04 Temmuz 2017 23:12

Mısır'da OHAL 3 ay daha uzatıldı

Mısır Parlamentosu, Mısır'da devam eden OHAL uygulamasının üç ay uzatılması kararını üçte iki çoğunlukla onayladı.

Paylaş

Mısır devlet televizyonunun (ERTU) haberine göre, parlamento, Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin, ülkenin tamamında OHAL uygulamasının üç ay uzatılması ile ilgili kararını bugün onayladı. Parlamentonun üçte ikisinin oyu ile kabul edilen OHAL uygulamasının, 10 Temmuz-10 Ekim 2017 tarihleri arasında geçerli olacağı duyuruldu.

Mısır hükümeti, Cumhurbaşkanı tarafından çıkarılan OHAL’in üç ay uzatılması yönündeki kararı 22 Haziran’da onaylamıştı.

Mısır anayasasına göre OHAL uygulaması ülke yöneticilerine olağanüstü yetkiler sağlıyor. Cumhurbaşkanlığı, OHAL’in uygulandığı bölgelerde Devlet Güvenlik Mahkemeleri kurdurabiliyor. Söz konusu mahkemelerin kararları temyize götürülemiyor. OHAL uygulamasında hükümet yetkilileri, ülkedeki matbu medyanın tamamını baskıdan önce kontrol edebildiği gibi bütün mektup ve mesajları da inceleme yetkisine sahip oluyor.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, 9 Nisan 2017 tarihinde Tanta ve İskenderiye’de kiliselere düzenlenen bombalı saldırının ardından ülke genelinde OHAL kararı almıştı.

TÜRKİYE VE FRANSA’DAKİ OHAL 

Türkiye’de 15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından 24 Temmuz’da ilan edilen OHAL tam bir yıldır sürüyor. OHAL’in bir yıldan sonra uzatılıp uzatılmayacağı henüz net değil.

Fransa’da ise Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kasım 2015'te ilan edilen OHAL’in kasım ayında kaldırılacağını duyurdu. Macron, "Bu sonbaharda olağanüstü hali kaldırarak Fransız halkının özgürlüğünü yeniden tesis edeceğim, çünkü bu özgürlükler güçlü demokrasinin varlığının ön koşuludur" demişti. (DİHABER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Trabzon'da zincirleme kaza: 3 ölü, 8 yaralı

SONRAKİ HABER

CHP appeals to European court against referendum results

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...