02 Temmuz 2017 17:18

HDP'li Kemalbay’dan Yüksekdağ davasına çağrı

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, Figen Yüksekdağ’ın 4 Temmuz’daki duruşması için katılım çağrısında bulundu.

Paylaş

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, tutuklu bulunduğu dosyadan 8 ay sonra Ankara’da ilk kez hakim karşısına çıkacak olan Figen Yüksekdağ’ın 4 Temmuz’daki duruşması için “Hep birlikte yoldaşımızın yanında olalım” çağrısı yaptı.

Serpil Kemalbay, vekilliği ve parti üyeliği düşürülen HDP Eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın ilk duruşması için kadınlara katılım çağrısında bulundu. 4 Kasım’da HDP’li vekillere yönelik operasyonda tutuklanan Yüksekdağ’ın HDP’nin kadın partisi olduğunu gösteren önemli bir sembol olduğunu kaydeden Kemalbay, HDP’nin getirdiği eş başkanlık sisteminin Türkiye ve dünyada kadınların siyasete katılımının eşit temsiliyeti açısından önemli bir değer ve kazanım olduğunu vurguladı.

EGEMEN SİSTEM  KADINDAN RAHATSIZ

HDP’de kadınların siyasete aktif olarak katılmasının egemen sistemde rahatsızlık yarattığını ifade eden Serpil Kemalbay, “AKP-Saray iktidarının kadınlara yüklediği konum bellidir, kadınları eve hapseden; ama ihtiyaçlar ölçüsünde çalışma yaşamına rol verildiği, ya da siyasette ihtiyaçlar içerisinde rol verildiği modeldir onlar için. Kadınların çocuk doğurması, çocuklara bakması, siyasette de emekçiliğini yapması ama karar mekanizmalarında da yer almaması gibi yöntemler geliştirilmiştir” dedi. HDP’nin kadınlara eş bir konum yarattığını, aynı zamanda temsil ve karar mekanizmalarında eşit bir şekilde yer almasını sağladığını kaydeden Kemalbay, tüm bu faktörlerin iktidarın egemen ideolojisini darbelediğini ve kadınların da bu yüzden hedef alındığını ifade etti. Yüksekdağ’ın sözünün tüm kadınların sözü olduğuna vurgu yapan Kemalbay, “Egemen söylemi ters düz eden duruşu ve söylemi sistemde rahatsızlık yaratıyor, bu saldırı bu yüzdendir” şeklinde konuştu. Kadınlar olarak Figen Yüksekdağ’ın sözüne ve sesine topyekûn sahip çıktıklarını dile getiren Kemalbay, “Figen yoldaşımız da bu mücadele de önemli bir semboldür” dedi. 

‘HUKUK RAFA KALDIRILMIŞ’

4 Temmuz’da Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılacak duruşmaya dikkat çeken HDP Eş Genel Başkanı Kemalbay, Figen Yüksekdağ’ı sahiplenmek için orada olacaklarını belirterek, “Onun davasını sahipleneceğiz. Bizim bu davayı sahiplenmemizin önündeki engeller asla başarıya ulaşamayacak” dedi. Yüksekdağ hakkında 8 fezlekenin birleştirildiğinin altını çizen Serpil Kemalbay, “Şu anda hukuk tamamen rafa kaldırılmış durumda, saraydan gelen talimatlar üzerine bu fezlekeler hazırlanıyor. Figen Yüksekdağ’ın 8 Mart selamlamasını bile suç unsuru sayan trajikomik bir sistem ile karşı karşıyayız. Biz bu duruşmaya gideceğiz. Bütün kadınları da bu duruşmaya sahip çıkmaya çağırıyoruz. Hep birlikte yoldaşımızın yanında olacağız” diye konuştu. (Ankara/DİHABER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gazetecilere hakaret eden Donald Trump kendini savundu

SONRAKİ HABER

Trump-Erdoğan basın toplantısı: Türkiye'nin S400 alımı bizim için zorluklar çıkarıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa