06 Temmuz 2017 16:03

Tillerson: Rusya’yla Suriye’yi görüşmeye hazırız 

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Rusya ile Suriye’deki uçuşa yasak bölgeleri değerlendirmeye hazır olduklarını söyledi.

Paylaş

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Almanya’nın Hamburg kentinde gerçekleşecek G20 zirvesi kapsamında görüşeceği Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Başkanı Donald Trump’ın ortak bir zemin bulması halinde, Suriye’deki uçuşa yasak bölgeleri değerlendirmeye hazır olduklarını belirtti.

Sputnik’in haberine göre Tillerson, ABD’nin Rusya ile Suriye’de istikrarı sağlayabilmek için uçuşa yasak bölge, insani yardım sevkiyatı konusunda koordinasyon, ateşkes gözlemcileri gibi konular da dahil, ortak çabaları görüşmeye hazır olduğunu ifade etti.

Tillerson, “Eğer iki ülke sahada istikrar sağlamak için beraber çalışırsa, bu durum Suriye’nin siyasi geleceğinde ilerleme göstermek için bir temel oluşturacaktır” ifadelerini kullandı.

Tillerson, Suriye meselesinin, Hamburg’da bugün başlayacak G20 Zirvesi’nde Trump ile Putin arasındaki en önemli konu başlıklarından biri olacağını vurguladı.

Tillerson, “Suriye’deki taraflar sahada istikrarı sağlamalılar” derken Rusya’nın bu ülkedeki gidişatta rolü olduğunu belirterek, Rusya’nın, Suriye ordusu tarafından herhangi bir kimyasal silah kullanılmasını engelleme sorumluluğu olduğunu da ifade etti.

TÜRKİYE’YE AFRİN MESAJI MI?

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’ın Suriye’deki savaşlarının IŞİD ile olduğunun altını çizerek, sahadaki tüm taraflara ‘kendi aralarında çatışmaya girmeme’ ve belirlenmiş olan ‘çatışmasızlık ve ayrışma alanlarına’ uygun davranma çağrısı yapması dikkat çekti. Bu sözlerin Kürt kenti Afrin’e operasyon hazırlığında olan AKP Hükümeti’ne yönelik olduğu tahmin ediliyor. Tillerson, G20 sonrası Ukrayna ile Türkiye’yi ziyaret edecek. (DIŞ HABERLER)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Aydın ve sanatçılardan bir günlük açlık grevi

SONRAKİ HABER

Ege Üniversitesinde 100 liraya 100 puan

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...