05 Temmuz 2017 14:44

Nuriye ve Semih'ten Berkin Elvan mesajı var

Açlık grevlerini cezaevinde sürdüren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça Berkin Elvan davası için mesaj gönderdi.

Paylaş

KHK ile işten atılan ve açlık grevlerine cezaevinde devam eden akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'dan Gezi eylemlerinde kafasına gelen gaz fişeğiyle hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın yarın İstanbul'da görülecek duruşması için mesaj var. Gülmen, "Berkin Elvan eylemine katıldığım için soruşturma geçirmiştim. Çocuklar için adalet isteyenleri işlerinden attılar” dedi. Özakça ise “Bizim adaletten anladığımız şey; Berkin gibi çocuklarımızın yaşam hakkını, şeker yeme hakkını, eğitim alabilme hakkını sağlamaktır” dedi. Ayrıca Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'ya destek için 'Nuriye ve Semih İçin Dayanışma' adıyla eylem birliği oluşturuldu.

Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka, KHK ile ihraç edildikten sonra başlattıkları açlık grevini cezaevinde sürdüren akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'yla, tutuklu bulundukları Sincan Cezaevi'nde görüştü. Nazlıaka, iki eğitimcinin cezaevinden gönderdiği mesajı paylaştı. Akadamisyen Nuriye Gülmen mesajında, Berkin Elvan'ın ölümüne ilişkin davaya değindi. Gülmen, mesajında şunları belirtti: "Yarın Berkin Elvan'ın duruşması var. Biz de tüm kalbimizle Çağlayan Adliyesi'nde olacağız. Bizim ekmek mücadelemizin mayasında Berkin'in eve götüremediği ekmek de var. Televizyonda gördüm: Afgan bir çocuk karton topluyordu. Gazeteci 'bir hayalin var mı?' diye sordu, çocuk 'bir karton daha bulmak' dedi. Biz çocuklarımızın hayallerini ellerinden alanlara karşı da bir mücadele veriyoruz. Ben çalışırken, Berkin Elvan eylemine katıldığım için soruşturma geçirmiştim. Çocuklar için 'adalet' isteyenleri işlerinden attılar. Biz 'işimizi geri istiyoruz' diye sokağa çıktığımız gün aslında 'çocuklarımızın geleceğini de istiyoruz' dedik ve istemeye devam edeceğiz. Bugün tutsak edildik, yarın açlık grevinin 120. günü olacak. Ama hala çocuklarımız için, haksızlığa uğrayan herkes için adalet istemeye devam ediyoruz. Bizi asla bundan vazgeçiremeyecekler."

'ÇOCUKLARIN ŞEKER YEME HAKKI'

Öğretmen Semih Özakça da mesajında Berkin Elvan davasını değerlendirerek, “Berkin bizim öğrencimizdi. Biz, onun gibi tepeden emirler verilerek katledilen birçok çocuğun öğretmeni olduk. Ama şimdi biz Berkin'in öğrencisiyiz. Onun için olan adalet arayışı bize çok şey öğretiyor. Berkin'e yönelik yapılan adaletsiz uygulamaları öğreniyoruz. Ama halkın tek bir adalet anlayışı var. Bu kişiye göre değişmez. AKP'nin adalet anlayışı ile halkın adalet anlayışı birbirine uymuyor. Bizim adaletten anladığımız şey; Berkin gibi çocuklarımızın yaşam hakkını, şeker yeme hakkını, eğitim alabilme hakkını sağlamaktır. Bu unutulmayacak; ta ki adalet gelinceye kadar” dedi.

GÜLMEN ve ÖZAKÇA'NIN DURUMU

Gülmen ve Özakça ile yaptığı görüşme hakkında konuşan Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka ise Gülmen'in moralinin yüksek olduğunu, gelen mektuplara yanıt yazmak istediğini aktardı. Nazlıaka, Gülmen'in sağlık durumu hakkında “Nuriye, görüşmeye geldiğinde elinde suyu ve bana ikram etmek üzere getirdiği şekerleri vardı. Bir an önce havalı yatağın temin edilmesi önemli, çünkü yattığında kemikleri batıyormuş” değerlendirmesi yaptı. Nazlıaka, öğretmen Özakça'nın durumunu “Koğuş arkadaşı ile satranç oynuyormuş. Koşulsuzluklar Semih'in yaratıcılığını arttırmış. Kitap ayraçları ve resim yapıyormuş. Limon kabuklarını kurutup kolye yapmaya başlamış. Arada bir gitar çalıyormuş, koğuş arkadaşına da gitar dersi veriyormuş" ifadeleriyle anlattı.

NURİYE VE SEMİH İÇİN ORTAK DAYANIŞMA

Bu arada Gülmen ve Özakça'nın sürdürdükleri açlık grevine dikkat çekmek ve onların eylemlerine destek olmak için çeşitli siyasi partiler ve çeşitli kurumlar İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesinde düzenledikleri basın toplantısında, eylem birliği oluşturduklarını duyurdu. 

Nuriye ve Semih İçin Dayanışma isimli oluşum adına konuşan Zarife Çamalan, KHK'ler ile binlerce insanın ihraç edildiğini ve işsiz bırakıldığını hatırlattı. Çamalan; Gülmen ve Özakça'nın da işlerini geri alabilmek için açlık grevine başladığını ifade ederek, “119 gündür açlık greviyle seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Onlar direnme haklarını kullanıyorlar. Onların talepleri kabul edilene, ihraç edilenler işlerine geri alınana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Yüksel Caddesi'nde Gülmen ve Özakça için eylem gerçekleştirenlere yönelik polis saldırısına da değinen Çamalan, “Direnenlere saldırıyorlar, insanlar vücutlarına gelen bilyeler nedeniyle yaralanıyor. Onlara işkence yapılıyor” dedi. Çamalan, Yüksel Caddesi'ndeki polis saldırısının ve caddede bulunan İnsan Hakları Anıtı etrafındaki ablukanın kaldırılmasını istedi. Çamalan, Ankara Valiliğinin açıkladığı eylem yasağını da tanımadıkların belirtti.

Nuriye ve Semih İçin Dayanışma arasında şu kurumlar bulunuyor: “Alınteri, AKA- DER, Devrimci Parti, Devrimci Proleterya, Emekçi Hareket Partisi, Halk Cephesi, Halkevleri, İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi, Kamu Emekçileri Cephesi, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Sosyalist Dayanışma Platformu, Sosyalist Emekçiler Partisi, Türkiye Komünist Partisi.” (Ankara/ EVRENSEL) 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD ve G. Kore’den gözdağı, Rusya ve Çin’den diyalog çağrısı

SONRAKİ HABER

12 Baro başkanı çağrısını yineledi: Genel Kuruldan kaçmayın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa