05 Temmuz 2017 12:36

Birleşik Kamu-İş: Kamu emekçileri açlığa terk edilecek

Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, imzalanan toplu sözleşmeden sonra kamu emekçilerinin de açlığa ve yoksulluğa terk edileceğini belirtti.

Paylaş

Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Hasan Kütük, kamu işçilerinin ücretlerinde yapılan yüzde 7.5’luk artıştan sonra hükümetin toplusözleşme görüşmelerinde kamu emekçilerine dayatacağı zammın da enflasyon altında kalacağının habercisi olduğunu belirtti. 

Kütük, yaptığı yazılı açıklamada, kamu işçileri için Türk-İş ve hükümet arasında imzalanan toplusözleşmede yapılan yüzde 7.5’luk ücret artışının kamu emekçilerini de açlığa ve yoksulluğa terk edileceğinin işareti olduğunu belirtti. 

Gıda ve içeceklerde yüzde 14.34, ulaştırmada yüzde 14.07, sağlıkta yüzde 12.66 ve çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 11.84 fiyat artışı yaşandığını ifade eden Kütük, buna rağmen iktidarın çalışanlara kendi kurumlarının açıkladığı rakamların altında zamları reva gördüğünü dile getirdi. 

'ZAMMIN ENFLASYON ALTINDA KALACAĞININ HABERCİSİ'

“Siyasi iktidarın bu tutumu,  Ağustos ayında yapılacak 'sözde' toplu sözleşme görüşmelerinde biz kamu emekçilerine yapılacak zammın da enflasyon altında kalacağının habercisi olmuştur” diyen Kütük, kamu emekçilerinin neredeyse tamamının yoksulluk sınırı altında, bir kısmı da açlık sınırında altında yaşamaya mahkum edildiğini belirtti. 

'MAAŞLARDA İNSANCA YAŞAYABİLECEKLERİ ORANDA İYİLEŞTİRME YAPILMALI'

Kütük, “4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı da yılın ilk yarısına göre, yüzde 6,3’lük artış göstermiştir. Kamu çalışanlarına müjde gibi sunulan, yılın 2. yarısında yapılacak yüzde 2,9’luk enflasyon farkı zammı ve yüzde 4 oranındaki toplu sözleşme zammı da, yaraya merhem olmayacak. Kamu emekçisinin gelirindeki yüzde 7 civarındaki bu artış, açlık sınırındaki yüzde 10’luk artışı bile karşılamayacaktır. Tüm bu yaşananlar ortada iken 15 yıldır emeğinin karşılığını alamayan yoksulluk sınırı altında yaşamaya çalışan memurların maaşlarında insanca yaşayabilecekleri oranda iyileştirme yapılmalıdır. Kamu emekçilerinin sabredecek, kemer sıkacak hali kalmamıştır” dedi. Kütük, tüm kamu emekçilerinin hakkını aramak için her tür demokratik ve meşru zeminde mücadele etmeye çağırdı. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Evrensel ve Genç Hayat eki 'suç unsuru' sayıldı

SONRAKİ HABER

Ceylanpınar'da patlama: 5 kişi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa