01 Temmuz 2017 17:44

İzmir'deki orman yangını üçüncü gününde sürüyor

İzmir'de cumartesi günü başlayan orman yangını devam ediyor. Yangın 800 hektarlık alanı küle çevirdi.

Paylaş

İzmir Menderes’te kırsal Deliömerli Mahallesi bölgesinde başlayan orman yangını üçüncü günde de sürüyor. Havanın aydınlanmasıyla birlikte sarp bölgede devam eden yangını söndürme çalışmalarına helikopter ve uçaklarla tekrar başlandı.

Menderes'in Deliömerli Mahallesi yakınlarında 1 Temmuz Cumartesi günü öğle saatlerinde belirlenemeyen nedenle başlayan, aşırı sıcak ve rüzgarın da etkisiyle hızla yayılan yangın, 800 hektar civarında orman alanını kül etti. Yangın söndürme çalışmaları sırasında dün sabah saatlerinde bir söndürme helikopteri su almak isterken Tahtalı Barajı'na düştü. Helikopterdeki 5 mürettebat sağ kurtuldu. Tedbir amacıyla hastaneye kaldırılan 5 kişi, ardından taburcu edildi. Dün, gün boyu devam eden yangının etrafı çevrildi.

Gece de iç bölgelerde kalan kısımların yanmasıyla süren yangın, henüz söndürülemedi. Başladığı noktaya yakın olan Demiömerli Mahallesi bölgesine tekrar dönen yangının sarp arazide sürdüğü, ancak artık yayılma tehlikesinin bulunmadığı belirtildi. Söndürme çalışmalarına, yangının sarp bölgede sürmesi nedeniyle, havanın aydınlanmasıyla birlikte havadan helikopter ve amfibi uçaklarla devam edildiği bildirildi. Kara ekipleri de soğutma çalışmalarına devam ediyor.

YURTTAŞLARDAN TEPKİ

Öte yandan yangın nedeniyle küle dönen bölgelerde kameralara yansıyan görüntüler, yangın sonrası yaşanan faciayı gözler önüne sererken, bölge adeta siyah kül görüntüsüne büründü. Yangın söndürme çalışmasına katılan yurttaşlar, daha fazla uçağın müdahale etmesi gerektiğini savunurken, hükümetin savaş politikalarına tepki gösterirken, bir yurttaşın "Kendilerine uçak alacaklarına, savaş uçağı alacaklarına yangın söndürme uçakları alsınlar" sözleri çalışmalara damga vurdu. 

Yangının sabotaj nedeniyle çıktığına dair bir bulguya rastlanılmazken, neden çıktığının tespit edilmesine dönük çalışmalar sürüyor.  (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kum yığının altında kalan 9 yaşındaki çocuk öldü

SONRAKİ HABER

Doğa Koleji ile ilgili beklenen açıklama gelmedi, veliler okulun önüne akın etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa