05 Temmuz 2017 14:33

ABD ve G. Kore’den gözdağı, Rusya ve Çin’den diyalog çağrısı

ABD ve Güney Kore, Kuzey Kore’ye gözdağı niteliğinde tatbikat başlattı. Rusya ve Çin’den ‘Moratoryum uygulayın, tatbikatı bitirin’ uyarısı geldi.

Paylaş

ABD ve Güney Kore, Kuzey Kore’nin kıtalar arası balistik füze denemesinin ardından Japon Denizi’nde ortak tatbikat yaptı. Tatbikatta balistik füzelerin de denenmesi gözdağı olarak yorumlandı.

BBC’nin haberine göre, ABD’nin Güney Kore’deki kuvvetlerinin komutanı General Vincent Brooks ve Güney Kore Genelkurmay Başkanı General Lee Sun-jin ortak açıklama yaparak, “sabırlı davrandıklarını ve kendilerine hakim olduklarını ancak bunun değişebileceğini” söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da Kuzey Kore’nin son denemesinin kabul edilemeyeceğini söyledi. Tillerson, “Washington nükleer silahlara sahip bir Kuzey Kore’yi asla kabul etmeyecektir” dedi. ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdı.

Bazı Amerikalı uzmanlar, son denemesi sonrası Kuzey Kore’nin artık ABD’nin Alaska eyaletini vurabileceğini belirtmişlerdi.

RUSYA VE ÇİN’DEN ABD’YE TEPKİ

Öte yandan Rusya ve Çin dışişleri bakanlıkları ise, Kore Yarımadası’nda artan gerilim ile ilgili yaptıkları ortak açıklamada, Kuzeydoğu Asya’da ABD’nin THAAD hava savunma sistemleri konuşlandırılmasına karşı olduklarını ve güvenlik alanında kendi çıkarlarını savunmak için tedbir alma konusunda anlaştıklarını açıkladı.

Sputnik’in haberine göre Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinde yayınlanan açıklamada, “Taraflar, kuzeydoğu Asya’da THAAD hava savunma sistemlerinin konuşlandırılmasının Rusya ve Çin dahil bölge ülkelerinin stratejik güvenliğine ciddi zarar verdiğini, Kore Yarımadası’nı nükleer silahlardan arındırma hedeflerine ulaşılmasına, bölgedeki barış ve istikrarın sağlanmasına katkıda bulunmadığını doğruluyor” denildi.

‘DIŞ GÜÇLERİN VARLIĞI’NA TEPKİ

Açıklamada ayrıca Rusya ve Çin’in, ilgili ülkelere de bu süreci derhal durdurmaları ve iptal etmeleri çağrısında bulundukları belirtildi.

İki ülkenin, “Tarafların, uluslararası ve bölgesel dengelerin ve istikrarın korunmasına yönelik çabalarını teyit ettikleri ve ayrı ülkeler arasındaki müttefik ilişkilerin üçüncü ülkelerin çıkarlarına zarar vermemesi gerektiğini vurguladıkları ve dış güçlerin Kuzeydoğu Asya’da Kuzey Kore’nin nükleer programlarını bahane ederek askeri varlıklarını sürdürmesine ve genişletmesine karşı oldukları” ifadeleri yer aldı.

TARAFLARA İTİDAL ÇAĞRISI YAPILDI

Ortak açıklamanın metninde, “Taraflar, Kore Yarımadası ve etrafındaki gerilimin artmasından ötürü ciddi endişe duyduklarını ifade ediyor. Bölgede silahlı çatışmaya dönüşme riskini taşıyan askeri-siyasi gerilimin tırmanması, uluslararası toplumun diyalog ve görüşmeler yoluyla durumun barışçıl bir şekilde çözülmesi ile ilgili toplu tedbirleri almasını gerektiriyor” ifadelerine yer verildi.

‘ABD VE GÜNEY KORE ORTAK TATBİKATTAN ÇEKİLSİN’

Metinde, “Taraflar, Kuzey Kore’nin gönüllü siyasi karar niteliğinde nükleer aygıtlar ile yapılan testler ve balistik füze denemeleri ile ilgili moratoryum uygulamasını, ABD ve Güney Kore’nin ise geniş çaplı ortak tatbikat düzenlemekten çekilmesini öneriyor. Buna paralel olarak karşıt taraflar, görüşmelere başlamalı ve güç kullanılmaması, saldırıdan vazgeçilmesi, barışçıl bir yaşam, nükleer sorun dahil tüm sorunların birbirine bağlı bir şekilde çözüme ulaştırılması amacıyla Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması ile ilgili çaba gösterme niyeti gibi başlıkları dahil eden karşılıklı ilişkilerin genel prensiplerini belirlemeli” ifadeleri yer aldı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Hayır' bildirisi dağıtan SES üyelerinin davası görülecek

SONRAKİ HABER

CHP'li Aykut Erdoğdu: Ekonomik kriz ve işsizlik intihara sürüklüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa