03 Temmuz 2017 21:29

Fransa, sonbaharda OHAL'i kaldırıyor

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, 2015'teki IŞİD saldırısından beri devam eden olağanüstü hali sonbaharda kaldıracağına söz verdi.

Paylaş

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, 2015'teki terör saldırısından beri devam eden olağanüstü hali sonbaharda kaldıracağına söz verdi ve "Fransız halkının özgürlüklerini yeniden inşa edeceğim; çünkü bu özgürlükler, güçlü bir demokrasinin önkoşullarıdır," dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Versailles Sarayında yaptığı konuşmada, Paris’te 2015 yılının Kasım ayında 130 vatandaşın ölümüyle sonuçlanan terör saldırısından beri ülkede devam eden olağanüstü hali bu sonbaharda sonlandıracağını açıkladı.

Macron, senatör ve milletvekillerine yaptığı konuşmasında “Bu sonbaharda olağanüstü hali kaldırarak Fransız halkının özgürlüklerini yeniden inşa edeceğim; çünkü bu özgürlükler, güçlü bir demokrasinin var olmasının önkoşullarıdır.” dedi.

‘MİLLETVEKİLİ SAYISINI AZALTACAĞIM, VATANDAŞA SÖZ HAKKI VERECEĞİM’

Macron ayrıca, parlamentodaki milletvekili sayısını üçte bir oranda azaltmayı düşündüğünü ve vatandaşlara önemli konularda parlamentoda daha fazla söz hakkı vermeyi hedeflediğini belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron geçen ay terörizmle mücadele için bir yasa tasarısı gündeme getirmişti. Aynı yasa tasarısıyla 2015 yılından beri beş kez uzatılan olağanüstü hali kaldırmanın da mümkün olacağını öne sürmüştü..

Şu anda halen devam eden olağanüstü hal temmuz ayının ortasında son bulacak, fakat yeni yasa tasarısı hazırlanana kadar Macron’un merkezci Yürüyüş Hareketi Partisi’nin yeni hükümetinin olağanüstü hali 1 Kasım’a kadar uzatması bekleniyor.

‘TERÖR ÖNLEMLERİ, YASAL PROTESTOLARI ENGELLEMEK İÇİN KULLANILIYOR’

Yeni yasa tasarısı, Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Komitesi gibi grupların karşı çıkmasına rağmen Fransız Yüksek İdari Mahkemesi’nden destek aldı.

Uluslararası Af Örgütü, geçen ay Fransız otoritelerinin terör karşıtı önlemleri yasal protestoları engellemek için kötüye kullandığından şikayet etmişti.

RADİKALLERİ DESTEKLEDİĞİ DÜŞÜNÜLEN İBADETHANELER KAPATILACAK

Yeni terörle mücadele yasası, Fransız otoritelerine saldırı riski altında olduğu düşünülen etkinlik ya da alanlarda mahkeme izni olmaksızın harekete geçme hakkı verebilecek.

Ayrıca, yeni yasa tasarısı aşırılığı savunduğu öngörülen/düşünülen ibadethanelerin de 6 aya kadar kapatılmasının önünü açacak. 

Başbakan Edouard Philippe, yeni tasarının özgürlüklere saygı duymakla güvenliği sağlamlaştırma arasındaki dengeyi sarsacağını savundu.

Macron’un Versailles Sarayı’nda yaptığı konuşmayı desteklemeyen 'Boyun Eğmeyen Fransa' hareketi başkanı Jean- Luc Mélenchon 17 milletvekili ile birlikte Macron’un konuşmasına katılmazken, Paris’in Place de la République meydanında boykot eylemi düzenledi. (DHA)
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gazetecilerin haberleri ve twitter paylaşımları iddianamede

SONRAKİ HABER

HDP, 20 Kasım’da yapılacak toplantıyla kayyum raporunu paylaşacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa