05 Temmuz 2017 16:01

SES: Güvencesizliğin kalıcı hale getirilmesi planlanıyor

SES İstanbul Şubeleri, TİS görüşmelerine yönelik talepleri ve TİS görüşmeleri sırasında yapacakları etkinlik programları için açıklama yaptı.

Paylaş

2 milyondan fazla kamu emekçisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri Ağustos ayında başlayacak. “Gerçek bir toplusözleşme için birlikte yürüyelim” çağrısı yapan SES İstanbul şubeleri mücadele takvimlerini açıkladı. Açıklamada SES üyesi olsun olmasın tüm sağlık emekçilerine taleplerin gerçekleştirilmesi için “Birlikte yürüyelim” çağrısı yapıldı. 

İstanbul Aksaray Şubesinde yapılan basın toplantısında SES Aksaray, Bakırköy, Şişli ve Anadolu şubeleri adına SES Aksaray Şube Eş Başkanı Güneş Cengiz açıklama yaptı. Cengiz “Gerçek bir toplusözleşmeden bahsedebilmek için TİS’e taraf olan sendikaların iktidardan ve sermayeden bağımsız olması gerekmektedir; oysa ülkemizde yetkili sendika olan ve TİS’i imzalayan Memur-Sen’in böyle bir bağımsızlığı olmadığı herkes tarafından bilinmektedir. Yine gerçek bir toplusözleşmeden bahsedebilmek için olmazsa olmazlardan biri olan sendikal örgütlenme özgürlüğünün Türkiye’de olduğunu söylemek mümkün değildir. Ve yine gerçek bir toplusözleşme için grev hakkının yasal olarak tanınmış olması ve bu hakkın kullanılabiliyor olması gerekmektedir” dedi. 

Sağlık emekçilerinin yaşadığı sorunları sıralayan Güneş, Ağustos ayında başlayacak toplusözleşme görüşmelerine yönelik çalışmalarını başlattıklarını açıkladı. Temmuz ayı sonuna kadar işyerlerinde yoğunlaştırılmış bir şekilde bildiri dağıtımları yapacaklarını belirten Cengiz, “Toplantılar, söyleşiler etkinlikler düzenleyeceğiz; sosyal medyadan da kampanyalar örgütleyerek Temmuz ayında her salı ve perşembe günü toplusözleşme taleplerimizi yaygınlaştıracağız; Temmuz ayı sonunda bakanlıklar ve illerde il müdürlükleri aracılığıyla taleplerimizi Bakanlıklara ileterek sesimizi duyuracağız” diye konuştu. Olağanüstü koşullarda, ama emekçilerin birlikte mücadelesi ile her türlü zorluğun ortadan kalkacağına dikkat çeken Cengiz şöyle devam etti: “Haklarımız için, gerçek bir toplu sözleşme için ‘birlikte yürüyelim’ diyoruz. İşyerlerinden başlayarak üyemiz olan olmayan tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini bu süreci birlikte örgütlemeye, birlik olmaya, ses olmaya, güç olmaya, haklarımızı alana kadar mücadele etmeye çağırıyoruz.”

TALEPLER

SES Aksaray Şube Eş Başkanı Güneş Cengiz sağlık emekçilerinin taleplerini ise şöyle sıraladı: “KHK’lar ile hukuksuz şekilde ihraç edilen kamu emekçilerinin işlerine geri dönmeleri. Sendikal haklar üzerindeki her türlü baskının kaldırılması. İş güvencesine yönelik her türlü saldırının durdurulması. İnsanca yaşayacak bir ücret. Temel ücretlerin artırılması, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması. Fiili hizmet süresi zammı/yıpranma hakkının verilmesi. Ayrım gözetmeksizin tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin yıpranma payından yararlandırılması. 24 saat açık, ücretsiz ve anadilinde kreşler sağlanması. Sağlıkta şiddet yasası çıkartılması. Performans sisteminin kaldırılması. Kadın sağlık ve sosyal hizmet emekçilerine uygulanan ayrımcılık, mobbing, baskı ve şiddete son verilmesi. Yönetim kademeleri için pozitif ayrımcılık ilkesinin hayata geçirilmesi ve kadın kotaları getirilmesi. Sağlıkta cepten ödemelerin kaldırılması. Sosyal hizmeti bir ‘lütuf’ haline getirilen uygulamaların kaldırılması. Sağlık ve sosyal hizmetlerin kamusal hizmetler olarak ücretsiz, nitelikli, ulaşılabilir, anadilinde sunulması.” (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD emperyalizmi 240. yıl dönümünde İsveç'te protesto edildi

SONRAKİ HABER

MİT TIR'ları iddianamesinde ABD ve Başsavcı'dan yalanlama

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...