04 Temmuz 2017 13:19

Demetevler’de gerginlik sürüyor

Son günlerde Suriyeli mültecilere yönelik gerçekleşen saldırılara bir yenisi eklendi. Linç girişimine dönüşen olayların adresi bu kez Demetlevler.

Paylaş

Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde önceki akşam Suriyeli mültecilere yönelik linç girişiminin yaşandığı Demetevler semtinde, gerginlik sürüyor. AKP ve MHP’nin güçlü olduğu semtte, Suriyeli mültecilerin ev ve işyerlerine yönelik saldırı çağrıları fısıltı gazetesiyle devam ediyor.

Demetevler’de önceki gün akşam saatlerinde başlayan olaylar, gece geç saatlere kadar sürdü. Sosyal medyadan yapılan ve gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkan “3 Türk genci öldürüldü”, “5 yaşında kız taciz edildi” iddiaları yalanlanırken, saldırıya uğrayanların Suriyeli olup olmadığı konusunda da bir netlik yok.

Mahallede yaygınca konuşulan, emniyetin de yalanlamadığı iddiaya göre babasıyla birlikte yolda yürüyen bir genç kadına Suriyeli olduğu iddia edilen bir kişi laf attı. Bunun üzerine baba laf atan kişiye saldırdı. Saldırıya uğrayan kişi arkadaşlarını çağırarak bu sefer kadının babasına saldırdı. Baba da yakınlarını çağırınca kavga büyüdü. Bu esnada, sosyal medyadan Suriyelilere yönelik linç çağrıları yapılmaya başlandı. 3 Türk vatandaşının Suriyelilerce öldürüldüğü, 5 yaşında bir kız çocuğuna taciz edildiği iddiaları üzerine Demetevler ve çevre semtlerden toplanmalar başlandı.

Tekbir getiren ve bozkurt işaretleri yapan ırkçı gruplar Suriyelilere ait olduğunu düşündükleri dükkanları tahrip ederken, kendilerine katılmayanlara Suriyeli olup olmadıklarını sormaya başladılar. Görgü tanıklarının anlatımına göre Suriyeli olmadığına ikna olmadıkları kişileri darp etmeye başladılar.

Polis kalabalığa dağılmaları yönünde, evlerdeki vatandaşlara da sokağa çıkmamaları yönünde anonslar yaptı. Polisler zaman zaman biber gazı ve plastik mermi kullanmak zorunda kalırken, ırkçı sloganlar atan gruplar saatlerce semtte yürüyüş yaptı. Zaman zaman polis lehine tezahürat yapan grubun dağılırken “bu işin yarını da var” diyerek yeniden toplanmak üzere sözleştikleri iddia ediliyor. Dün gün boyu fısıltı gazetesiyle akşam yeniden toplanma çağrıları yapıldığı belirtiliyor.

Demetevler semtine komşu Kayalar, Karşıyaka, Yahyalar ve Şentepe bölgesinde çoğunluğu kentsel dönüşümle yıkılmayı bekleyen evlerin Suriyelilere kiralandığı, buralara yakın bölgelerde esnafın da büyük çoğunluğunun müşterisinin Suriyeli mülteciler olduğu belirtiliyor. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dink davasında jandarmaların savunması alınıyor

SONRAKİ HABER

Rusya'da timsah yüzdüren kişi ilgi odağı oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...