02 Temmuz 2017 16:58

El Cezire ‘kapanmayacak’

Doha merkezli el Cezire medya grubunun kapatılması talebinin yerine getirilmeyeceği bildirildi.

Paylaş

Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’in, Katar’a ilettiği talepler arasında yer alan Doha merkezli el Cezire medya grubunun kapatılması talebinin yerine getirilmeyeceği bildirildi.

El Cezire İngilizce Genel Müdür vekili Giles Trendle, Katar’a uygulanan ablukanın kaldırılması için şart koşulan 13 maddelik listedeki taleplerden biri olmasına karşın Doha merkezli medya grubunun kapatılmayacağını açıkladı. Trendle, “Dik duruyoruz ve yaptığımızı yapmaya devam edeceğiz, bu da dünyadaki olup bitenleri samimi ve adil bir biçimde aktarmaktır” şeklinde konuştu.

El Cezire İngilizce’ye göre, Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdülrahman el Sani de, önceki gün İtalya ziyareti sırasında yaptığı açıklamada Suudi Arabistan ve müttefiklerince yayımlanan talep listesinin zaten “reddedilecek”  biçimde hazırlandığını söyledi. 

ABD’Lİ GAZETEDEN EL CEZİRE İDDİASI

Öte yandan Katar’a ait el Cezire kanalının Mısır bürosunda çalışırken hapse atılan ve daha sonra eski kanalı aleyhine 100 milyon dolar tazminat davası açan Fehmi’nin, hukuki süreci başlatmadan önce Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) 250 bin dolar aldığı iddia edildi.
ABD’li New York Times gazetesinde David Kirkpatrick imzasıyla yayımlanan habere göre Fehmi’nin BAE’de 250 bin dolar aldıktan sonra Katar ve el Cezire aleyhine tazminat davası açma sürecini başlattığı ileri sürüldü.

GAZETECİLER ‘BAE İLE İLİŞKİMİZ YOK’ DEDİLER

Haberde Fehmi’ye ait e-posta yazışmalarının Katar lehine çalışan kişiler tarafından hacklendiği ve Fehmi ile BAE arasındaki para trafiğinin bu sayede ortaya çıkarıldığı iddia edildi. Söz konusu yazışmalara göre Fehmi’nin el Cezire’ye dava açmadan önce BAE’li kıdemli bir yetkiliden 250 bin dolar aldığı ve bu parayla dava sürecini başlattığı kaydedildi.

El Cezire’ye tazminat davası açan iki eski çalışan Muhammed Fehmi ile Muhammed Fevzi, geçen hafta ABD’nin başkenti Washington’da düzenledikleri basın toplantısında “el Cezire’nin hem Hamas hem de Müslüman Kardeşler’le yakın ilişkili olduğunu” belirtmişler BAE dahil herhangi bir Körfez ülkesi temsilcisiyle ilişkileri olup olmadığı sorusuna ‘hayır’ cevabını vermişlerdi.  (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Meclis başkanı Sözcü sorularını yanıtlamadı

SONRAKİ HABER

İnternet dizisi 'Fi' için ‘sansür’ tartışılıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...