03 Temmuz 2017 06:12

90’larda boşaltılan köy yeniden boşaltılmak isteniyor

Yıllar sonra boşaltılan Nazimiye’nin Deşt köyüne dönen yurttaşlar 'özel güvenlik bölgesi' ilanlarından yana dertli.

Paylaş

Kemal ÖZER
Dersim

Yıllar sonra döndükleri Nazimiye’nin Deşt köyünde hayatlarına yeni bir yön vererek burada tarım ve hayvancılık işi ile uğraşan yurttaşlar, “Özel Güvenlik Bölgesi” ve askeri operasyonlardan yana dertli. 

Dersim’in Nazimiye ilçesine bağlı Deşt köyü 1990 yılında askerler tarafından boşaltıldıktan 20 yıl sonra yeniden köylerine dönmeye başladı. Ancak son yıllarda  “Özel Güvenlik Bölgesi” kapsamına alınan köyde şebekelerin kesik olmasından dolayı sular da sık sık kesiliyor. Tunceli Valiliği’nin gönderdiği tebligatlarda boş görülen ve askeri operasyonların yoğun yapıldığı köyün adeta boşaltılmasını istiyor.  

Deşt köyü Muhtarı Şükrü Söğüt, 40 haneli köylerinin boşaltılması üzerinden 20 yıl geçtikten sonra İstanbul’da bir araya geldiklerini ve köylerine dönüş yapma kararı aldıklarını anlattı. Söğüt, 2012 yılında yapımına başladıkları evleri 1 yıl içinde tamamladıklarını ve kurduğu çiftlik ile hayvancılık yaptığını belirtti. Söğüt, çiftlikte çalışacak kimseyi bulamadığı için hayvanlarını senet karşılığında başkasına verdiğini, İl Özel İdaresi’nden aldıkları izin ile çiftliği inşa ettiğini ancak su kesintilerinin çığırından çıktığını vurguladı. 

Suların kesilmesi ile bazı küçükbaş hayvanlarının telef olması üzerine İl Özel İdaresi’ne gittiğini belirten Söğüt, burada “Biz mi sana çiftlik kur, hayvancılık yap dedik” yanıtı aldığını aktardı. Söğüt, bu durumun bir an önce son bulması gerektiğini belirterek, yetkililere çağrıda bulundu. 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

90’ları yaşamamak için Adalet Yürüyüşü Edirne’ye uzanmalı

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku’ndu, biz döküldük: Kıyıya vuran gerçekler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...