05 Temmuz 2017 10:36

Sıcak hava, klima satıcılarının yüzünü güldürdü

İzmir'de klima ve vantilatör satışı 5 katına çıktı. Bayiler talebe yetişmekte güçlük çekerken servisler montaj için 15 gün sonrasına randevu veriyor.

Paylaş

İzmir Ticaret Odası Beyaz Eşya Komisyon Üyesi Metin Aztekin, mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden hava sıcaklığı nedeniyle klima ve vantilatör satışlarının arttığını söyledi. Özellikle sıcak havanın etkili olduğu son bir haftada satışların ciddi artış gösterdiğini belirten Aztekin, "Klima ve vantilatör satışları 4-5 gündür patladı, cihazlar yok satıyor. Montaj için verilen randevular 15-20 güne dayandı. Çok yoğun satış nedeniyle servisler yetişemiyor. Bir servis ekibi 4-5 klima kurabiliyor. Yerinin açılması, tesisatın kurulumu da zahmetli. O nedenle 20 güne dayanmış durumda" dedi.

Son 15 gün değerlendirildiğinde satışın 5 katına kadar çıktığını belirten Aztekin, "Bayilerin elindeki stoklar tükendiği için sıkıntı söz konusu olabiliyor. Üretici firmaların da bayilere ürün yetiştirmekte güçlük çektiği zamanlar oluyor. Yüzde 6-7 ÖTV indirimi ve sıcaklar nedeniyle klima ve vantilatörler tehemen tükeniyor" diye konuştu.

Bu yıl sıcak havanın etkisinin ekim ayına kadar sürmesini beklediklerini belirten Aztekin, "Satışlar küçük farklılıklarla bu aralıkta gider diye düşünüyorum. Bu talep artışı fiyatların artmasına neden olmaz. Açıklanmış liste fiyatlarından devam ediyor. Fiyatlar duvar tipi klimalarda 2-6 bin lira, salon tipi klimalar da ise 10-12 bin lira aralığında" dedi.

Klimalarda soğutma kapasitesinin önemli olduğuna dikkat çeken Aztekin, "Tüketiciler klimanın soğutma kapasitesini kullanılacak mekanın kapasitesi ve evin güneş görme durumuna göre seçmeli. 25 metrekarelik salon için 25 bin BTU, 18 metrekarelik bir salon için 18 bin BTU klima yeterli olur" ifadelerini kullandı. (DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Saruhanlı'da 4.2 büyüklüğünde deprem

SONRAKİ HABER

Adalet Nöbeti'ndeki Mersinliler: Birlikte mücadele şart

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...