03 Temmuz 2017 12:06

Figen Yüksekdağ'ın duruşması yarın Ankara'da görülecek

Milletvekilliği ve eş genel başkanlığı hukuksuzca düşürülen Figen Yüksekdağ’ın yarın Ankara'da görülecek duruşmasına çağrı yapıldı. 

Paylaş

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın yarın Ankara'da görülecek duruşması öncesi HDP Parlamento Kadın Grubu ve Ankara Kadın Platformu birer açıklama yaparak, duruşmaya katılım çağrısı yaptı.

ANKARA KADIN PLATFORMU YÜKSEKDAĞ’IN DURUŞMASINA ÇAĞIRDI

Ankara Kadın Platformu HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ 8 aydır süren tutukluluğunun ardından yarın ilk defa hakim karşısına çıkacağı duruşmaya katılma çağrısında bulundu. Ankara Adliyesinde başlayacak davaya ilişkin yapılan açıklamada, yangından mal kaçırır gibi alelacele bir talimatla Yüksekdağ’ın parti üyeliği ve eş başkanlığının düşürüldüğü ifade edildi.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ 8 aydır süren tutukluluğunun ardından yarın ilk defa hakim karşısına çıkacak. Ankara Kadın Platformu yaptığı basın açıklamasıyla Ankara Adliyesinde görülecek duruşmaya katılma çağrısında bulundu. 

İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi’nde yapılan basın toplantısında ortak açıklamayı okuyan İlke Işık, Yüksekdağ’ın 2016 yılında Diyarbakır’da düzenlenen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde yaptığı konuşma nedeniyle “örgüt propagandası” iddiasıyla tutuklandığını söyledi. 

Tutuklandıktan sonra Yüksekdağ’ın 3 ay tek başına bir hücrede tutulduğunu kaydeden Işık, avukat görüşlerinin kayıt altına alındığını, Yüksekdağ’ın kaldığı hücrenin bulunduğu koridorun daha gözaltına alınmadan önce boşaltıldığına dikkat çekti. Tutuklu milletvekilleri arasında cezası hızla kesinleştirilerek vekilliği ilk düşürülen kişinin Figen Yüksekdağ olduğunu ifade eden Işık, Yargıtay’ın yangından mal kaçırır gibi alelacele harekete geçerek bir benzeri olmayan bir talimatla Yüksekdağ’ın parti üyeliği ve eş başkanlığının düşürüldüğünü söyledi.

‘DUVARLARINIZ SÖZÜNÜ, GÜLÜŞÜNÜ, GÜCÜNÜ ENGELLEYEMEZ’

Figen Yüksekdağ şahsında HDP’li kadın milletvekillerine yöneltilen tutuklama, vekilliği ve parti üyeliğini düşürmelerin özel bir saldırı konseptine dönüştürüldüğünü belirten Işık, “AKP hükümeti ve yargısı kadın düşmanlığı yaparak özgürlük mücadelesinde alıkoyma çabaları göstermektedir. Fakat unuttukları bir şey var. Özgürlük mücadelesi ve kadın kurtuluş tarihi bu tür saldırıları her dönemde boşa çıkarmıştır. Kadın hareketi olarak Figen arkadaşımızın onurlu direnişini selamlıyor, kadın direnişi mutlaka kazanacak diyoruz. Duvarlarınız; onun sözünü, sesini, gülüşünü, gücünü engelleyemez” dedi. 

Işık, Fügen Yüksekdağ’ın hakim karşısına çıkacağı yarın saat 14.00’de yapılacak duruşmaya katılım çağrısında bulundu.

HDP KADIN MECLİSİ DAYANIŞMAYA ÇAĞIRDI

HDP Eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın 4 Temmuz Salı günü görülecek duruşması öncesi HDP Parlamento Kadın Grubu Meclis’te kameraların karşısındaydı. Kadın milletvekilleri adına söz alan HDP Grup Başkanvekili ve Parlamento Kadın Grubu Sözcüsü Filiz Kerestecioğlu, ‘Türkiye’nin tüm renkleriyle adliyede olacağız’ diyerek, herkesi tüm kadın örgütleriyle dayanışmaya davet etti. 

‘TÜRKİYE’DE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KALDIRILMIŞTIR!’

Kerestecioğlu, yargının, prensiplerini ancak herkese eşit olarak uygularsa adil ve tarafsız olabileceğini, adaletin ise herkes için adalet varsa bir anlam ifade edeceğini belirtti ve “İşte bugün Türkiye'de bu sözcük artık tamamen anlamını yitirmiştir! Eğer Figen Yüksekdağ’ın ifadeleri suçsa Bakanlar Kurulu bir KHK daha çıkarmalı ve açıkça yazmalı: Türkiye’de ifade özgürlüğü kaldırılmıştır!” diye konuştu. 

‘DAYANIŞMAYA ÇAĞIRIYORUZ’ 

Kerestecioğlu, açıklamasını şöyle tamamladı: “Yarın, Türkiye’nin tüm renkleriyle Adliye’de olacağız. Eş Genel Başkanımız Figen Yüksekdağ hakkında yürütülen bu siyasi linç kampanyasına karşı, adalet isteyen herkesi ve tüm kadın örgütlerini 4 Temmuz’da Ankara’da görülecek olan duruşmaya, Yüksekdağ ile dayanışmaya çağırıyoruz” (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yavru caretta carettaların denize yolculuğu başladı

SONRAKİ HABER

Kırıkkale'de 3 Afgan mülteci, karbonmonoksit gazından zehirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...