04 Temmuz 2017 04:35

Tekstil işçileri: Biz işçiler de adalet istiyoruz

Tekirdağ'da bir tekstil fabrikasında çalışan işçiler Evrensel'e yazdıkları mektupta 'Adalet Yürüyüşü' hakkındaki düşünceleri aktardılar.

Paylaş

Tekstil işçisi
Çorlu/Tekirdağ

Ben Çorlu’daki bir tekstil fabrikasında işçiyim. Ben bu mektubumda CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adalet Yürüyüşü hakkındaki görüşlerimi ve fabrikamızda ki işçi arkadaşların görüşlerini ve tartışmalarını yazmak istiyorum.

Önce fabrikadaki tartışmaları ve konuşmaları sizinle paylaşmak istiyorum. Değişik partilere oy veren işçiler içinde farklı eğilimler olsa da genel olarak bu yürüyüş destekleniyor veya en azında onlarında yürüme hakkı var deniyor. CHP’li işçiler zaten destekliyor ve bazıları CHP’nin şimdi gerçek muhalefet yaptığını dile getirerek daha da heyecanlanıyor. MHP’li işçiler ise referandumdaki kullandıkları oya göre hareket ediyor. Ama asıl değişim ve farklı görüşler AKP’li işçilerde gördüm. AKP iktidarından nemalanan az bir işçinin dışındaki AKP’ye oy vermiş işçiler bile bu yürüyüşü destekliyor. Fabrikada neredeyse bütün işçiler “Bu ülkede adalet yok, adaletli yönetilmiyor” görüşünde birleşiyorlar. 

Fabrikada konuştuğum AKP’ye oy vermiş bir işçi bana “Başörtü ayrımcılığından dolayı çok mağdur olduk. Çok ezildik. Annem askerdeki kardeşimin yemin törenine başörtülü diye almadılar. AKP’yi de bu yüzden severek destekledik. Şimdi ise kime oy vereceğiz diye zorunlu destek veriyoruz” diye yakındı. Aynı işçi “AKP işçiye hiçbir şey vermediği gibi eziyor” diye tepki duyduğunu da anlattı. Başka bir AKP’li işçi ise cam grevinin yasaklanması karşısında “Kardeşim işçinin hak aramasını niye engelliyorsun. Hani OHAL bizi etkilemeyecekti. OHAL tamamen bize dönmeye başladı” diye tepkisini ortaya koydu. Kısacası AKP’nin emek politikaları AKP’li işçilerde dahil bütün işçilerin tepkisini çektiğinden dolayı ülkede adalet isteği görünüyor.

Adalet yürüyüşü ile ilgili kendi görüşümü gelince. İlk baştan söyleyeyim, bu yürüyüşü sonuna kadar destekliyorum. Bu yürüyüş keşke referandum sonrası hemen olsaydı daha iyi olurdu. Adalet en çok biz işçilere lazım. Bu ülkede gelir dağılımında bir adaletsizlik var. İşçilerin vergi dilimleri artarken patronlara vergi affı, teşvikler veriliyor. Bizim fabrikada işçilerin toplam verdiği vergi patrondan daha çoktur. Veride bir adalet istiyoruz. Hak ararken, örgütlenirken adaletsizlikle yüz yüze kalıyoruz. Sendikalaşırsan işten atılırsın, greve gidersen grevin yasaklanır. Fakirin çocuğu ile zenginin arasında bir adaletsizlik var. Şehitlerde bile adaletsizlik var. Şehitler hep yoksul evlerden çıkıyor. Bayrak yoksul evlere asılıyor. Siz hiç villaya şehit bayrağı asıldığını gördünüz mü?

Cumhurbaşkanı adalet yürüyüşünü karalıyor, küçümsüyor. Hatta tehdit ediyor. Terör gibi göstermeye çalışıyor. Cumhurbaşkanı istediğini desin. Artık FETÖ damgası işe yaramıyor. Herkes gerçeği anladı. FETÖ adı altında kendisinden olmayanı susturmak istiyor.  

Biz işçiler kendimiz için adalet istemeliyiz. Bunu başarmalıyız. Yoksa ezilen hep biz olacağız.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

24 yıllık Madımak davasından 10 Ekim davasına

SONRAKİ HABER

780 hâkim ve savcının görev yeri değişti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...