01 Temmuz 2017 17:10

Trakya’da buruk buğday hasadı

Türkiye'de buğday üretiminin yaklaşık yüzde 20’sini karşılayan Trakya’da buğday hasadı gümrük vergilerinin düşürülmesi nedeniyle buruk başladı.

Paylaş

Türkiye'de buğday üretiminin yaklaşık yüzde 20’sini karşılayan Trakya’da buğday hasadı gümrük vergilerinin düşürülmesi nedeniyle buruk başladı. Çiftçiler, uygulamaya tepkili. 

Edirne Ziraat Odası Meclis Başkanı Erdal Akgün, buğdayda verginin düşürülmesini eleştirerek kararı, ‘çiftçinin kalbine dayanan bıçak’ olarak niteledi. Akgün, “Bu karar canımızı acıttı. Sesimizi yukarılara duyuramıyoruz. Devleti yönetenlerden vicdanlı davranmalarını, vicdanının sesini dinleyerek  karar almalarını bekliyorum. Bu yanlış karardan bir an önce dönülmelidir” dedi. 

Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı da kararın yanlış olduğuna vurgu yaparak, “Şu anda hasatta güzel bir yıl geçiriyoruz. Kaliteli ürün biçiyoruz. Ama kalkıp bu devlet ne yazık ki böyle bir karar alıyor. Bunun hiç bir şekilde kabul edilecek bir tarafı yoktur. Bunu düşünmek bile kabul görmez. Devlet neden böyle karar alıyor bu çiftçiyi yok etmek istiyor her halde. Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir karar bu. Bu yanlıştan bir an önce dönülmeli” dedi. 

Edirne’nin Değirmenyeri Köyü Muhtarı Sami Bozkoç, “Gümrükte verginin kaldırılması köylerde küçük çiftçi olan bizleri bitirir. Bundan 3 gün önce buğdayı 1 liradan satıyorduk, bugün 85 kuruştan, kaliteli yüksek buğdayımı sattım. Buna mazot desteği versen ne olur vermesen ne olur” dedi.

Büyükdöllük Köyü’nde tarlasındaki buğdayı hasat eden Cengiz Dağdeviren, uyguladığı politikanın yanlış olduğunu belirterek,  “Bu şartlarda tarımın iflasa gitmesi söz konusu” dedi. (Edirne/DHA)


‘BUĞDAY 3 GÜN ÖNCE 1 LİRAYDI BUGÜN 85 KURUŞ’

Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan ise alınan kararla çiftçinin büyük bir sıkıntı içine girdiğini belirterek, “Buğday fiyatlarında 70-80 kuruş düşüş oldu. Bu fiyatlar geçen senenin altında. Bizi çok zor günler bekliyor. Bir an önce TMO’nun fiyatlarını açıklaması lazım yoksa bu üretici perişan olur. Bunu hangi akla hizmet yapıyorlar, kimlere yapıyorlar. Kimlere faydası var? Kim getiriyor bu buğdayı dışarıdan, hangi firmalar getiriyor? Üreticiyi düşünmüyor muyuz biz? Bu üretici ne yapacak? Bizi desteklemeleri gerekirken bize daha çok balta vuruyorlar. Allah sonumuzu hayır etsin. Trakya’da 2 milyon ton buğday üretiliyor, sanayici 750 bin tonunu alıyor. Dışarıdan da buğday getirilecek, geriye kalan 1 milyon 200 bin ton buğdayı kim alacak? Sonunu düşünemiyorum” dedi. (Kırklareli/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Elektrikte indirim yurttaşa yansıtılmıyor

SONRAKİ HABER

Hindistan'daki selde ölü sayısı 136'ya çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa