04 Temmuz 2017 11:10

Stuttgart’ta Figen Yüksekdağ’a özgürlük mitingi

Almanya’nın Stuttgart kentinde gerçekleştirilen Figen Yüksekdağ’a özgürlük mitinginde Yüksekdağ'ın serbest bırakılması ve vekilliğinin iadesi istendi.

Paylaş

Almanya’nın Stuttgart kentinde, Schlosplatz meydanında HDK Stuttgart Kadın Girişimi öncülüğünde Figen Yüksekdağ’a özgürlük mitingi düzenlendi.

Mitingde Almanca HDK Stuttgart Kadın Girişimi imzalı “Figen Yüksekdağ’a ve Tüm Politik Tutsaklara Özgürlük” pankartı, HDK, AvEG-Kon ve SKB imzalı Figen Yüksekdağ’a, tutuklu HDP milletvekilleri ve belediye başkanlarına özgürlük talep eden Almanca dövizler taşındı.

Mitingde HDK Avrupa Yürütme Kurulu üyesi Aynur Karakaya ve HDK Stuttgart yürütmesinden gazeteci Necati Abay birer konuşma yaptı.

YÜKSEKDAĞ’A, TUTUKLU VEKİLLERE VE BELEDİYE BAŞKANLARINA ÖZGÜRLÜK

Aynur Karakaya konuşmasında, Figen Yüksekdağ’a özgürlük için Avrupa’nın pek çok ülkesinde eylemler yapıldığını, 4 Temmuz duruşmasına Avrupa’dan da heyetler gönderdiklerini, Yüksekdağ şahsında tutuklu milletvekilleri ve belediye başkanlarına, Meşale Tolu şahsında tutuklu gazetecilere, tüm politik tutsaklara özgürlük istediklerini, Figen Yüksekdağ’a vekilliğinin geri verilmesini, mecliste ve HDP’de görevinin başında olması gerektiğini belirtti.

YÜKSEKDAĞ 6 MİLYONUN İRADESİDİR

Gazeteci Necati Abay ise konuşmasında, Figen Yüksekdağ’ın 6 milyonun iradesi olduğunu, hem vekilliği hem de HDP üyeliği düşürülerek HDP Eş Genel Başkanlığından alındığını, bunun, Yüksekdağ’ın kadın özgürlük mücadelesinin liderlerinden biri olmasının, Türk halkının bir evladı olmasının, sosyalist kimliğe sahip olmasının neden olduğunu kaydetti. Abay, Yüksekdağ’ı bin avukatın savunacağını belirterek 4 Temmuz duruşmasında serbest bırakılması gerektiğini belirtti.

Mitingde Meşale Tolu’ya özgürlük için  imza toplandı. Mitingin ardından Stuttgart 21 etkinliğine ve yürüyüşüne katılındı. Mitinge, HDK Stuttgart, SKB, AGİF, ATİK, DİDF, SYKP, Maraş inisiyatifi ve MLPD destek verdi. (Stuttgart/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Karabük'te köylüler, çöplük için karayolunu kapattı

SONRAKİ HABER

Adem Çelik ve Tekyol Plus tarafından hakları gasbedilen işçiler ücretlerini istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa