05 Temmuz 2017 17:17

Candan Yüceer: Laik eğitimin son kırıntıları da yok ediliyor

CHP'li vekil Candan Yüceer yeni müfredatla ilgili açıklama yaptı: Laik eğitimin son kırıntıları da yok ediliyor

Paylaş

CHP PM Üyesi ve Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Milli Eğitim Bakanlığı’nın değişikliğe gittiği yeni müfredata ilişkin açıklama yayınladı. Yüceer, “Yapılan değişiklikler ile laik eğitimin kalan son kırıntıları da yok edilmek isteniyor” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2017-2018 eğitim döneminde okutulacak derslere ilişkin müfredat değişikliğine giderek geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi laik eğitimin altını oymaya devam ettiğini belirten Yüceer, “Eğitimin kalitesini artırmak ve çağdaş bir eğitimi hedeflemek yerine okullara mescit zorunluluğundan tutun da şeriat kurallarının anlatıldığı derslere kadar eğitimi dinselleştirme çabası var” dedi. Eğitimin AKP’nin siyasi ideolojisine göre şekillendirilmeye çalışıldığını ifade eden Yüceer, “Türkiye’nin Suudi Arabistan’dan sonra Evrim Teorisi’nin müfredattan çıkarıldığı ikinci ülke olması eğitimin nasıl bir ideolojiye göre biçimlenmek istendiğini ortaya koymaktadır” dedi.  PISA sonuçlarına göre Türkiye’nin, 64 ülke içinde matematikte 45’inci, okumada 37’nci, bilim dalında 41’inci sırada yer aldığına işaret eden Yüceer, “İmam Hatip okullarında okuyan öğrenci sayısını 60 binden 1,5 milyona çıkararak, öğrencilere sosyal hayatı dinsel referanslara göre düzenleyen Muamelât ve şeriat hukuku kurallarının öğretildiği ukubat dersleri verilerek günümüzün ihtiyacı olan donanımlı nesiller yetiştirilemez. El kol kesme cezasını, recmi, evlilikte eş sayısını anlatan bir müfredatla ancak belli bir dini görüşü merkeze alarak güncel meselelere yaklaşan nesiller yetiştirilebilir” ifadelerini kullandı.

‘CEMAATLERLE PARALEL MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI!’

Son 15 yılda bilim ve akla dayanan eğitim politikasının terk edildiğini vurgulayan Yüceer, “Özellikle son yıllarda Maarif Vakfı ve Ensar Vakfı gibi vakıflarla paralel bir Milli Eğitim Bakanlığı yaratılarak, Tevhid-i Tedrisat Yasası’na, laikliğe ve bilimsel ölçütlere aykırı bir eğitim politikası oluşturulmak isteniyor. 4+4+4 eğitim sistemi ile temelleri atılan bu politika, dini kuralları bilimselliğin ve laikliğin önüne geçirmeyi hedefliyor” dedi. Yüceer açıklamasında son olarak şunlara yer verdi: “Laik ve çağdaş, Dünya’nın gerçekleriyle uyumlu bir eğitim sistemini hayata geçiremezsek çocuklarımızı güzel bir geleceğe ulaştırmamız mümkün olamayacaktır. Atatürk’ün ‘benim manevi mirasım bilim ve akıldır’ sözünden geldiğimiz yer ürkütücüdür” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Samsun’da SYKP İl Eş Başkanı’na saldırı kınandı

SONRAKİ HABER

Eski sevgili kör etti, avukatı ağırbaşlı olmamakla suçladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa