2 Temmuz anmaları: Adalet gelinceye dek

2 Temmuz Sivas Katliamı'nda yaşamını yitirenler anılıyor. Sivas'ta binlerce kişi Madımak Oteli önüne yürüyor.

02 Temmuz 2017 11:57
Paylaş

2 Temmuz Madımak Katliamı’nın yıldönümü yurdun dört bir yanında katliamda yaşamını yitirenler anıldı. 

Sivas’ta toplanan binlerce kişi, 33 kişinin yanarak can verdiği Madımak Oteli’ne yürüdü. Otel önünde toplanan binler otelin 'utanç müzesi'ne çevrilmesini isteyerek, adalet talep etti.  

2 KEZ KİMLİK KONTROLÜ

Birçok ilden ve yurt dışından gelen binlerce kişi Sivas girişinde bir saat arayla 2 kez kimlik kontrolünden geçirildi. Polis, kitlenin getirdiği pankartları tek tek kontrol ettikten sonra fotoğraflarını çekti. Yürüyüş güzergahı da polislerce ablukaya alındı.

KADINLAR SİYAH GİYDİ, ELDE SAZ TAŞINDI

ANILDI

Yürüyüş, Ali Baba Mahallesi'nden saat 10.30 civarlarında başladı. Yürüyüş kortejinin en önünde katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri yürüyor. Aileler, yakınlarının fotoğraflarını taşıdı. Yürüyüşe matem tutan ve siyah giyinen kadınlar dikkat çekerken, birçok kişi bağlama taşıdı ve “Türküler yanmaz” mesajı verdi. Yürüyüş boyunca Alevi ezgileri çalınırken, “Hak, hukuk, adalet” sloganları atıldı. 

Yürüyüşte, HDP ve CHP'li vekillerin tutuklanmasına miting aracından yapılan anonslarla tepki gösterilerken, yine cezaevinde kalan ve 116 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'ya selam gönderildi.

Yürüyüşün sonunda kalabalık eski Madımak Oteli, bugünkü İl Özel İdare Bilim ve Kültür Merkezi önüne geldi. Binanın önüne barikat kuran polis ekipleri, sadece siyasi parti temsilcileri ile olayda yaşamını yitirenlerin yakınlarının bina önüne kadar girmesine izin verdi. Aileler, daha önce aldıkları karar doğrultusunda otel 'utanç müzesi' oluncaya kadar binaya girmeme kararını sürdürdü.

Eski otel binası önünde CHP Milletvekilleri Şenal Sarıhan, Sezgin Tanrıkulu, Ali Akyıldız ile HDP Sözcüsü Osman Baydemir aileler ile birlikte karanfil bıraktı. Semah gösterisi yapıldı. Olayda yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunuldu, ölenlerin isimleri de tek tek okundu.

'MADIMAK'TA ADALET İSTİYORUZ'

Bina önüne karanfil bıraktıktan sonra açıklama yapan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, "Adalet bir türlü tecelli etmiyor onun için biz Aleviler Madımak'ta adalet istiyoruz. Biz Aleviler dili, dini, rengi, ırkı ne olursa olsun hiç kimsenin yakılmasını, katledilmesini istemiyoruz. Bu devlet, bu ayıbıyla yüzleşmelidir. Adalet her zaman lazımdır bizlere, adalet bugün ceberut anlayışa da lazımdır yarın onlara da lazım olacaktır" dedi.

CHP Ankara  Milletvekili Şenal Sarıhan ise, 24 yıldır adalet arayışı içerisinde olduklarını belirterek, şunları söyledi: Biz burada Cumhuriyet Halk Partisi vekilleri olarak adalet için yürüyen Genel Başkan sıfatı ile değil yurttaş Kılıçdaroğlu sıfatı ile yürüyen arkadaşlarımızın adalet anlayışlarıyla Sivas katliamındaki adalet arayışımızı buluşturuyor, büyütüyor ve büyüklüğü bütün Türkiye'ye yaymak istiyoruz. İnanıyoruz ki hepimizin gücü birleşecek, bütün demokratik kanallar bir araya gelecek ve adalet sağlanacaktır."   

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da, "2 Temmuz 1993'te sadece Madımak Oteli yanmadı, insanlar yanmadı. Türkiye'nin kendisi yandı ve insanlık yandı ve yanmaya devam ediyor. Onun için adalet diyoruz, adalet için yürüyoruz ve bugün de Sivas'ta Madımak'ta adalet sağlanana kadar da Türkiye'de adalet sağlanmaz diyoruz" dedi. 

HDP Sözcüsü ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir de şunları söyledi: Çok iyi biliyoruz ki canlar bir olduğumuzda mazlumlar bir olduğumuzda karanlığı yeneceğiz, aydınlığı bu coğrafyaya hakim kılacağız. Bir kez daha buradan 24 yıl önce burada Kerbela'yı yaşatanlar adeta ödüllendirildiler. Bugün Sivas'ta bu ülkenin aydınlığından yana olanlar, hukukun üstünlüğündeni demokrasiden, insan haklarından, onurlu bir barıştan yana olanlar ne mutlu ki yekvücut oldular ve bu mücadele Madımak Oteli'ni bir utanç müzesi haline dönüştürünceye kadar emin olun ki devam edecek. O dönem bu otelin etrafını saran güruh 'Sivas laiklere mezar olacak' diyordu. O güruh bugün o güruhun zihniyeti Cemevi inşa ettiğimiz için laikliğe halel getirdiğimiz gerekçesiyle hakkımızda soruşturma açılıyor. Ben bir kez daha Sivas'ta haykırarak ifade ediyorum. Ahmedi Hani Camisini inşa etmekle gurur duyuyorum. Surp Giragos Kilisesini restore etmekle ibadete açmakla gurur duyuyorum. Pir Sultan Abdal Cemevini inşa etmekle ve onu canlara teslim etmekle gurur ve iftihar duyuyorum. Değil 2 yıl 120 yıl zindana koysanız Cemevi inşa etmeye devam edeceğiz. Canlarla bir olmaya devam edeceğiz."

Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Tuncer Baş da, "Madımak 'utanç müzesi' olana kadar, bizler eşit yurttaşlar olana kadar, yeryüzünde adalet sağlanana kadar buradan İstanbul'a başlatılan adalet yürüyüşünü de selamlıyorum" dedi. 

İSİM TEPKİSİ

Olayda hayatını kaybedenlerden Gülsüm Karababa'nın ağabeyi Hüseyin Karababa da aileler adına konuştu. Karababa, olayda öldürülen göstericiler Ahmet Alan ve Hakan Türkgil'in de bina içindeki anı köşesinde isimlerinin var olmasını asla kabul etmeyeceklerini söyledi. Hüseyin Karababa şunları söyledi:

"Sivas olaylarında meydanda 2 kişi öldürüldü. Bu şahısları aldılar geldiler bu ucubenin içine en başa yazmak koşuluyla sanki burada öldürülmüş gibi yaparak, büyük birlik projesini sunarak, sanki bizim onlarla bir dostluğu, arkadaşlığı varmış da şeytanlar gelip bizi öldürmüş gibi yaparak bu ucubede böyle bir proje uyguluyorlar. Ben sizin huzurunuzda bu iki şahsın ailesine buradan seslenmek istiyorum. Sizin çocuklarınızı biz burada kabul etmiyoruz. Çünkü siz 24 yıldır çocuğunuzu aramadınız. Avukat tutmadınız. Mahkemeye gelmediniz. Ne hakla çocuğunuzun ismini burada tutuyorsunuz. Gidin Bölge İdare Mahkemesine biran önce çocuklarınızın ismini buradan çıkartın. Çıkartın, bizi zora sokmayın."

Konuşmaların ardından kalabalık grup, geldikleri güzergahı kullanarak geri etkinliği sonlandırdı. (HABER MERKEZİ)  


ASIM BEZİRCİ VE RIFAT ILGAZ MEZARLARI BAŞINDA

Madımak Oteli’nde yakılarak katledilen 35 kişinin arasında bulunan Edebiyat Eleştirmeni, Yazar Asım Bezirci ve büyük üzüntü yaşadığı katliamdan 5 gün sonra hayatını kaybeden Türk Edebiyatının ustalarından Rıfat Ilgaz, Zincirlikuyu'da bulunan mezarları başında dün anıldı.

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) ve Evrensel Basım Yayın'ın çağrısıyla gerçekleştirilen anma törenine Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanı Mustafa Köz, Yazar Adnan Özyalçıner, gazetemiz Evrensel’in Yazı işleri Müdürü Şengül Karadağ, kapatılan Evrensel Basım Yayın Genel Yayın Cavit Nacitarhan, Rıfat Ilgaz'ın oğlu Aydın Ilgaz katıldı.

‘SINIFIN KARDEŞLERİNİ UNUTMADIK’

Rıfat Ilgaz ve Asım Bezirci'nin mezarına karanfiller bırakan TYS Genel Başkanı Mustafa Köz, "Sınıfın kardeşlerini 24 yıldır unutmadık. Onlar bizi bu yıl yine buluşturdu. Yine bir arada bulunduk. Kara iktidarlar o yangını sürekli unutturmak için uğraştılar. Zaman aşımından dava düşünce ‘hayırlı olsun’ dediler. Bu tek cümle tarihe not düştü. Biz unutmayacağımızı söyledik. 24 yıllık yangın ülkede sürüyor. Rıfat Ilgaz ve Asım Bezirci aydınlık bir dünya için yazdı, eleştirdi" dedi.

‘YÜRÜMEYİ BİLE ÖĞRENMEYE BAŞLADIK’

Rıfat Ilgaz'ın oğlu Aydın Ilgaz ise şöyle konuştu: "Hava kurşun gibi ağır. Bazen dibe oturmamız lazım farkına varmamız için. Son yıllarda pozitif baktığım için baharı görmeye başladım. Yürümeyi bile öğrenmeye başladık. Ölümünden sonra bulduğum şiir şöyleydi: 'Elim birine değsin ısıtayım, boşa gitmesin son sıcaklığım.' Babam son söz bunu söylemiş."

Kapatılan Evrensel Basım Yayın adına konuşan yazar Adnan Özyalçıner de, “Ölenlerle, öldürülenlerle dağ taş yanıyor. Sesini çıkarmak isteyenler hapisteler. Onun için bugün on binler adalet için yürüyor"

Konuşmaların ardından Ilgaz ve Bezirci'nin mezarına karanfiller bırakıldı. Anmaya gelen grup ardından Şair Sennur Sezer'in mezarını ziyaret etti.

Ayrıca Kadıköy'de de 2 Temmuz 1993'te Sivas'ta katledilen 33 aydın için anma yapıldı. Kadıköy Süreyya operası önünde bir araya gelen yurttaşlar, türkülerle anıldı. Herşey Kadıköy'ün çağrısıyla opera önünde bir  araya gelenler, Madımak'ta katledilen aydınların eserleriyle yaşamaya devam ettiklerine dikkat çektiler. Konuşmaların ardından katliamda yaşamını yitiren şair ve sanatçıların eserlerinden bestelenen türküler hep birlikte söylendi. (İstanbul/EVRENSEL)

İKİTELLİ VE BEYLİKDÜZÜ'DE SİVAS KATLİAMI ANMASI: ADALET İSTİYORUZ

İkitelli Dayanışması 2 Temmuz Sivas Katliamı'nın yıl dönümünde bir basın açıklaması yaptı. İkitelli Cemevi önünde buluşan Emek ve Demokrasi güçleri mahallede yürüyüş yaparak katliamı protesto etti. 

Yürüyüş sonrası kitle adına basın açıklaması yapan Uğur İlter, 35 kişinin hayatını kaybettiği katliamın davasında adaletin yerini bulmadığını, saldırganlardan çoğunun yakalanmadığını ve yakalananların da göstermelik cezalar aldığını vurguladı. 

AKP'nin Sivas Katliamı davası gibi davaları kararttığını ve vicdanların rahatlamadığını söyleyen İlter, katliam ve saldırılara karşı Bir arada yaşama kültürünü, eşitliği, halkların kardeşliğini ve insan haklarını savunmaya devam edeceklerini ifade etti. İlter katliamın yapıldığı Madımak Otelinin müze yapılmasını ve faillerin yargılanmasını talep ettiklerini dile getirdi.

Beylikdüzü Barış ve Demokrasi güçleri Sivas Katliamının yıldönümünde Özgürlük Meydanında basın açıklaması gerçekleştirdi. Müzik ve şiir dinletisi ile başlayan anmada Sivas İçin Adalet pankartı açıldı. Basın açıklamasını Barış ve Demokrasi güçleri bileşenleri adına  Samet Ceylan gerçekleştirdi.  (İstanbul/EVRENSEL)


ANKARA'DA BİRLİK ÇAĞRISI YAPILDI

Sivas’ta Madımak katliamında hayatını kaybedenler için Ankara'da gerçekleşen anmada, toplumsal adalet için birleşme vurgusu yapıldı.  

Sivas’ta Madımak Oteli'nde, 2 Temmuz 1993 tarihinde hayatını 35can Ankara'da gerçekleşen yürüyüşle anıldı. Kurtuluş Kavşağından Kolej Meydanına gerçekleşen yürüyüşte, "Sivas'ın ışığı sönmeyecek", " Gün gelecek devren dönecek katiller halka hesap verecek" sloganlarıyla 24 yıla rağmen katliamın aydınlatılmamasına tepki gösterildi. Yürüyüş sırasında katliamda hayatını kaybedenlerin fotoğrafları taşındı.
Anma yürüyüşüne, DİSK, KESK, TMMOB, Ankara Tabip Odası, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Hacı Bektaş Alevi Kültür Derneği, Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu, Halkevleri, CHP, Emek Partisi (EMEP), HDP, Haziran Hareketi’nin yanı sıra HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ve HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca da katıldı. 

'HERKES İÇİN ADALET'

Meydanda kurulan kürsüde katliamda ölenlerin isimleri tek tek okundu. Saygı duruşunun ardından konuşan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri Bülent Kaya, artık toplumun ötekileştirilenlerinin  katliam anmaları yapmasını istemediklerini vurgulayarak, “Öyle bir dünya kuralım ki insanlar inançlarıyla yaşasın” dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlattığı “Adalet Yürüyüşü”ne destek verdiklerini belirten Kaya, “Bugün adalet yürüyüşüne Alevi kurumları olarak destek veriyoruz ama tek başına adalet istemek yeterli değil, tüm ötekiler, herkes için adalet istemek gerek. Artık Meclis devre dışı bırakıldı. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu baktı ki Meclis'te olmuyor, 'bütün adalet isteyenlerle adalet için yürüyorum' dedi. Önümüzde tek bir şey var, birlik dayanışma cephesini büyütmek, iktidar perspektifli bir mücadeleyi yürütmektir” diye konuştu. Kaya, yaşanan bütün katliamlarda acı çektiklerini vurgulayarak, “Nerede katliam varsa, Alevi toplumuz acı çekiyor. Cizre'de bodrumlarda katledilenlerin acısını, Sivas'takilerin acısından ayırmıyoruz. Biz katliamlar son bulsun istiyoruz. Artık katliamlar yaşanmasın diye ortak mücadeleyi örüp, adalet demeye devam edeceğiz” dedi.  

'BİRGÜN HESAP VERECEKLER'

Sivas katliamında hayatını kaybeden sanatçı Gülender Akça'nın ağabeyi Bülent Akça ise “Biz Madımak'ın utanç merkezi olmasını istiyoruz. Bizim kültürümüzde yananla yakılanı yan yana koymak yok” diyerek katliam mağduru ailelerin talebini dile getirdi. Akça, katliamı yapanları tanıdıklarını ifade ederek, “Biz yakanları adalet yürüyüşüne gübre dökenlerden, KHK'larla masumları ihraç edenlerden tanıyoruz. Emin olun katiller birgün hesap verecek, dönen dönsün biz dönmeyiz yolumuzdan” dedi.  (Ankara/EVRENSEL)
 

BİRÇOK İLÇEDE YÜRÜYÜŞ YAPILDI

Sivas Katliamında yaşamını yitirenler, Ankara'nın birçok ilçesinde anıldı. anmalarda, polisin yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti. 

Mamak'ta gerçeleşen anma, Tekmezar Parkı'ndan Tuzluçayır Meydanı'na gerçekleşen yürüyüşle başladı. Yürüyüş sonrasında, meydanda kurulan kürsüde konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Mamak Şube Başkanı Mustafa Demirtaş, "Devletin tarihi nice katliamlarla doludur. Dersim, Maraş, Çorum, Sivas, Suruç ve Ankara Gar katliamları. Yıllardır dümeninde kim oturursa otursun, bu devletin geleneğine uygun olarak kanla bu topraklar sulanmıştır" dedi. Alevilerin inanç özgürlüğü taleplerine yanıt verilmediğini belirten Demirtaş, "Zorunlu din dersleri zulmü gerici eğitim sistemleri ile gençlerimizi asimile etmeye çalışıyorlar" ifadelerin kullandı. Demirtaş'ın konuşmasının ardından, Ferhat Tunç, Hüseyin Kaya ve Grup Devrim sahne aldı ve Semah gösterisi yapıldı. 

Keçiören ilçesindeki anma İncirli Semti'ndeki Yunus Emre Direniş Parkı'nda gerçekleşti. Anmaya CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan da katıldı. Burada konuşan Sarıhan, kendisinin uzun yıllar Sivas Katliamı davasının avukatlığını yaptığını hatırlatarak, "Sivas'ın adaletini ararken yaşlandım, ben o günleri yaşamış bir tarihçi gibiyim" dedi. Sarıhan, kaliam davasında mağdurların sanık, sanıkların da mağdur gibi değerlendirildiğini ifade ederek, "Sivas davasında adaletin sağlanmaması bugün Güvenpark, Suruç, Ankara tren garında bombaların patlamasının sebebidir" dedi.

 

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Keçiören Şube Başkanı Sercan Aydoğan da "Bizim istediğimizin katillerin cezalandırılması adaletin sağlanması. Toplumun ezilmiş bütün kesimlere yönelik katliamlar, hep faili meçhul kalıyor. Kürtler kimlikleri tarafından ötekilileştiriliyor, Aleviler de inançlarından dolayı. Aslında toplumun ötekileştirilen kesimlerinin  bir araya gelmesinden tedirgin oluyorlar" dedi. Konuşmalardan sonra Grup Yolcu sahne aldı. 

Yenimahalle ilçesindeki anma Batıkent  Meydan AVM'den, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Batıkent Şubesi'ndeki Cemevi'ne gerçekleşen yürüyüşle başladı. Yürüyüş sonrasında Cemevi'nde çeşitli etkinlikler düzenlendi. Çankaya ilçesindeki anma ise Dikmen semtinde yapıldı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ankara Şubesi önünden 2 Temmuz Parkı'na yüründü ve Sivas Katliamında hayatını kaybedenler anıldı. (Ankara/EVRENSEL)


YURDUN DÖRT BİR YANINDA ANMALAR YAPILDI

2 Temmuz Sivas Katliamı'nın 24. yıl dönümünde İzmir'de de Alevi örgütleri yaptıkları açıklama ile adalet arayışlarını bir kez dile getirdi.

Alevi Bektaşi Federasyonu İzmir Bileşenlerinin çağrısıyla Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'ndeki ÖSYM Binası önünde bir araya gelen kitle katliamı unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını belirttiler.

Alsancak Kıbrıs Şehitleri girişine yapılmak istenen yürüyüşe İzmir Emniyeti 'izin alınmadığı' gerekçesiyle engel oldu. Eylemde 'Sivas'ın Işığı Sönmeyecek', 'Sivas İçin Adalet, Herkes İçin Adalet' ve 'Sivas'ı Yakanlar Memleketi Satanlar' sloganları atıldı. Eylemde katliamda yaşamını yitirenlerin isimleri tek tek okunup 'Burada' denildi. 

ABF İzmir Bileşenleri adına basın açıklamasını okuyan Hüseyin Görer, 24 yıldır  Sivas Katliamı Davası için adalet aradıklarını ifade ederek "Tarihsel olarak toplumun hafızasında derin izler bırakan Sivas Madımak Katliamı ve benzeri katliamların neden-sonuç ilişkisini sorgulayip, bilince çıkaramadiğimiz taktirde,  gelecekte  de,  Sivas benzeri katliamlarin kaçınılmaz olacağı gerçektir.  Suriye ve Irak'ta olduğu gibi   Bugün bütün  Ortadoğu coğrafyasinda yaşananlar,  Sivas katliamını nedenlerini niçin bilince çıkarmamız gerektiğini, niçin anlamamız gerektiğini  bütün çıplaklığıyla  bize göstermektedir.   Bu nedenle Sivas Madımak Katliamı ve benzeri katliamların şifreleri tarih  içinde saklıdır. Bundan dolayıdır yıllardır Madımak Oteli insanlığın utanç müzesi olmalidir diyoruz" dedi. (İzmir/EVRENSEL) 


BURSA

2 Temmuz Sivas katliamının 24 yılında Pirsultan Abdal Derneği Bursa Şubesi, Bursa Alevi Bektaşi Dernekleri Platformu ve Bursa Demokrasi Güçlerinin çağrısıyla Setbaşında Heykel'e yapılan yürüyüşle protesto edildi.

Yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüşte sık sık; " Sivası yakanlar AKP'yi kuranlar, Faşizme karşı omuz omuza, Sivas'ın ışığı sönmeyecek, Kurtuluş yok tekbaşına ya hep beraber ya hiçbirimiz ve Adalet" sloganları atılarak Heykele yürüdü.

Yürüyüş sonrası yapılan açıklamada; " Katliamın üzerinden 24 yıl geçti. Acılarımız hakikat ve adalet arayışımız hala devam ediyor. Madımak yanmaya devam ediyor. 33 insanımız tempolu alkışlar ve sevinç naraları eşliğinde, ateşe verilerek katledildiği, Madımak katliamının üzerinden 24 yıl geçti. Yak ulan yak cehennem ateşi diyerek katliam karşısındaki sevinç çığlıkları atanları, attiranları unutmadık. Sivas katliamı davası zamanaşımı bahanesi ile düşürüldü ve hayırlı uğurlu olsun dendi. Katliamın sanıkları elini kolunu sallaya sallaya dolaşıyor, avukatları ise usr kademelerde yönetici, milletvekili, bakan oldu. Çünkü iktidar partisine göre hala orada öfkeli ve şuursuz kalabalık var. Bizler Sivas katliaminda yitirdiklerimizin anılarına sahip çıkmaya devam edeceğiz, Madımak utanç müzesi oluncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Sivas katliamı ile bir yüzleşme gerçekleşinceye kadar da adalet arayışımızı sürdüreceğiz" denildi. (Bursa/EVRENSEL) 


KOCAELİ SİVAS KATLİAMI'NDA YAŞAMINI YİTİRENLER ANILDI

Sivas Katliamını Anma Platformu, Sivas katliamının 24'üncü yıldönümünde yaşamını yitirenleri İnsan Hakları Parkı Anıtı'nda yaptıkları basın açıklaması ile andı. Açıklamada "Sivas katliamını unutmadık, unutturmayacağız" ve  katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının yer aldığı pankartlar taşındı. "Sivas'ı unutma", "Adalet" ve "Karanlığa teslim olmayacağız" dövizleri ile bağlamalar taşınarak katliama dair yazılan şiir ve türküler çalındı. 

Yürüyüş kararının  Kocaeli Valiliği tarafından yasaklanmasına tepki gösterilen açıklamada katliamda yaşamını yitirenlerin anısına isimleri okunarak karanfiller bırakıldı. Basın metnini ise Sivas Katliamını Anma Platformu adına Alevi  Dernekleri Kocaeli Şube Başkanı Birol Sağlam okudu. 

‘SİVAS HALA YANIYOR KARDEŞLER’

Sağlam, insanlık tarihine utanç sayfalarından birini ekleyen Türkiye’nin katliamla yüzleşmeyerek sorumluları adalet karşısına çıkarmadığını söyleyerek, “Katliamın henüz hesabı verilmemesine rağmen katiller elini kolunu sallaya sallaya dolaşıyor. Avukatları üst kademelerde yönetici, vekil bakan oluyor. Sivas davası zaman aşımından düştüğünde ‘milletimize hayırlı olsun’ denilebiliyor. Sivas hala yanıyor kardeşler. Devlet, Madımak Oteli’nin utanç müzesi olması talebimizi görmezden geliyor ve bizleri yok sayıyor” dedi. (Kocaeli/EVRENSEL)

GEBZE’DE SİVAS ANMASI: UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!

Sivas'a katledilenler Gebze’de türkülerle anıldı.

2 temmuz 1993'te Sivas'ta katledilen 35 kişi Gebze Çamlık Parkı önünde anıldı. 

Herkes için Adalet girişiminin çağrısıyla toplanan kitle adına basın açıklamasını okuyan Meral SÜER ‘Aradan geçen yıllarda davanın deliller yok edildi, asıl sorumlular yargı karşısına çıkarılmadı. Katillerin avukatlığını yapanlar bugün Meclis`te bulunuyor. Katliam zanlılarına zaman aşımı uygulamaları, Madımak'ın utanç müzesi olarak inşa edilmemesi vicdanları sızlatırken, bugün milyonların sokağa dökülerek adalet taleplerinde bulunmaları vicdanlarda 'Madımak için de adalet' dedirtmektedir.’ dedi.

Ülkenin tarihinin katliamlarla dolu olduğu belirtilen açıklamada ‘Dün Çorum`da, Maraş`ta Sivas`ta… Bugün 10 Ekim Ankara Garında, Beşiktaş`ta, Güvenpark`ta vb. Bu kitle katliamlarına ilişkin yürütülen soruşturma ve yargılama süreçleri ise asıl faillerin adalet önünde hesap vermesinden çok uzaktadır.

Yeni katliamlarının yaşanmaması her şeyden önce tüm ulusların, tüm kimliklerin, halkların ve tüm inançların eşit ve özgür olduğu demokratik bir Türkiye ile mümkün olacaktır.’ denildi.
Açıklamanın ardından kitle Çamlık Parkı’nın içerisinde türkülerle anmaya devam etti.(Gebze/EVRENSEL)


YALOVA

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas Madımak Oteli'nde yitirilenler Yalova'da anıldı.Hacı Bektaşi Veli Anadolu Vakfı'nın çağrısıyla Gazipaşa caddesinde toplananlar "Sivas'ı unutturmayacağız", "Bölgede ve ülkede savaş istemiyoruz" dövizleri taşıdı.

Saygı duruşu ile başlayan anmada kanuşan vakıf başkanı Alemdar Coşkun alevi sünni ayrımının topluma zarar verdiğini, ortak vatanda barış ve huzur içinde yaşamak istediklerini ifade etti. Kitle örgütleri adına ortak açıklamayı okuyan Eğitim İş Yalova Şube Başkanı Mustafa Aşina, Sivas'ta yitirilen insanların hesabının mutlaka sorulması gerektiğini belirtti. (Yalova/EVRENSEL)


MADIMAK'TA ÖLENLER BODRUM'DA ANILDI

Sivas Katliamı’nda hayatını kaybedenler Bodrum'da da düzenlenen etkinlikle anıldı. Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği tarafından düzenlenen anma etkinliğinde Bodrum Belediye Meydanı'nda basın açıklaması ve semah gösterisi yapıldı.

33 aydının isimlerinin söylenerek, temsili canlandırma yapılan etkinlikte, yere karanfiller bırakılırken bazıları ise gözyaşlarına hakim olamadı. Ardından da semah gösterisi yapıldı.

Anma etkinliğine katılanlar ellerinde 'Pir Sultanlar ölümsüzdür', 'Sivas'ın ışığı hiç sönmeyecek' ve 'İnsanlık suçu unutulamaz' yazılı dövizler taşıdı. (DHA)


BALIKESİR’DE KATLİAMI PROTESTO EDENLERE ELEKTRİK YOK

Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenler Balıkesir’in Altınoluk, Ayvalık, Burhaniye ve Zeytinli bölgelerinde de mitinglerle anıldı. Mitinglerde katliamın sorumlularının cezasızlıkla ödüllendirilmelerine tepki gösterildi.

Burhaniye’de alınan izinle yapılan mitingin düzenlendiği Cumhuriyet Meydanı'nın elektriği miting saati süresince kesildi. Elektrik kesintisi miting katılımcılarının tepkisini çekti. Alevi örgütlerince düzenlenen mitinge, sendikalar, siyasi partiler ve kitle örgütleri de yoğun katılım sağladı. (Balıkesir/EVRENSEL)


‘KATLİAMLARI ENGELLEMENİN YOLU DEMOKRATİK VE LAİK BİR DEVLETTEN GEÇER’

Bandırma Alevi Kültür Derneği Şube Başkanı Sevim Dektaş, Madımak Katliamı’nın yıl dönümü dolayısıyla Evrensel'e konuştu. Türkiye’nin yüzyıllardır özellikle inançsal ve etnik katliamlara tanıklık ettiğini vurgulayan Dektaş, “Bu katliamları engellemenin yolu, çok dilli, çok kimlikli  ve çok inançlı eşit ve özgür bir toplum,  bu toplulukların oluşturduğu demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletinden geçmektedir.Farklılıkların zenginlik olduğunun bilince çıkarılması gerekir” dedi.

Bandırma Alevi Kültür Derneği Şube Başkanı Sevim Dektaş

Madımak gibi katliamların toplumları dizayn etmek için sistem tarafından bir yöntem olarak sürekli kullanıldığına dikkat çeken Dektaş, “Örneğin Maraş Katliamı’na gerekli tepki gösterilseydi; Çorum, Madımak, Gazi ve Gezi katliamları olmazdı. Kısacası bu katliamları unutturmak isteyenlere inat bu katliamları unutmamak ve sorumlularını açığa çıkarmak gerekir.Bu katliamlara karşı gerekli reaksiyon gösterilmezse Kerbela'dan günümüze süren katliamlar devam eder” diye konuştu. Alevilerin bin yıllardır olduğu gibi günümüzde de hala yok sayıldığına dikkat çeken Dektaş, Bandırma Cemevi'nin yapılışında devletten hiçbir yardım alamadıklarını, kendilerinin ev ve arsalarını ipotek ettirdiklerini ve bağış kampanyaları düzenlediklerini aktararak şöyle devam etti:  “Bandırma Belediyesi, Balıkesir CHP Milletvekili Mehmet Tüm’ün bize hem maddi hem de manevi büyük destekleri oldu. Bandırma Halkı da Alevi, Sünni ayırt etmeksizin bize destek oldular.” (Balıkesir/EVRENSEL)


Samsun' Sivas Katliamı için anmalar yapıldı. Samsun'da Pir Sultan Abdal kültür Derneği’nin çağrısıyla Uğur Mumcu Parkı’nda yapılan basın açıklamasıyla yaşamını yitirenler anıldı. Açıklamaya demokratik kitle örgütleri, siyasi partiler ve sendikaların yanı sıra CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek de destek verdi. (Samsun/EVRENSEL)

 


YAŞAMINI YİTİRENLER KÖLN'DE ANILDI


Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu'nun (AABF), tarihi Köln Katedrali önündeki meydanda düzenlediği anmaya yüzlerce kişi katıldı. Anmaya katılanlar ellerinde Sivas katliamını kınayan pankart ve dövizler ile yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını taşıdılar. Yapılan konuşmalarda olayın gerçekleştiği, şu an bilim ve kültür merkezi olan Madımak Oteli'nin müzeye çevrilmesi ve katliama katılanların yargılanması talepleri yinelendi. 

AABF İnanç Kurulu Başkanı Dede Cafer Kaplan, "Köln'de tarihi bir yerden, katedral önünden bu katliama karşı ses veriyoruz. Hep şunu söyledik, insan katletseniz de, bu inanç ebediyete kadar yaşayacaktır" dedi. Alevilere birlik çağrısı yapan Kaplan, "24 yıldır bu acı yüreğimizde devam ediyor. Semah dönmeye, deyiş söylemeye devam edeceğiz. Bizi inancımızdan, yolumuzdan, kültürümüzden kimse döndüremeyecektir. Bizler var oldukça, Alevi toplumu var oldukça, Sivas davası bitmeyecektir" diye konuştu. (Almanya/DHA)


 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ereğli'de kereste atölyesinde yangın 

SONRAKİ HABER

3 kardeş de inşaattan düşerek iş cinayetine kurban gitti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...