03 Temmuz 2017 22:11

Silopi’de yıkılacak evler işaretlendi!

Silopi'nin Karşıyaka, Şehit Harun Boy, Nuh, Cudi, Barbaros, Yenişehir, Başak ve Yenişehir mahallelerinde yıkılacak evler işaretlendi.

Paylaş

Bakanlar Kurulu’nun Şırnak’ın Silopi ilçesinde 404 hektarlık alandaki 7 bin 618 yapının yıkılmasına dair aldığı kararın yürütmesinin durdurulmasına ilişkin Danıştay 14. Dairesi’ne yapılan itiraz reddedildi. Kararın hemen ardından sokağa çıkma yasağı döneminde hasar gören Karşıyaka, Şehit Harun Boy, Nuh, Cudi, Barbaros, Yenişehir, Başak ve Yenişehir mahallelerinde yıkılması planlanan bazı evler polisler tarafından işaretlendi. Karara tepki gösteren ilçe sakinleri, “TOKİ’lere yerleştirip insanları birbirine yabancılaştıracaklar. Evlerimizden çıkıp göç etmeyeceğiz” dedi.

Hiçbir keşif yapılmadan, hasarlı ve hasarsız ayırt edilmeden evlerin işaretlendiğini belirten yurttaşlar, kararın iptaline ilişkin yapılan itirazın ret edilmesine tepki gösterdi. 

‘YIKIMLARLA GÖÇE ZORLAYACAKLAR’

Yasak sırasında maddi ve manevi olarak birçok zorluk yaşadığını hatırlatan yurttaşlardan Azad Dölcek, mağdur olanların evlerinin yıkılması durumunda toparlanmanın zor olacağına işaret etti. Dölcek, “Devlet bu yıkım ile bizi borçlandırmak istiyor. Evleri yıktıktan sonra TOKİ’lere göndermek isteyecekler. Borçlandırarak insanları hayatlarından bıktıracaklar. Zulüm yaparak, insanları ev ve işlerinden soğutarak bölgeden göç ettirecekler” diye konuştu. 

İnsanların bir ömür harcayarak inşa ettiği ve emek harcadığı evlerine sırtlarını dönmeyeceğini söyleyen Harun Öter, “Bu insanlar ne yapacak, nereye gidecek?” diye sordu. Yaşam kültürlerinin mahallelerdeki sokaklarda şekillendiğini vurgulayan Öter, TOKİ’lerle bu kültürün yok olacağını söyledi.

‘EVİMDEN ÇIKMAYACAĞIM’

Yıkımın başlaması durumunda evini terk etmeyeceğinin söyleyen İbrahim Bağduğ, “Evimi 2000 yılında kendi emeğimle yaptım. Ben evimi bırakıp nereye gideceğim? Biz evlerimizi yıktırmayacağız. Evimden çıkmayacağım ve göç etmeyeceğim” sözleriyle tepkisini dile getirdi. (Şırnak/DİHABER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Sur’da ‘sahte’ yapılar inşa ediliyor

SONRAKİ HABER

‘Kadın projeleri bir bir iptal edildi’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...