‘Sizin hoşunuza gider mi kafes içinde taşınmak?’

Adalar Hayvan Hakları gönüllüsü Asude Ergül ile hayvanların deniz seferleri sırasında bagajda taşınmasını konuştuk.

04 Temmuz 2017 11:14
Paylaş

Fatih Polat’ın hazırlayıp sunduğu 5 Dakikada’nın konuğu Adalar Hayvan Hakları Gönüllüsü Asude Ergül’dü. Ergül'le hayvan dostlarımız için İstanbul Şehir Hatları vapur seferlerinde getirilen yeni uygulamayı konuştuk. Asude Ergül, hayvanlara işkence anlamına gelen kafes zorunluluğunu ve çözüm önerilerini anlattı. Yeni uygulamayla evcil hayvanlar vapura kafessiz binemiyor. Köpeklerin ise kafesin içinde ve ağızlıkla yolculuk etmesi zorunluluğu getirildi.

Asude Ergül şehir hatları çalışanlarından aldığı “Kafeslerinde olmak kaydıyla evcil hayvanlar taşınabilir. Ve köpeklere kafeste olsalar bile ağızlık takılması zorunludur” belgesini gösterdi. Ergül her köpeğin süs köpeği olmadığını ve kendisinin iki tane 40’ar kilodan köpeği olduğunu aktararak “Vapurlardaki kafes olayına bir çözüm getirilmesi gerekiyor. Ben 40 kilo köpeğimi taşımak için 40 kilo da kafes yaptıracağım. Hadi maddi yanını da bir tarafa bıraktık. (ki her hayvansever zengin değil. Bir de böyle bir düşünce var.) Ben 80 kiloyu nasıl taşıyacağım? İnsan kapasitesinin kaldırabileceği bir yük değil. Ayrıca geçenlerde İDO’da bir arkadaşımızın köpeği vefat etti. Köpek arabada olmasına rağmen kabul etmediler, kafese koymasını istediler. Ve 2 saat sonra yanına gelindiğinde ölmüştü” dedi.

'EMPATİ KURMAMIZ GEREKİYOR'

Asude Ergül “Görme engelli arkadaşlarımız var. Köpeklerini nasıl şehir hatları vapurlarına bindirebilecekler, nasıl bir uygulama görecekler? Bunun tamamen yanlış olduğunu düşünüyorum” dedi.

Hayvanları kendimizden farklı tutmamamız ve empati kurmamız gerektiğini belirten Ergül “Sizin hoşunuza gider mi bir vapurda giderken, tanımadığınız bir ortamda, kafes içerisinde bırakılmak?” diye sordu ve “Dolayısıyla biz nasıl ruhsal bozukluk, psikolojik sıkıntı yaşıyorsak, hayvanlar içinde aynı şey geçerli” dedi.

Çözüm önerisine dair de konuşan Asude Ergün “Ağızlıklı olabilir. Ya da vapurun içerisinde bir bölüm hayvanseverlere ayrılabilir. Ya da tasvip etmiyorum ama vapurun içine monte edilmiş kafes olabilir” dedi.

‘CANLARIMIZ ZEHİRLENDİ’

Adada yaşama sebeplerinin, doğaya daha yakın olmak, hayvanlarla daha rahat yaşamak olduğunu belirten Asude Ergül “Bunun yanı sıra ramazan ayı bizim için gerçekten zor bir ay oldu. Antalya Korkuteli’de, İstanbul Eyüp’te, Yalova’da canlarımız zehirlendi. Yaşlı hayvanlarımız sevildikleri yerden toplandı. Bir çok arkadaşımız engel olmak isterken darp edildi, yerlerde sürüklendi. Bununla ilgili hukuki yollardan haklarını aramaya çalışacağız” dedi.

‘ADA’DA TAM TEŞEKKÜLLÜ VETERİNER YOK’

Sadece adada değil değişik yerlerde de insanların köpekleriyle beraber Ada’ya gelmek istediklerini hatırlatan Fatih Polat’a Asude Ergül şöyle cevap verdi: “İnsanlar Ada’ya gelmek isteyecekler, çocuklarını gezdirmek isteyecekler. Köpeklerimiz bizim çocuklarımız, o yüzden çocuklarımız diyoruz onlara. Diyelim ki hastalandı. Ada’da zaten tam teşekküllü bir veteriner maalesef yok. Hatta atlar için dahi yok, ki onlar üzerinden para kazanıyoruz. Bu maalesef can kayıplarına da neden olabilir. Geçen bir arkadaşımız change.org’da bir kampanya başlattı. Hastalanan Golden’ını veterinere götürmek istedi ancak izin verilmedi” (EVRENSEL WEB TV)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Stuttgart’ta Figen Yüksekdağ’a özgürlük mitingi

SONRAKİ HABER

Dijital modernite ve Teknopolis

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...