02 Temmuz 2017 20:26

G20 karşıtı protesto dalgası başladı

Almanya’nın Hamburg kentinde 7-8 Temmuz’da da yapılacak G20 Zirvesi’ne karşı büyük protesto dalgası hafta sonunda yapılan gösterilerle başladı.

Paylaş

 Almanya’nın Hamburg kentinde 7-8 Temmuz’da da yapılacak G20 Zirvesi’ne karşı büyük protesto dalgası hafta sonunda yapılan gösterilerle başladı. Polis, protestoları engellemek için kentte adeta terör estiriyor. 

25 BİN KİŞİ KATILDI

Pazar günü yapılan protesto gösterilerine binlerce kişi katıldı. Yapılan konuşmalarda ve taşınan pankartlarda dünyanın zengin ülkelerinin yarattığı eşitsizliğe dikkat çekildi.

“Protesto Dalgası” adlı inisiyatif tarafından çağrısı yapılan eyleme, organizatörlerin verdiği bilgiye göre 25 bin kişi katıldı. İlk gösteriye katılım, hafta sonuna kadar protestoların güçlü geçeceğinin işareti olarak değerlendirildi.

Sadece Hamburg sokakları değil, Alster Nehri de gösteriye sahne oldu. Kanolara binen göstericiler, nehir üzerinde eylem yaptı. Çevre örgütü Greenpeace de kömür yüklü bir gemiye Merkel’in afişini astığı bir eylem gerçekleştirdi.

POLİS G20 KARŞITLARININ KAMPINI BASTI

Gösteriden sonra polis, gece yarısı, G20 karşıtları tarafından izinleri alınarak kurulan kampı bastı. Protestoculara karşı göz yaşartıcı sprey kullandı. Polis çok kişiyi yaralarken bir kişi de gözaltına aldı. Kamp tamamen dağıtıldı. Emniyet yetkilileri, mahkemenin izin vermesine rağmen göstericilerin kampta kalmasına için vermeyeceklerini ifade etti. 

Hamburg İçişleri Senatörü Andy Grote, İdari Mahkemenin kararının gece kampta konuklama anlamına gelmediğini ileri sürdü. Federal Anayasa Mahkemesi de genel olarak karşı gösterilerin yasaklanmayacağı yönünde bir karar vermişti. Saldırının olduğu sırada kampta 600 kişi bulunuyordu. 

Protestoları düzenleyen inisiyatifler ise polisin bu tutumunu “skandal” olarak değerlendirdi. Polisin tutumu zirve yaklaşırken yapılacak gösterilere gözdağı olarak yorumlandı. 

ALTERNATİF ZİRVE

G20 Zirvesi’nin resmi gündeminde iklim politikası, kalkınma yardımı, iş piyasasının durumu, dijitalleşme, terörle mücadele, göç ve mülteci hareketleri gibi konular yer alıyor. 

5-6 Temmuz’ta gerçekleştirilecek Alternatif Zirve’de ise zengin ülkelerin ve tekellerin dünyada yarattığı eşitsizlik ele alınacak. 

“Sınırsız Küresel Dayanışma” sloganıyla yapılacak zirvede yoksulluk, sömürü, baskı, savaş ve doğanın katledilmesine karşı neler yapılabileceği ele alınacak.  Alternatif Zirve’ye Türkiye’den Emek Partisi (EMEP) Genel Başkan Yardımcısı Nuray Sancar da katılacak.

Zirve boyunca Hamburg’da 30 kadar değişik protesto gösterisi planlanmış durumda. En büyük gösteri ise 8 Temmuz saat 11.00’de merkezi tren istasyonunda başlayacak. 

Kapitalizmin yarattığı eşitsizlikler, Paris İklim Anlaşması’nın iptal edilmesi, Donald Trump’ın politikaları, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’e tepkilerin öne çıkması bekleniyor. (Hamburg/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

ODTÜ'lü öğrenciler mezuniyet töreninde rektöre sırtını döndü

SONRAKİ HABER

Doğa Koleji ile ilgili beklenen açıklama gelmedi, veliler okulun önüne akın etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa