02 Temmuz 2017 15:14

Eğitim Sen Diyarbakır şubelerinden Sur'un yıkılmasına tepki!

Sur'un yıkılmasına ilişkin Eğitim Sen Diyarbakır Şubeleri basın açıklaması yaptı.

Paylaş

Diyarbakır Eğitim Sen 1,2 ve 3 nolu şubeleri Sur’da devam eden yıkıma dikkat çekmek için basın açıklaması düzenledi. Yapılan açıklamada Sur'un yıkılmasının toplum için çok hassas bir konu olmasına rağmen OHAL’den dolayı insanların kendini sokakta ifade edemediğine dikkat çekilirken, bir ülkenin binalarıyla değil tarihle, kültürüyle zengin olduğunun da altı çizildi. Açıklamayı yapan Eğitim Sen 1 Nolu Şube Eş Başkanı Abbas Şahin, Surun 90’lı yıllarda köyleri boşaltılan halkın sığındığı bir yer olduğunu ifade etti.

‘SUR BÖYLESİ BİR YIKIMA DAHA ÖNCE MARUZ KALMADI’

Şahin, son yaşanan çatışmalı sürecin sermaye tarafından fırsata çevrildiğini belirterek şunları söyledi “Kentsel dönüşüm adı altında tarihsel doku tahrip edilmiş rant alanına çevrilmiştir. Birçok medeniyete beşiklik eden Sur tarihin hiçbir döneminde böylesi bir yıkıma maruz kalmamıştır.

Bir ülke binalarıyla değil tarihiyle kültürüyle zengindir. Kentsel dönüşüm orda yaşayan toplumun görüşlerini alan, insanları evlerinden sürgün etmeyen, tarihsel yapıyı koruyan kültürel ve komşuluk ilişkilerini önemseyen insanları borçlandırmadan tektip ucube apartmanlara mahkûm etmeyen anlayıştır.

‘TARİHSEL HAFIZA YOK EDİLİYOR’

Surda yıkımı devam eden Alipaşa ve yıkımın 2. etabında yer alan Lalebey mahallelerinin hiç bir kültürel ve tarihi kaygı güdülmeden yıkılmasına dikkat çeken Şahin, “Yangından mal kaçırır anlayışıyla rant alanlarına çevrilmek için iş makineleriyle yıkılmaktadır. Sormak gerek on bin yıllık açık hava müzesi neden bu şekilde talana maruz bırakılıyor. Eğer Sur da yıkım başarılı olursa on binlerce insan mağdur olacak ve yerlerinden edilecektir. Kamulaştırma ve yıkım başladığından beri insanlara zor ve tehdit kullanarak çıkarılmaya çalışılmıştır. Eğitimin en büyük amaçlarından biride tarihsel ve kültürel yapıyı gelecek kuşaklara aktarmaktır. Binlerce öğretmenin 10 binlerce öğrencinin mağdur edildiği ve tarihsel hafızanın yok edildiği bir alanın gelecek kuşaklara aktarılması nasıl olacaktır. Şu soruyu kendimize sormadan yapamıyoruz tarihsel hafıza bilinçlimi yok ediliyor? Gelecek kuşaklar bundan bir haber mi bırakılmak isteniyor. Bu tarihsel ve kültürel katliama dur diyoruz”       diyekonuştu. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yürüyüş yasaklandı, Gezi Parkı yaya giriş çıkışına kapatıldı

SONRAKİ HABER

Kırıkkale'de 3 Afgan mülteci, karbonmonoksit gazından zehirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...