Ankara’da ‘6. Türkiye Klasik Gitar Buluşması’ başladı

Ankara’da ‘6. Türkiye Klasik Gitar Buluşması’ başladı

6. Türkiye Klasik Gitar Buluşması önceki gün Bilkent Üniversitesinde başladı. Fransız Kültür Merkezi, Fransa Büyükelçiliği ve Bilkent Klasik Gitar Kulübünün ortak düzenlediği etkinlik, 3 gün boyunca Ankaralıları klasik gitar tınılarıyla buluşmaya çağırıyor.Bilkent Üniversitesi Müzik ve

6. Türkiye Klasik Gitar Buluşması önceki gün Bilkent Üniversitesinde başladı. Fransız Kültür Merkezi, Fransa Büyükelçiliği ve Bilkent Klasik Gitar Kulübünün ortak düzenlediği etkinlik, 3 gün boyunca Ankaralıları klasik gitar tınılarıyla buluşmaya çağırıyor.

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinde gerçekleştirilecek olan 6. Türkiye Klasik Gitar Buluşması, yurt içinden ve yurt dışından klasik gitar öğrencilerini ve ustaları bir araya getiriyor. Genel Koordinatörlüğünü Kaan Korad’ın yaptığı Türkiye Klasik Gitar Buluşması’nın bu yılki teması, “Türk Gitar Müziği ve Bestecilerimiz” olarak belirlendi. Her yıl dünyanın birçok ülkesinden gitarcıları buluşturan etkinliğe, bu yıl ayrıca kompozitörler de katılıyor. Buluşma kapsamında sanatçılar, Bilkent Üniversitesi Teori-Kompozisyon Sanat Dalının düzenlediği bestecilik seminerleri ve atölye çalışmalarına katılacaklar.

ROLAND DYENS’DEN USTALIK DERSLERİ

6. Türkiye Gitar Buluşması ayrıca gitar dersleri, besteci atölye çalışmaları, seminerler, gitar fuarı ve konserlere ev sahipliği yapacak. Gitar derslerinde Türkiye’nin 12 üniversitesinden 17 usta sanatçı, genç gitarcılarla buluşacak. Ayrıca Fransız Gitarcı ve Besteci Roland Dyens de, buluşma süresince ustalık dersleri verecek. Buluşmanın bu yılki teması olan “Türk Gitar Müziği ve Bestecilerimiz” dolayısıyla Bülent Ergüden ve Tolga Yayalar seminerler verecek. Hacettepe Üniversitesi Fizyoterapi Bölümünden Prof. Dr. Filiz Can ise “Gitaristler için Terapatik Egzersizler” başlıklı bir seminer verecek. Gitar Fuarı kapsamında, katılımcılar 11 gitar yapımcısı ve çeşitli gitarla buluşacak. Bu yıl ilk olarak “İkinci El Gitar Pazarı” da fuarda açılacak.  

KONSERLER ÜCRETSİZ

Üç gün boyunca Bilkent Konser Salonunda düzenlenecek olan dinletiler ve atölye çalışmaları ücretsiz takip edilebilir. Yalnızca bugün, Fransız Usta Sanatçı Roland Dyens’ın resitali biletle izlenecek. Fransız “Guitarist”in tüm tarzlarda “Yaşayan En İyi 100 Gitarcı”dan biri seçtiği Dyens, ‘parmaklarda klasik, akılda cazcı’ olarak tanımlanıyor. Dyens, bugün düzenleyeceği konserde, flüt ve gitar için bestelediği üçüncü bölümünün başlığı “Ankara” olan “Traveling Sonata”yı Flütçü Cem Önertürk ile birlikte seslendirecek.
(Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net