04 Temmuz 2017 13:05

Özgür Gündem’le dayanışma davası 26 Ekim’e ertelendi 

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin 'Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği' kampanyasına katılan 13 gazeteci ve yazarın duruşması 26 Ekim’e ertelendi. 

Paylaş

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği”  kampanyasına katılan DİSK’e bağlı Basın-İş Sendikası’nın Genel Başkanı Gazeteci Faruk Eren, Evrensel Yazarları İhsan Çaralan ve Fehim Işık, Gazeteciler Ertuğrul Mavioğlu, Celal Başlangıç,  Celalettin Can, Öncü Akgül, Hüseyin Aykol, Ömer Ağın, Dilşah Kocakaya, Mehmet Şirin Taşdemir, Veysel Kemer ve Yüksel Oğuz’un yargılandığı davanın duruşması Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. 

Duruşmaya sanık gazeteciler gelmezken, avukatlar hazır bulundu. Kürtçe tercüman da duruşmada hazır bulundu. Gazetede yazdığı “Suçlu doğmak” yazısı nedeni ile davası birleştirilen ve başka davadan hükümlü olan Mehmet Şirin Taşdemir, Karabük T Tipi Kapalı Cezaevinden duruşmaya SEGBİS ile katılarak Kürtçe savunma yaptı.

Heyet değişikliği nedeniyle geçmiş zabıtlar okundu.  Yapılan kimlik tespitinin ardından Taşdemir'in savunmasına geçildi. Taşdemir, “Yazı bana aittir. Hakkımda soruşturma açan savcı, benim bu yazıda dile getirdiğim hususları doğruluyor” dedi. 

Sanıkların müdafiilerinin bu celseye yönelik sunmuş oldukları mazeretlerin ayrı ayrı kabul eden ve başka gerekçe ile tutuklu olan Dilşah Kocakaya’nın bir sonraki mahkemede hazır bulunmasına karar veren mahkeme duruşmayı, 26 Ekim 2017 saat 14.30’a erteledi. (İstanbulEVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Berberoğlu: Adalet Yürüyüşü tarihe geçti 

SONRAKİ HABER

Ceylanpınar'da patlama: 5 kişi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa