01 Temmuz 2017 16:57

HDP: Bu hamle, IŞİD ile mücadeleyi baltalamak demektir

HDP Merkez Yürütme Kurulu, TSK’nin YPG mevzilerini topa tutmasına tepki gösterdi.

Paylaş

HDP Merkez Yürütme Kurulu'nca, TSK’ye bağlı topçu birliklerinin Afrin'deki YPG mevzilerini ateş altına almasıyla ilgili “Bu hamle IŞİD ile mücadeleyi baltalamak demektir. Dikkatleri Rakka'da sıkışmış olan IŞİD'den başka yere kaydırmak ya da aksatmak demektir” denildi.

HDP'den yapılan açıklamada, Türkiye'nin Afrin'e müdahalesinin Kürt-Türk ve Arap-Kürt savaşı tehlikesini büyüteceği kaydedildi.

HDP Merkez Yürütme Kurulu'nun yazılı açıklaması şöyle:
“AKP-MHP Koalisyonu, Suriye'de Efrîn'i işgal etmek için Hatay ve Kilis sınırına ağır silah, zırhlı birlikler ve binlerce asker sevk ediyor. Efrîn'e top atışları günlerdir sürüyor. Köyler boşaltılıyor. AKP iktidarının 6 yıldır sürdürdüğü yanlış Suriye ve Irak hamlelerine ve tam bir fiyaskoyla sonuçlanmış olan dış politika adımlarına şimdi bir yenisi ekleniyor. Erdoğan rejimi içerde yaşadığı krizleri örtmek, dünyada yaşadığı izolasyon durumunu unutturmak, iktidarını perçinlemek için milliyetçi ve ırkçı hezeyanları yükseltmeye çabalıyor. Suriye'de yeni maceralara hazırlanan AKP-MHP Koalisyonu, yanlış politikaların bedelini gençlere ve tüm topluma ödetiyor.

Bu hazırlıklar yeni bir macera girişimidir. Efrîn hedefi Rojava başarısından rahatsız olanların planıdır. Kürt, Arap, Türkmen halklarının birlikte ve eşit koşullarda kendi bölgelerini yönetmelerinden; onların ortak mücadelesinden rahatsız olanların planıdır. Bu hamle IŞİD ile mücadeleyi baltalamak demektir. Dikkatleri Rakka'da sıkışmış olan IŞİD'den başka yere kaydırmak ya da aksatmak demektir.

Erdoğan rejiminin yeni bir Kürt diyarını işgal girişimi, bir Kürt-Türk, Arap-Kürt savaşı tehlikesini büyütecektir. Türkiye'yi daha gergin ve kutuplaştırıcı bir ortama sürükleyecektir. Bölgenin demografisiyle oynamayı hedefleyen Erdoğan rejiminin bu girişimleri kökten yanlıştır kabul edilemez. Tüm demokrasi ve barış güçlerine bir kez daha sesleniyoruz. Bu politikalar ülkeyi ve toplumu hızla daha büyük sorunlara sürükleyecektir. Bir an evvel bu hevesten vazgeçilmelidir. Hükümetin içeride ve dışarıda gerilim ve kaos politikalarına karşı herkesi itirazlarını haykırmaya davet ediyoruz.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Parlamento binası değişecek mi?

SONRAKİ HABER

Türkiye'de toprağa gömülü 1 milyondan fazla mayın tehlike saçıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa