12 Temmuz 2012 12:28

Adana ‘Devran’sız kaldı

Türk müziğine söz ve besteleriyle birçok katkı sağlayan, halkçı ve mütevazi kimliğiyle tanınan Ozan Devran Baba, 8 Temmuz tarihinde aramızdan ayrıldı. Ailesi ve sevenleri 9 Temmuzda vasiyet ettiği üzere aile mezarlığında çok sevdiği sakız ağacının altına defnettiler.Asıl adı Mustafa Şahin Yılmaztürk’tür anca

Adana ‘Devran’sız kaldı
Paylaş
Çiğdem Özbilgili / Mert Özçelik

Asıl adı Mustafa Şahin Yılmaztürk’tür ancak Devran Baba’yı mahlas olarak alır. 1942 yılında Adana’da dünyaya gelen Devran Baba, henüz 3-4 yaşlarında iken bağlamaya merak salar. Bektaşi geleneğinden geldiği için yanında yöresinde dedeler vardır ve onların arasında büyümüştür. Bağlamaya saldığı merak öyle derindir ki evde ki tokaca atların kuyruklarından kopardığı kılları bağlayarak onu bağlamaya çevirir.
Ailesi bir çiftçidir ve oğullarının bağlamaya merak salmasını pek onaylamazlar.  Onu eleştirmek için Çalgıcı mı olacaksın, Çingene misin sen gibi yıldırıcı sözlerle onu vazgeçirmek isterler bu sevdadan.
Devran Baba 18 yaşında evlenir. Bir dönem Aşık Veysel’le birlikte çalışmalar yaparlar. Aşık Veysel onun ilham kaynağıdır, idolüdür. Aşık Veysel’i gözleri görmeyen fakat gönül gözü gören bir ozan olarak tanımlar.
Bu ülkede beste yapan saz çalan sanatçıların çoğunun aç kalması gerçeğiyle karşılaşan Devran Baba, bu yüzden ozanlığının yanı sıra ek iş de yapardı. Bir dönem TRT’de çalışmış ve türküleri plak olarak hazırlanmıştır. Plaklar şu anda TRT arşivinde bulunmaktadır.
Devran Baba şiirini oluşturur ve çevresindekilerle paylaşırdı.  Bir şiir kitabı yayınlanmıştır. İkincisi için hazırlıkları devam ederken bu hazırlık aşamasında yarım kalmıştır.
Devran Baba’nın tasavvufi bir yanı vardı. Ancak onun Kabe’si her zaman insandı. Kendisine cehennem de yanacak mıyız şeklindeki bir soruya, sen evladını yakar mısın? Allah bize nasıl kıysın diye ironik bir cevap verir.
Devran Baba’nın bir başka özelliği de bağlamasının 9 telli olmasıdır. Adına curalı bağlama denir. Yani hem cura sesi hem de bağlama sesi verebilen çok sesli bir müzik aleti özelliğini taşıyordu onun bağlaması.
Bestelerini birçok sanatçıya vermesine rağmen onlardan bunun karşılığında hiçbir maddi talebi olmamıştır. Eli bol, gönlü de zengin bir insandır.
Devran Baba’nın bazı şiirleri bestelenmiş, Sabahat Akkiraz, Hüseyin Turan, Musa Eroğlu gibi sanatçılar tarafından seslendirilmiştir. En ünlü bestelerinin bazıları; Üç Bin Yılında, Mecnun Gönlüm Senden Vazgeçti Leylam, Ağlama Gözüm’dür. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Evvel Festivali’nde Suriye müdahalesine tepki

SONRAKİ HABER

HDK’dan Billur Tuz'a boykot kampanyası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...