını söyledi. Haley, “ABD, kendimizi ve müttefiklerimizi korumak için tüm kapasitesini kullanmaya hazırdır. İmkânlarımızdan biri de kayda değer askeri gücümüzdür. Eğer kullanmamız gerekirse bunu kullanacağız ancak bu yönde gitmemek gerektiğini tercih ediyoruz” dedi. 

Rusya ise, ‘krizde askeri tedbirleri kullanma olasılığının devre dışı bırakılması gerektiğini’ açıklamıştı. 

Kuzey Kore son olarak Pazar günü bir balistik füze denemesi gerçekleştirmiş, füze Japon Denizi’ne düşmüştü.

POLONYA VE ABD’DEN SAVUNMA  ANLAŞMASI

Öte yandan Polonya ve ABD, Patriot füze savunma sistemleri için muhtıra imzaladı. 

Polonya Savunma Bakanı Antoni Macierewicz dün televizyonda canlı yayınlanan basın toplantısında, “Dün (önceki) gece ABD hükümetinin Polonya’ya Patriot füzelerinin en modern konfigürasyonunun Polonya’ya satılmasını onaylamasına ilişkin bir muhtıra imzaladık. ABD Başkanı Donald Trump’ın Varşova’yı ziyaret ettiği gün bunu açıklamaktan mutluluk duyuyorum” dedi.

Macierewicz, ilk sevkiyatın 2022 yılında başlayacağını ve sistemlerinin satın alınması için 30 milyar zlotı (7.5 milyar dolar) harcamayı planladıklarını aktardı.

Polonya Mart ayında, Amerikan Raytheon şirketinden 7.6 milyar dolar değerinde sekiz adet Patriot füze savunma sistemi alımını öngören anlaşmayı bu yıl sonuna kadar imzalayacağını açıklamıştı. Polonya, Patriot sitemlerini, 2023 yılına kadar tamamlanması planlanan silahlı kuvvetler modernizasyon projesinin odağından görüyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD Suriye’de uçuşa yasak bölgeleri görüşmeye hazır

SONRAKİ HABER

Irak'ta hükümeti protesto eden halk yolları kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...