05 Temmuz 2017 18:25

‘Burası Dersim’dir, Tunceli ise katliamın adıdır’ 

Dersim Belediyesi’ne atanan üçüncü kayyımın gelir gelmez belediyeye 'Tunceli' tabelası asmasına kent sakinleri öfkeli.

Paylaş

Dersim Belediyesi Eş Başkanları Nurhayat Altun ile Mehmet Ali Bul’un tutuklanması sonrası atanan kayyımlar Dersim ismini kentin her yerinden silip,“Tunceli” ismini yaygınlaştırmak istiyor. 

İlk kayyım Olgun Öner, Dersim Yeraltı Çarşısı’nın ismini Tunceli Yeraltı Çarşısı, ardından atanan ikinci kayyım Osman Kaymak ise Dersim Otogarı’nın ismini Tunceli Otogarı olarak değiştirmişti. Son valiler kararnamesi ile atanan Tunceli Valisi, kayyım Tuncay Sonel ise işe Dersim Belediyesi yazılı tabelayı söküp yerine “Tunceli Belediyesi” yazan tabela asmakla başladı. Kent sakinleri ise bu politikaya oldukça tepkili. 

“Tunceli, 1938’de binlerce insanın katledilmesine yol açan kanunun ismidir” diyen Çayan Karakoyun, Tunceli adının yeniden dayatılmasını insani ve ahlaki olarak kabul edilemez gördüklerini söyledi. Karakoyun, “Kürt coğrafyasında iade edilen bazı yer isimlerinin tekrar değiştirilmesi ve Kürtçe eğitim veren dil okulları ve derneklerin kapatılması kültürel soykırımın artarak devam edeceğini gösteriyor” dedi. 

‘12 EYLÜL POLİTİKASININ DEVAMIDIR’

Kayyım uygulamalarının, 12 Eylül darbesinden sonra bölgede yer isimlerinin değiştirilerek uyduruk isimler ile Türkçeleştirilmesi politikalarından bir farkı olmadığını dile getiren Mesut Özcan ise “Darbe üzerinden 37 yıl geçmesine rağmen bugün yaşananlar darbe yönetimini aratır hale getirmiştir. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce Dersim ile ilgili ‘Dersim katliamında devletin sorumluluğu varsa gerekirse özür dilerim’ demişti. Dersim tabelası indirilerek yerine Tunceli’nin asılması Erdoğan’ın ikiyüzlülüğünü gösteriyor” dedi. 

‘ÖNEMLİ OLAN BİZİM NASIL ADLANDIRDIĞIMIZ’

Bina üzerindeki tabelayı değiştirmek ile bir kentin var olan gerçeğinin değiştirilemeyeceğinin altını çizen Ahmet Soylu ise, “Dersim, Alevilik inancının ve kültürünün günümüze taşıyan en güzel örneğidir. Yüzlerce yıl bunun değişmediği ve basit bir tabela ile değişmeyecektir. Önemli olan bizim bu kenti nasıl bildiğimiz. Bilinen şey ise buranın Dersim olduğudur. Yine dönüp dolaşır o tabelalar Dersim olur” ifadelerini kullandı. (Dersim/DİHABER)

ÖNCEKİ HABER

Avukat Tinaş: Ceylanpınar davası faili meçhul yolunda

SONRAKİ HABER

Emniyet Genel Müdürü değiştirildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa