04 Temmuz 2017 12:16

'FETÖ'nün yeni mesaj uygulaması' denilen Cryptnote nedir?

'FETÖ' üyelerinin marttan bu yana kullandıkları ve şifreli haberleşme programı olduğu iddia edilen Cryptnote aslında nedir, ne değildir?

Paylaş

Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen "Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)" soruşturmasında, örgütün yeniden yapılanmaya yönelik çalışmalara başladığı ve bu kapsamda "FETÖ" üyelerinin mart ayından bu yana "Cryptnote" isimli yeni bir "şifreli haberleşme programı" kullandığının tespit edildiğine dair bir haber dolaşıma girdi.

Peki, "ByLock'tan daha güvenli" olduğu iddia edilen Cryptnote aslında ne işe yarıyor? Cryptnote ile haberleşme, dahası şifreli haberleşme mümkün mü?

CryptNote bir şifreleme programı. CryptNote kullanarak şifre ile korunan ve metin içeren dosyalar oluşturabilirsiniz. Bu dosyalar yine CryptNote programı ile açılır. Bu kadar. Bu dosyaları başka bir kullanıcı ile paylaşmak için bir mesaj uygulamasına ihtiyacınız var. 

Masaüstü bilgisayarlar ile Android telefon ve tabletlerde kullanılabilen CryptNote'un Android uygulaması son olarak 23 Eylül 2012'de güncellenmiş. Uygulamayı Google Play'den indirenlerin sayısı bugüne kadar 100 ila 500 arasında. Öte yandan uygulama iOS cihazlarda kullanılamıyor.

Kısacası, "FETÖ" üyeleri ByLock yerine yeni bir haberleşme uygulaması kullanacaklarsa bunun CryptNote olması mümkün değil. ​(HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yandaşın hedefi Adalet Yürüyüşü’ndeki HDP  

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’ndu, biz döküldük: Kıyıya vuran gerçekler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...