03 Temmuz 2017 22:38

Katar krizinde Trump’la telefon trafiği

ABD Başkanı Trump, Suudi Arabistan Kralı Selman, Katar Emiri el Sani ve BAE Veliaht Prensi el Nahyan ile telefonda ayrı ayrı konuştu.

Paylaş

ABD Başkanı Trump, Suudi Arabistan Kralı Selman, Katar Emiri el Sani ve BAE Veliaht Prensi el Nahyan ile telefonda ayrı ayrı konuştu. Görüşmelerde Katar kriziyle ilgili son durumun ele alındığı öğrenildi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Trump görüşmede terörizmin finansmanının durdurulması ve aşırıcı ideolojinin itibarının sarsılmasının önemini vurguladı. Başkan ayrıca, bölgedeki birliğin, Riyad Zirvesi’nde belirlenen terörizmi yenme ve bölgesel istikrarı sağlama hedeflerine ulaşmada kritik önemde olduğunun altını çizdi. Başkan Trump, öncelikli hedefinin terörizmin finansmanının kesilmesi olduğuna inanıyor” ifadeleri kullandıldı.

Katar krizinin başında Doha yönetimi, hem bölge ülkeleri hem de ABD tarafından teröre destek vermekle suçlanmış, Katar ise bu iddiaları tümüyle reddetmişti. Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Mısır ve Yemen 5 Haziran’da Katar’la tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu.

Trump, Katar’ı teröre finansman sağlamakla suçlamış, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ile Savunma Bakanı Jim Mattis ise ‘Katar’ın ABD için önemli bir müttefik olduğu’ yönünde açıklamalar yapmıştı.

KÖRFEZ 4’LÜSÜ GERİ ADIM ATTI, 2 GÜN EK SÜRE

Öte yandan Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, Katar’a yönelik ambargoyu kaldırmak için hayata geçirilmesini istedikleri talepler için verdikleri süreyi iki gün uzattıklarını açıkladılar. Dört ülke 11 gün önce, 13 maddelik bir talepler listesi yayımlamıştı. Taleplerin içinde uluslararası yayın yapan el Cezire televizyonu ile Katar’daki Türk askeri üssünün kapatılması da yer alıyordu. Taleplerin en geç 2 Temmuz Pazar gününe kadar yerine getirilmesi istenmişti. Katar ise talepleri reddetmişti. 4 ülke kararın, arabuluculuk yapan Kuveyt’in talebi üzerine aldıklarını açıkladı.

Öte yandan Katar Dışişleri Bakanı Şey Muhammed bin Abdulrahman bin Yassim el Sani’nin, ülkenin resmi cevabını dün Kuveyt Emiri’ne iletmesi bekleniyordu. 

UYGUN ŞARTLAR ALTINDA DİYALOG ÇAĞRSI

El Sani, Cumartesi günü yaptığı açıklamada talepleri kabul etmediklerini ancak ‘uygun şartlar altında’ diyaloğa girmeye hazır olduklarını söylemişti. Diplomatik temaslar için gittiği İtalya’da, “Talepler listesi reddedilmek üzere hazırlanmış; kabul edilmek ya da müzakere edilmek üzere hazırlanmamış. Egemenliğimizi ihlal eden ya da Katar’a empoze edilen hiçbir şeyi kabul etmeyeceğiz” demişti. 

‘MÜDAHALE AŞAMASINA GELMEMEYİ UMUYORUZ’

Sky News Britain Kanalına konuşan Katar Savunma Bakanı Halid Bin Muhammed el Atiyye, “Askeri müdahale aşamasına gelmemeyi umuyoruz ancak biz her zaman hazırlıklıyız. Ülkemizi savunmaya hazırız” dedi. “Katar tarih boyunca kolay yutulur bir ülke olmadığını göstermiştir” ifadesini kullanan Atiyye, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır’ın taleplerinin ülkenin egemenliğine saldırı anlamı taşıdığını kaydetti.

El Atiyye “2017’de yumuşak darbe girişimi söz konusu. Fakat yanılıyorlar. Çünkü Katar’ı diğer ülkelerden ayıran Katar halkıdır. Emir’lerini çok seviyorlar” diye konuştu. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

FARC lideri hastaneye kaldırıldı 

SONRAKİ HABER

Darıca'da bulunan VİP Giyim'in patronu, sendikal faaliyet yürüten işçiyi işten attı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa