01 Temmuz 2017 13:22

‘Et ithaliyle yerli üretici pazarını kaybedecek’

Et ithalatında gümrük vergisinin düşürülmesine besici ve kasaplar tepki gösteriyor.

Paylaş

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın et fiyatlarını düşürmek için karkas et ithalinde gümrük vergisi oranını yüzde 40'a düşürmesi, eleştirilere neden oldu. Doğu Anadolu Tarımsal Üreticiler ve Besiciler Birliği Başkanı Nazmi Ilıcalı, “Türk üreticisi elbette etkilenecektir. Çünkü Türk çiftçisi bu ithalatla pazarını kaybedecektir. Türk çiftçisi olarak yıllardır hayvan yemi gibi girdi fiyatları ile mücadele ediyoruz. Bizim Avrupa çiftçisi ile mücadele edecek gücümüz yok” dedi.

‘KORUYACAĞIM’ DEMEKLE OLMUYOR

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, büyükbaş hayvan ithalatında gümrük vergisi oranı yüzde 100 seviyesinden yüzde 26’ya indirilirken, karkas et ithalatında da yüzde 40’a düşürülmesiyle ilgili olarak Doğu Anadolu Tarımsal Üreticiler ve Besiciler Birliği Başkanı Nazmi Ilıcalı, alınan kararı şöyle değerlendirdi:
“Bakanlık uygulamalara izin verse de vermese de Türk üreticisi elbette etkilenecektir. Çünkü Türk çiftçisi bu ithalatla pazarını kaybedecektir. Türk çiftçisi olarak yıllardır hayvan yemi gibi girdi fiyatları ile mücadele ediyoruz. Avrupa çiftçisine verilen destek ve teşvikler bize verilmiyor. Avrupa'da kullanılan mazot fiyatı bizden çok düşük. Dolayısıyla tarım ürünlerinde de maliyet bizden düşüktür. Avrupa çiftçisi ile mücadele edecek gücümüz yoktur. Bakan, küçük çiftçileri koruyacağını belirtiyor ve 'yetiştiricilerimiz rahat olsunlar, üretmeye, ahırlarını doldurmaya devam etsinler' diyor. Sayın Bakan, 23.02.2017 tarihinde kabul edilen 6824 sayılı kanun yürürlüğe girdiği gün de aynı sözleri söylemişti. Bu ithalat rejimine karşı da küçük çiftçiye yeni uygulamalar yapılmalı, desteklenmelidir. Aksi halde çiftçinin durumu kötüye doğru gitmektedir. Bakan, 'ben vatandaşıma ucuz et yedireceğim' diyor. Güzel, yedirir, hakkıdır bakanın. Ya binlerce küçük yetiştirici ne yapacak? Çiftçinin desteği olmayınca borç yanına kalacak. Bir ahırın maliyeti 1,5 - 2 milyon lira. Yetiştirici, bu 1,5 - 2 milyon borcun altında inleyecektir. 'Ben koruyacağım' demekle çiftçinin korunacağına inanmıyorum ben.”

‘YEM PAHALI, YETİŞTİRİCİ NE YAPSIN?’

Erzurum Hancı Besici ve Sütçüler Odası Başkanı Sebahattin Bingöl, Türkiye genelinde hayvan varlığının yetersiz olduğuna işaret etti. Hayvancılık merkezi olan Erzurum'un yaylalarında eskiden sürüler halinde büyük ve küçükbaş hayvan bulunduğuna dikkat çeken Bingöl, “Şu anda Erzurum genelinde belki bin tane hayvan bulamazsın. Yem çok pahalı, ayda 3 bin lira çoban istiyor. Yetiştirici ne yapsın?” dedi. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Silah zoruyla istismarda bulundu, serbest kaldı

SONRAKİ HABER

Munzur Özgür Aksın Meclisi: Karar baraj ve HES yapılamayacağını belirtiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa