05 Temmuz 2017 12:19

Evrensel ve Genç Hayat eki 'suç unsuru' sayıldı

Antep'te A.Ö.'nün ev araması tutanağında Evrensel gazetesi ve Evrensel Genç Hayat eki 'suç unsuru olabileceği değerlendirilen' ifadesiyle yer aldı.

Paylaş

Gaziantep 8. Ağır Ceza Mahkemesinde sürmekte olan bir davada sanık durumunda olan A.Ö. adlı kişinin dosyasına giren ev aramasına dair tutanakta, Evrensel gazetesi ve Evrensel Genç Hayat ekinin “suç unsuru olabileceği değerlendirilen” ifadesiyle mahkemeye sunulduğu ortaya çıktı. Konuya dair görüşünü aldığımız Avukat Adnan Erol, “Bu durum hukuk devleti açısından kabul edilemez bir durumdur” dedi. 

'SUÇ UNSURU OLABİLECEĞİ DEĞERLENDİRİLEN MALZEMELER'

İslâhiye Emniyet Müdürlüğünde görevli polislerce 12.02.2017 tarihinde dört kişi hakkında yürütülen gözaltı ve ev araması işlemlerinde A.Ö. adlı kişinin evinde yalnızca “4 Ocak 2017 tarihli Evrensel Gazetesi, 30 Kasım-13 Aralık Sayı 271 ibareli Evrensel Genç Hayat isimli gazete ve 1 adet Güz 2016 tarihli Tükenmez isimli dergi” bulunduğu belirtiliyor. 

Bu durum, dava dosyasına giren tutanakta da “Elde edilen suç unsuru olabileceği değerlendirilen malzemeler” tanımlamasıyla yer buldu.  A.Ö. ise haftanın yedi günü imza verme zorunluluğunu içeren adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanıyor. 

'HUKUK DEVLETİ AÇISINDAN KABUL EDİLEMEZ'

Konuya dair görüşünü aldığımız Avukat Adnan Erol, ortaya çıkan bu durumun, hukuk devleti açısından gelinen noktayı tarif ettiğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı: “Hukuken hiçbir kısıtları bulunmayan, yayın yasağı olmayan Evrensel gibi Cumhuriyet gibi yayınların dahi kolluk kuvvetlerince, savcılıklarca suç unsuru kabul edilip iddianamelere geçtiği günleri yaşıyoruz. Bunların mahkemelerce de suç unsuru olarak değerlendirildiğini görmek hukuk devleti açısından kabul edilemez bir durumdur.” (Antep/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

87 yaşındaki tacizci gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

Yargıtay'ın bozma kararı verdiği Cumhuriyet davası bugün görülecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa