06 Temmuz 2017 16:00

Aydın ve sanatçılardan bir günlük açlık grevi

Aydın ve sanatçılar, işlerine dönmek için 120 gündür açlık grevinde olan Gülmen ve Özakça için bir günlük açlık grevine başladı

Paylaş

Aydın ve sanatçılar, işlerine dönmek için 120 gündür açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça için bir günlük açlık grevine başladı. 

Aralarında Türk edebiyatının duayen isimlerinden şair Ataol Behramoğlu'nun da olduğu aydın ve sanatçılar, işlerini geri almak için başlattıkları açlık grevi 120’nci gününe giren akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça için bir günlük açlık grevine girdiklerini duyurdu. Videoyla mesaj yayınlanan Behramoğlu, "Yetkilileri inatlaşmaktan vazgeçerek hukukun, adaletin, vicdanın sesini dinlemeye çağırıyoruz" dedi.

Behramoğlu mesajında şunları kaydetti: "Bugün 6 Temmuz Perşembe. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça yaşamlarını ortaya koyarak başlattıkları haklı direnişin 120. gününü geride bıraktılar. Yetkilileri inatlaşmaktan vazgeçerek hukukun, adaletin, vicdanın sesini dinlemeye çağırmak için aralarında Edip Akbayram, Fatoş Güney, Hüseyin Turan ve Deniz Türkali gibi arkadaşlarımın da bulunduğu sanatçılar ve aydınlar, bütün bir gün arkadaşlarımızın yanında olmak için bir yudum su içmeyeceğiz boğazımızdan bir lokma geçmeyecek."

KOZAĞAÇLI: DURUMLARI HER GEÇEN GÜN BİRAZ DAHA KÖTÜLEŞİYOR

Sincan F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Gülmen ve Özakça’nın sağlık durumu ve hukuki durumuna ilişkin Avukatları Selçuk Kozağaçlı bilgi verdi. En son 3 gün önce Gülmen ve Özakça’yı ziyaret eden Kozağaçlı, “Nuriye ve Semih’te kas yıkımı başladı. Çok halsizler. Havalı yatak talebimiz hastane idaresi tarafından reddedildi. Dolayısıyla önemli bir biçimde yatak yarası tehdidi altındalar. Ağrılardan yanmalara, kulak çınlamasından duyma bozukluğuna, hareket kısıtlılığına kadar birçok sağlık sorunları var. Bir süredir tekerlekli sandalye kullanıyorlar zaten. Çünkü yürüme çok kas gücü gerektiren bir iş ve onların kasları çok zayıf. Fiziksel olarak her geçen gün onları bir parça daha yorgun bir parça daha yıpranmış görüyoruz” dedi.  

‘40 GÜNDÜR HEKİM  KONTROLÜ YAPILMADI’

Gülmen ve Özakça’nın yasal olan hekim seçme hakkının engellendiğini ve bu konuda Adalet Bakanlığı’na yaptıkları başvuruların reddedildiğini vurgulayan Kozağaçlı, her ikisinin de sağlık durumlarını tehdit eden unsurun ise akut sorunlarını ölçememeleri olduğunu aktardı. Kozağaçlı, “Yani kalpleri, böbrekleri nasıl? Karaciğer fonksiyonları nasıl bunları anlayabilmemiz için ancak kan tahlili gerekiyor. Çok etkili doktor muayeneleri gerekiyor” dedi. Sözlerinin devamında Gülmen ve Özakça’ya 40 gündür hekim kontrolü yapılmadığını aktaran Kozağaçlı, “Nuriye ve Semih ölmeye çalışmıyorlar. Açlık grevi yapıyorlar. Bu bir ölüm orucu eylemi değil. Seslerini duyurmak için açlık grevi yapıyorlar. Güvendiği hekimler onlara yaşam tehlikesi doğduğunu söyledikleri anda bunu bırakabilecek durumdalar. Ve hatta bırakmalılar elbette. İnfaz idaresi bu tutumuyla Nuriye ve Semih’in hekim seçme hakkını elinden alarak aslında onları ölüm orucuna zorluyor” diye belirtti.  Kozağaçlı, konuyla ilgili hem Anayasa Mahkemesi (AYM) hem de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurduklarını ancak bir gelişmenin olmadığının altını çizdi. 

‘NURİYE VE SEMİH 14 EYLÜL’Ü KARŞILAYAMAZ’

Şu anda hukuksal açıdan hem tutuklamayla ilgili hem de işe iade ile ilgili bir yol almadıklarını belirten Kozağaçlı, “Bir kamu davası açıldı. Bütün soruşturmalar birleştirildi ve Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi 137 esasındaki dosyaya 14 Eylül’e duruşma günü verdi. Nuriye ve Semih’in 14 Eylül’ü açlık grevinde karşılaması mümkün değil. Bu kadar uzun bir süre hayatta kalamazlar. Aslında tam bir sivil ölüm hali. Yargıya gidemiyorsunuz. Nuriye ve Semih de böyle bir sivil ölüme karşı açlık grevi başlattı.” 

Kozağaçlı, çözümün hükümetin Gülmen ve Özakça’yı işe iade etmeleri ve açlık grevinin sonlanması olduğunu dile getirdi. (Ankara/DİHABER)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Suyun diğer yakasındaki mültecilerin sergisi

SONRAKİ HABER

30 ay raftan inmeyen dosyaya bir günde görevsizlik!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa