02 Temmuz 2017 17:41

Trans bireyler 'Yasaklı Onur Haftası'nı valiliğe soruyor

İstanbul Valiliği'nin yasakladığı 8. Trans Onur Haftası'nı Trans bireyler valiliğe soruyor: Başbakanlık bile böyle bir gerçeği somutlayamaz.

Paylaş

8. Trans Onur Haftası etkinlikleri kapsamında Taksim'de yapılması planlanan Trans yürüyüşü İstanbul Valiliği'nin yasaklaması üzerine yürüyüş başlamadan önce Taksim ve çevresine yoğun güvenlik önlemleri alındı. Yürüyüş öncesi İstanbul Taksim'de toplanmaların beklendiği bazı sokak başlarında çevik kuvvet ekipleri konuşlanırken bazı caddeler de trafiğe kapatıldı.

Trans bireyler, yasak kararına tepki göstererek İstanbul Valiliği'ne seslendi: "Güvenlik dediğiniz anayasaya göre suç işleyen sivil faşist unsurların yürüyüşe saldırmalarına göz yumarak, göz yumarak mı sağlanır?"

 

YÜRÜYÜŞÜ YASAKLAYAN VALİYE SORULAR

Pangaltı'da buluşan LGBTİ'ler valiliğin, ' Toplumun farklı kesimleri tarafından tepki gösterilmesi nedeniyle' yasakladığı yürüyüşe ilişkin LGBTİ'ler adına kısa bir açıklama yapan Eylem Çağdaş, valiliğe şu soruları sordu: "Güvenlik, anayasal hakkını kullanan yurttaşları gazlayarak, döverek, gözaltına alınarak mı sağlanır?  Yıllardır sorunsuz bir biçimde kutlanan ve kamu adına hiçbir sorun teşkil etmeyen Trans Onur Haftası 2 yıldır Valilik tarafından engellenmekte. Valiliğe soruyoruyoruz:  Daha önce İstanbul LGBTİ onur yürüyüşü 2 yıldır tarafınızca yasaklanmakta. Bu 3 yılda 100'e yakın homofobi ve transfobi karşıtı yaralanmış, onlarcası gözaltına alınmış ve yine yüzlerce yurttaşa polis tarafından şiddet uygulanmıştır. Soruyoruz; Valinin bu sorulara cevap vermeyeceğini biliyoruz. Vali ve yürüyüşün yasaklanmasında fikir birliğine varan herkes bilsin ki anayasal hakkımızı kullanma cürretinden asla vazgeçmeyeceğiz." 

'SİZİ SUÇ İŞLEMEMEYE DAVET EDİYORUZ'

Yaptıkları yürüyüşün ve gösteri hakkının anayasa tarafından güvence altına alındığını belirten Çağdaş, yine valiliğe seslenerek son olarak şöyle devam etti: "Suriye'den ve diğer tüm ülkelerden Türkiye'ye göçen tüm translar için yapacağımız yürüyüşü engelleyen valiye soruyoruz: Anayasa'nın 34. maddesine göre, "Herkes önceden, izin almadan silahsız ve saldırısız toplantı, gösteri ve yürüyüş yapma hakkına sahiptir." Bizler anayasal hakların korunması için mücadele eden yurttaşlar olarak sizi anayasaya uygun davranmaya ve suç işlememeye davet ediyoruz." 

TAKSİM'E YÜRÜYÜŞ

Açıklamanın ardından Pangaltı'dan Taksime doğru yürüyüşe geçen kitle "Trans cinayetleri politiktir ", "Polis defol sokaklar bizimdir", "Susma haykır translar vardır", "Her yer Taksim her yer direniş", "Travestiyiz burdayız alışın gitmiyoruz" sloganları attı. Polis, yürüyüşe geçen kitlete dağılın anonsu yaptı. TOMA'nın gelmesiyle kitle ara sokaklara dağıldı. 

GEÇTİĞİMİZ PAZAR GÜNÜ DE MÜDAHALE EDİLMİŞTİ

Valilik, geçen Pazar günü yapılacak olan Onur Yürüyüşü’ne de izin vermemiş, yürümek isteyenlere polis müdahale etmişti

7 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Açıklamanın ardından LGBTİ aktivistlerinden Şeval Kılıç ve Buse Kılıçkaya'nın da aralarında bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan bazı aktivistlerin isimleri: Beniz Ertürk, Özgür Durmaz, Buse Kılıçkaya, Emre Aymelek, Şevval Kılıç, Umut Avcı, Ömer Erten

Polis, Taksim'de Transların açıklama yapmasına izin vermemesinin ardından Translar Pangaltı'da yaptıkları açıklamayı Taksim Öğüt sokakta yaptı.

Açıklama sonrası "Alışın buradayız gitmiyoruz", "Nefrete inat yaşasın hayat" sloganları atıldı. Alkışlarla,  sloganlarla, zılgıtlarla açıklama son buldu. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kanser hastası tutuklunun ailesinden dayanışma çağrısı

SONRAKİ HABER

Ekim ayında 41 tarım ürününün fiyatı arttı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa