04 Temmuz 2017 16:42

KMO: Bonzai kullanımının temelinde toplumsal sorun yatıyor

Kimya Mühendisleri Odası, uyuşturucu madde bonzai kullanımının temelinde toplumsal sorunların yattığını belirtti.

Paylaş

Kimya Mühendisleri Odası, uyuşturucu madde bonzai kullanımının temelinde toplumsal sorunların yattığını belirterek, “Temeldeişsizlik, yoksulluk yatmakta” denildi. Oda, bonzai maddesinin kimyasal bir madde olduğu ve kullanıcıyı ölünme kadar götürdüğüne de dikkat çekti. 

Kimya Mühendisleri Odası, (KMO) yazılı açıklama yayınlayarak, uyuşturucu madde bonzai konusunda uyarıda bulundu. Oda açıklamasında gençler arasında bu uyuşturucu maddenin kullanılmasının toplumsal bir sorun olduğuna dikkat çekerek, “Genellikle işsiz ve gelecek karamsarlığı içerisinde olan gençlerin kullandığı bir uyuşturucudur. Özellikle alkol temininin güç ve tüketiminin de hoş görülmediği muhafazakâr çevrelerde kullanımı yaygındır” dedi. Bağımlılığın temelinde yoksulluk ve işsizlik gibi sorunların yattığı belirtilen açıklamada, bağımlılıkla mücadele edici politikalar üretmenin devletin sorumluluğu olduğu hatırlatıldı.

'TEMİNİ ÇOK KOLAY'

Açıklamada,  Bonzainin içeriğinde kolay ve ucuza temin edilebilin maddeler bulunduğu uyarısı yapılarak, “Temini çok kolay olup kullanımı hızla yayılmaktadır. Kullanıldığında ölüme kadar giden sonuçlar yaratabilen çok tehlikeli bir uyuşturucu ve bağımlılık yapıcı bir maddedir” denildi. 

Açıklamada, bonzai maddesinin bitki olmadığı sentetik kimyasal bir bileşik olduğu belirtilerek içerikteki maddelerin bazı hastalarda tedavi amacıyla kullanılan maddeler olduğu ifade edilerek, maddenin yol açtığı sağlık sorunlarına da değinildi: “ Bonzai vücuda girdiğinde başlangıçta algılarda zayıflama, halüsinasyon görülmesi, olaylara karşı aşırı tepki verme gibi etkiler yarattığı bilinmektedir. Denge kaybı, ardından geçici körlük ve bilinç kaybı oluşabilmekte, ölüme neden olduğu bilinmektedir. Kullanıldığında beyinde esrarın etki ettiği bölgeleri etkilemektedir. Buna karşılık insan üzerindeki etkisi esrardan 14-90 kat fazla olup beklenmedik sonuçlar doğurmaktadır.”

Açıklamada, uyuşturucu madde kullanımıyla ilgili verilere de paylaşılarak, “Yetkili kaynaklardan aldığımız bilgilere göre ülkemizde ilk kullanım yaşı on üçe kadar düşmüştür. Çamatem`in verilerine göre 2011 yılında kliniğe başvuran bağımlılar içerinde bonzai kullanımı yüzde 15 iken, 2016 yılında bu oran yüzde 95` e çıkmıştır. Yine verilere göre ucuz olması ve kolay temini nedeniyle uyuşturucular içerisindeki kullanım oranı yüzde 43 civarındadır” denildi. (Ankara/ EVRENSEL) 
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çalıştığı inşaattan düşen üniversite adayı yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

ÖSYM 2020 sınav takmini açıkladı | YKS 20-21 Haziran'da

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa