02 Temmuz 2017 11:44

TV 10 çalışanları: ‘Sivas’taki gibi yandınız mı?’

Televizyonlarının tekrardan açılması talebiyle dün 39'nci kez bir araya gelen kapatılan TV10 çalışanları, Sivas katliamında yaşamını yitirenleri andı.

Paylaş

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan TV10’nun çalışanları, televizyonlarının tekrardan açılması talebiyle 39'uncu kez Galatasaray Meydanı’nda dün bir araya geldi. Cumartesi İnsanları, Gezi direnişi sırasında polis kurşunu ile vurularak yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan ve Alevi örgütleri de eyleme destek verdi. “Alevilerin sesi TV10 susturulamaz” ve Sivas katliamında yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının bulunduğu "Sivas’ın ışığı sönmeyecek unutmadık unutturmayacağız" pankartı açılarak, “Özgür basın susturulamaz” ve “Hakikatin sesi TV10 susturulamaz” dövizleri taşındı. Açıklamada “Alevilerin sesi TV10 susturulamaz” ve Berkin Elvan ölümsüzdür” sloganları atıldı. Açıklama Sivas katliamında yaşamını yitirenler için durulan bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. 

‘SİVAS’TAKİ GİBİ YANDINIZ MI?’

TV10 yöneticisi ve programcısı Hüseyin Kelleci,  “Ekranımızı karartılar ama insana bakan gözlerimizi karartamazlar. Ekranlarımızı karartsalar da barış ve kardeşlik içinde yaşamaktan vazgeçmeyeceğiz” dedi. 2 Temmuz 1993, Pir Sultan Abdal Şenliklerine katılmak için Sivas'a giden aydın ve sanatçılardan 33'ü, kaldıkları otelin yakılması sonucu hayatını kaybettiğini söyleyen Kelleci yaşamını yitirenleri işaret ederek, “Madımak otelinde yanarak öldüler. Soruyorum yakanlara, sizin anneniz, babanız, kardeşiniz Sivas’taki gibi yandılar mı? Onları yakamazsınız, onların içinde demokrasi ve insan sevgisi var” dedi.

‘İLK DEFA KENDİMİZE AİT BİR IŞIK GÖRDÜK’

Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Yöneticisi Selver Kaya da Kıbrıs’ta yaşadığını ve orada kendi kültürlerinden uzak olduklarını anlattı. Bu kültürlerinden uzak kalmayı TV10 sayesinde atlattıklarını belirten Kaya, “TV10 gündeme geldiğinde ilk defa bize ait bir ses olarak gördük. İlk defa kültürümüzü öğreneceğimiz bir ışık gördük” dedi.

Sanatçı Mehmet Ekici, Sivas’ta yaşamını yitirenler için türkü seslendirdikten sonra Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan söz aldı. Elvan, “Sivas’ta yananlar bedenen yanımızda olmasalar da, ruhen yanımızdalar. Onları kendimize olarak görüyor” diye ifade etti. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Adalet Yürüyüşü 18. gün: Madımak'ta adalet sağlansın

SONRAKİ HABER

Akdeniz'de 3.6 şiddetinde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...