06 Temmuz 2017 14:53

TMMOB, SGK’yi protokolü yeniden imzalamaya çağırdı

TMMOB, SGK’nin mühendis ve mimarlar için asgari ücret düzeyini belirleyen protokolü tek taraflı feshetmesini birçok ilde protesto etti. 

Paylaş

TMMOB, SGK’nin mühendis ve mimarlar için asgari ücret düzeyini belirleyen protokolü tek taraflı feshetmesini birçok ilde protesto etti. 

Ankara’da, SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü önünde bir araya gelen TMMOB üyeleri,’AKP elini TMMOB’tan çek’ ve ‘İnsanca yaşam, insanca düzen’ sloganları attılar.

SGK’NİN GÖREVİ ÇALIŞANI KORUMAKTIR

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz da, “Sosyal Güvenlik Kurumu suç işlemektedir. TMMOB SGK il ve ilçe müdürlükleri önünde, SGK’yi göreve çağırıyor. SGK’nin görevi patronların sermayenin hakkını savunmak değil, çalışanların emekçinin hakkını savunmaktır” dedi.

Mühendislerin, mimarların, şehir plancılarının alacakları asgari ücretin piyasa tarafından belirlenecek olmasını eleştiren Koramaz, “Biz o piyasanın ne olduğunu çok iyi biliyoruz. O piyasada kiralık işçilik var. Hafta sonu tatillerimizin kaldırılması var. Kıdem tazminatların yok edilmesi var” dedi. SGK ve onlara emir veren iktidar yetkililerinin karşılarında 500 bin mühendis, mimar ve şehir plancısını bulacağını vurgulayan Koramaz, “Bilsinler ki bizler bu haksız uygulamaya evet demeyeceğiz. Mücadele adım adım büyüyecektir. Biz bu gömleği giymeyeceğiz “dedi. 

İstanbul’da, Fındıklı’da bulunan SGK İl Müdürlüğü önünde bir araya gelen TMMOB üyeleri sloganlarla protokolün iptal edilmesini protesto etti. TMMOB İstanbul İKK Sekreteri Cevahir Efe Akçelik, protokolün feshi nedeniyle devletin gelir kaybuna uğrayacağı uyarısında bulundu. Akçelik, protokolün tekrar imzalanmasını istediklerini ifade etti.  

İzmir’de ise, SGK İzmir İl Müdürlüğü önünde  açıklama yapıldı. TMMOB İKK Dönem sözcüsü Melih Yalçın, “Emekçilerin taleplerini dikkate almak yerine, patronların ve parlamentodaki temsilcileri olan hükümet yetkililerinin, bakanların baskılarına boyun eğerek, yüz binlerce mühendis, mimar şehir plancısının almış oldukları eğitim ve verdikleri hizmetin niteliğini hiçe saymıştır” dedi.  (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

33 can mezarları başında anıldı

SONRAKİ HABER

Tiyatro Oyuncusu Orhan Aydın, Urla’da gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa