06 Temmuz 2017 13:42

Demirtaş, ilk kez duruşmaya katılacak

4 Kasım 2016 tarihinden bu yana Edirne Cezaevinde tutuklu bulunan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, duruşmaya ilk kez fiziki olarak katılacak.

Paylaş

Diyarbakır Cumhuriyet Başbascılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında 4 Kasım 2016 tarihinden bu yana Edirne Cezaevinde tutuklu bulunan ve bugüne kadar duruşmalara SEGBİS sistemi üzerinden katılan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Ankara'da görülecek davaya katılma isteği kabul edildi. Demirtaş, duruşmaya ilk kez fiziki olarak katılacak. Ayrıca dün Diyarbakır'da görülen duruşmaya da SEGBİS ile katılmayı reddeden Demirtaş'ın, söz konusu davanın Kasım ayındaki duruşmasına da fiziki olarak katılması kararı çıktı. 

Diyarbakır'daki evinde 4 Kasım 2016 tarihinde gözaltına alındıktan sonra tutuklanarak Edirne Cezaevi'ne konulan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, bugüne kadar hakkında açılan davalara Edirne Cezaevinden SEGBİS sistemiyle katıldı. Bir süre önce duruşmalara SEGBİS üzerinden katılmama kararı alan ve duruşmalara fiziki olarak katılmak istediğini söyleyen Demirtaş'ın isteği, Ankara 35'inci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken Edirne Cezaevi tarafından da kararın yerine getirileceğinin mahkemeye ve Demirtaş'a bildirildiği belirtildi. HDP Genel merkezinden yapılan yazılı açıklamada, "Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş, yarın (7 Temmuz Cuma) saat 10.00'da Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek duruşmaya bizzat katılacaktır" denildi. 

İLK KEZ DURUŞMA SALONUNDA OLACAK

Mahkemenin kararı ve kararın cezaevi yönetimi tarafından olumlu karşılanması ile HDP Eş Başkanı Demirtaş, yargılandığı bir duruşmada ilk kez hazır olacak. Ankara 35'inci Asliye Ceza Mahkemesinde Demirtaş, Almanya'nın Düsseldorf kentinde düzenlenen bir festivalde yaptığı konuşmada, "Hükümeti, yargı organlarını, askeri ve emniyet teşkilatlarını alenen aşağılama' iddiasıyla yargılanıyor. Yarın 3'üncü duruşması görülecek davanın ilk duruşmasına Demirtaş SEGBİS ile katılmıştı.

DEMİRTAŞ KASIM AYINDA DA DİYARBAKIR'A GETİRİLECEK

Öte yandan Demirtaş'ın 9 Eylül 2015 tarihinde Diyarbakır'da yaptığı konuşmada "Cumhurbaşkanı'na hakaret" ettiği iddiasıyla 1 yıldan 4 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın duruşmasına dün devam edildi. Edirne F tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Demirtaş, Diyarbakır 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, SEGBİS sistemi ile savunma yapmak istemediği için katılmadı. Bunun üzerine duruşma salonundan, Edirne F tipi Kapalı Cezaevi ile SEGBİS bağlantısı kuruldu. Bağlantının kurulması ardından SEGBİS odasında bulunan İnfaz Koruma Memuru, Demirtaş'ın bu şekilde duruşmaya çıkmak istemediğini söyledi. Daha sonra söz alan Demirtaş'ın avukatı Mahsuni Karaman ve Aygül Demirtaş Gökalp, SEGBİS'in yüz yüze yargılama kuralına aykırı olduğunu, bu konuda AİHM, Yargıtay ve Bölge Adliye Mahkemesi kararları olduğunu söyledi. Sanığın istemesi durumunda SEGBİS ile ifadesinin alınabilmesinin mümkün olduğunu belirten avukatlar, Demirtaş'ın duruşma salonuna getirilerek ifadesinin alınmasını istedi. 

Ara kararlarına açıklayan mahkeme, Selahattin Demirtaş'ın SEGBİS aracalığıyla duruşmaya katılmak istemediğini, duruşmada bizzat bulunarak savunma yapmak istediğini, daha önce savunmasının alınmamış olduğu dikkate alınarak, yargılamanın sürüncemede kalmaması için bir sonraki celse duruşma salonunda hazır edilmesi için gerekli işlemlerin yapılmasına karar verdi. Demirtaş'ın bizzat katılarak savunma yapacağı duruşma 21 Kasım'a ertelendi. (DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Manisa'da 3.8 büyüklüğünde deprem

SONRAKİ HABER

MSB, Urfa'daki mühimmat patlamasının nedenini "mevsimsel değişiklik" diye açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa