03 Temmuz 2017 22:08

Sur’da ‘sahte’ yapılar inşa ediliyor

Sur'da yıkım sürerken ilçenin diğer 6 mahallesinde ise Sur’un dokusuna uygun olmayan yapılar yapılıyor.

Paylaş

Diyarbakır’ın binlerce yıllık tarihine sahip Sur ilçesine bağlı Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde “kentsel dönüşüm” adı altında başlatılan yıkım sürerken, sokağa çıkma yasağının sürdüğü ve tank atışları ile iş makineleriyle yerle bir edilen ilçenin diğer 6 mahallesinde ise Sur’un dokusuna uygun olmayan yapılar yapılıyor. Elektrik ve suları kesilerek boşaltılmaya çalışılan mahallelerdeki gergin bekleyiş sürerken, ilçenin ana caddelerine ise “yenileme” adı altında taklitten ibaret ve ilçenin dokusunu uygun olmayan değişiklikler yapılıyor. 

‘SUR DÜNYANIN ENDER ÖRNEKLERİNDEN BİRİ’

Sur ilçesinde çok yoğun bir kentsel dokunun bulunduğunu ve bu dokuyu sadece bir mekan olarak algılamamak gerektiğini vurgulayan Şehir Plancısı Akın Atauz, “Oradaki toplumsal ilişkiler de çok yoğun. Binaların yoğunluğu kadar insan ilişkileri de yoğun. Bu yoğunluk birlikte yaşama ve dayanışma içeriyor. Dayanışma, dünyanın ancak yoksul kentlerinde rastlayabileceğimiz bir durum. Zenginler ise tam tersi ayrışma, kendi hallerinde yaşayabilecekleri daha büyük, tek başlarına ve etrafı dikenli tellerle çevrilmiş mekânlarda yaşamaya çalışıyor. Burası ise dünyada birlikte yaşamın bu kadar yoğun olduğunu gösteren nadir örneklerden biri. Bu bakımdan Sur çok önemli. Sur’daki bu toplumsallaşma biçimi dünyanın ender örneklerinden biri” değerlendirmesinde bulundu. “Buradaki toplumsallaşmanın üzerinde çalışılması gerekirken, bütünüyle top, tüfek ve tank ateşiyle yok edilmek isteniyor” diyen Atauz, bunun çok büyük bir kayıp olduğunu vurgulayarak, “Şiddet içeren her türlü davranış kınanmalı ama Sur’da yapılanlar için ‘şiddet’ demek çok hafif kalır. Sur halkına karşı sanki çok büyük bir düşmanla savaşılıyormuş gibi davranılıyor” dedi.

‘BURASI SUR KALMALI’

Yapılanlara karşı yeteri kadar ses çıkarmayan herkesin mevcut durumdan sorumluluğu bulunduğunu vurgulayan Atauz, “Yıktıklarının yerine yaptıklarının yapay olduğu o kadar açık ki. Hiç kimsenin anlamlı bulmadığı sahte yapılar yapılıyor. Bu yapıların sahte olduğunu herkes biliyor. Bir ara Toledo yapılacak söylemleri vardı. Burası Sur ve Sur olarak kalmalı. Burayı Toledo yapmak gibi bir düşüncemiz asla olmamalı” uyarısında bulundu.

İlçeye ilişkin yapılacak planlamaların ancak ilçe halkı ile konuşularak yapılabileceğini belirten Atauz, “Bu planlama 19. yy Paris’inin yoksul mahallelerini tamamen ezerek yok eden Haussmann tipi bir planlama.Haussmann bile Sur’da yapılanların yanında masum kalır” dedi.

‘HALK İLE DAYANIŞILMALI’

Sur’da tüm baskılara rağmen ilçeyi terk etmeyen halk gerçekliğine dikkat çeken Atauz, “Bu halkla dayanışmamız lazım. Onların burada nasıl yaşamak istediklerine kulak vermeliyiz. Onların istekleri doğrultusunda bir planlama yapılması gerekiyor ve bu yapılabilir bir şey bunun karşısında durmamak yeterli” çağrısında bulundu. (Diyarbakır/DİHABER) 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Operasyonlar sürüyor, ölümler artıyor

SONRAKİ HABER

Batı Şeria ve Gazze'de binlerce kişi Trump'ın işgal planına karşı sokağa çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...