01 Temmuz 2017 08:36

Adalet Yürüyüşü'nde 17'nci gün

Adalet Yürüyüşü'ne 17. gününde Antikapitalist Müslümanlar, kadın edebiyatçılar ve 17 barodan 300 avukat katıldı.

Paylaş

Cansu PİŞKİN
Sakarya

Adalet Yürüyüşü 17'nci gününde devam ediyor. Geceyi Sakarya’nın Akyazı İlçesi Ormanköy Mevkii’ndeki mola yerinde yürüyüşçüler sabah 08.00’da tekrar yollara düştü. Her geçen gün büyüyen Adalet Yürüyüşü’ne kadın örgütleri, hukuk örgütleri, akademisyenler, taraftar grupları gibi birçok farklı kesimden katılım sağlandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yürüyüşe başlamadan önce açıklama yaptı.

Kemal Kılıçdaroğlu açıklamasında, "Adalet yürüyüşümüz devam ediyor. Allah'ın yarattığı doğanın kendi dengesi adaleti var, bu dengeyi bozan insanoğludur. Biz isteriz ki adalet duygusu 7'den 70'e herkese tarafından kabul edilsin. Adalet duygusunu yüceltelim, adaletli davranalım. Hiçbir ayrım yapmaksızın, kimlik ayrımı yapmaksızın, inanç ayrımı yapmaksızın, yaşam tarzı ayrımı yapmaksızın hep birlikte, kardeşçe, huzur içinde yaşayalım. Bunun en temel yolu adalettir, adalettir, adalettir" diye konuştu.

Alanya'da meydana gelen orman yangınını hatırlatan Kılıçdaroğlu, herkesi ormanlar ve doğa konusunda duyarlı olmaya çağırdı.

Açıklamanın ardından yürüyüşe destek veren Antikapitalist Müslümanlar tarafından "Allah adaleti emreder" pankartı açıldı.

Kadın yazar ve edebiyatçılar, İstanbul'dan 300 avukat bugün yürüyüşe katılan gruplardandı. 13 Haftadır İstanbul Adliyesinde "Adalet Nöbeti" tutan avukatlar da yürüyüşte yerini aldı.

  • Açıklamaya Mustafa Sarıgül ve Antikapitalist Müslümanlar'dan İhsan Eliaçık katıldı.
  • Geceyi Sakarya Akyazı'da geçiren kortej yürüyüşe başladı.
  • Yürüyüş başlangıcında Beşiktaş Belediyesinin hazırladığı 1111 metrelik bayrak açıldı.
  • Yürüyüşte Kemal Kılıçdaroğlu'ya, Aslı Erdoğan, Ayşegül Tözeren, Evrensel yazarı Ceren Sözeri'nin de aralarında olduğu kadın yazar ve edebiyatçılar eşlik etti.
  • Tutuklu Cumhuriyet gazetesi avukatları için 13 haftadır Çağlayan'daki İstanbul Adliyesinde "Adalet Nöbeti" tutan avukatlar da yürüyüşe katıldı.

Yürüyüşün bugünkü organizasyonunu Antalya Muratpaşa, Bursa Mudanya, Beşiktaş belediyeleri üstleniyor.

‘DAYANIŞMAYLA CİDDİ BİR ARAYIŞTA BULUNABİLİRİZ’

Yürüyüş kortejine katılan Kadın Edebiyatçılar üzerinde “adalet” yazan mor bandanalarıyla yürüdü. Kadın Edebiyatçılarla birlikte gelen yazar Aslı Erdoğan hak, hukuk ve adalet için yürüyüşe katıldığını belirterek şunları söyledi: “Kendim de adaletsizliğin ciddi bir mağduruyum. Biraz da öğrendim ki dayanışmayla ciddi bir adalet arayışında bulunabiliyoruz. Artık eylemleri eleştirmek, yok şu vardı, bu katıldı, bu katılmadı gibi bir lüksümüz kalmadı. Durum çok vahim. Adalet herkese lazım ve birlikte olmamız gerektiğini düşündüğüm için buradayım.” Erdoğan sağlık sorunları olduğu için yürüyüşe yalnızca 1-2 saatliğine katıldığını belirtti.

‘YÜRÜYÜŞE SAYGI DUYDUĞUM İÇİN BURADAYIM’

Kadın Edebiyatçılarla birlikte korteje katılan yazarımız akademisyen Ceren Sözeri de şöyle konuştu: “Adalet için buradayız. Herkes kendi tanık olduğu haksızlıklar için burada. Bu yürüyüş Enis Berberoğlu tutuklandıktan başladı ama toplumdaki adaletsizliğe karşı isyan, problemler o kadar fazlaydı ki... Evet keşke daha önceden başlasaydı, keşke daha fazla şey yapabilseydik bu zamana kadar ama nihayetinde bir ‘adalet’ yazısıyla Ankara’dan İstanbul’a yürünüyor ve ben şahsen buna saygı duyduğum için buradayım.”

Cumhuriyet gazetesinin tutuklu avukatları için 3 buçuk aydır Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde Adalet Nöbeti tutan avukatlar da Adalet Yürüyüşü’ne destek vermek üzere katılım sağladı. 300 avukatla sabah erken saatlerde İstanbul’dan gelen avukatlar cübbeleriyle yürüyüşe katıldı. Adalet Nöbeti’ni başlatan avukatlardan Kemal Aytaç, yürüyüşe güç vermek için katıldıklarını söyledi. Aytaç, “Bizim taleplerimiz OHAL’in kaldırılması, KHK’lere son verilmesi, gazetecilerin, aydınların, milletvekillerinin, seçilmiş belediye başkanlarının görevden alınmasına ve tutukluluklarına son verilmesi. Yargısız, sorgusuz, delilsiz, uyduruk gerekçelerle insanlar cezaevlerinde tutuluyorlar. Davalar çok geç açılıyor ama bu arada tutuklandıkları için zaten cezalandırılmış oluyorlar. Bu baskıyı ve hukuksuzluğu kırmak için Adalet Nöbeti’ni başlatmıştık. Adalet Yürüyüşü de aynı şekilde bu amaçla yürütülen bir şey. Bu Adalet Yürüyüşü herkes için. Biz de İstanbul Barosu’na kayıtlı avukatlar olarak yürüyüşe geldik. Adalet talebimiz aslında herkes için. Semih ve Nuriye’nin sağlık durumları çok kritik noktaya geldi. Bir an evvel onların da taleplerinin karşılanması ve yerine getirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

‘ADALET HERKESE LAZIM’

Demokrasi İçin Hukukçular’dan (DİH) Avukat Yıldız İmrek ise şöyle konuştu: “Adalet Nöbeti’nin bir bileşeni olan DİH olarak buradayız. Türkiye’de adalet her zaman sorunluydu ama özellikle OHAL ilanından bu yana Türkiye’de tam bir fiili rejim durumu var. Hukuk düzeni diye bir şey yok. Bırakın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni, mevcut yasalar ve mevcut anayasa dahi yönetenler tarafından sürekli ihlal edildiği ve bir tek adam rejiminin söz konusu olduğu bir durumdayız. KHK’lerle yönetim sağlanıyor. Hem akademisyenlere hem öğrencilere dönük ciddi bir akademi kıyımı var. Akademi kıyımı ülkenin geleceğinin karartılmasıdır. Bir taraftan emeğe yönelik saldırılar da güçlü bir şekilde sürüyor. Hafta tatilleri ortadan kaldırılıyor, kıdem tazminatının gasbı gündemde, zorunlu arabuluculuk yasası işçi haklarına özel bir yasa tasarısı olarak gündemde ve grev yasakları var. Sonuç olarak bu süreçte hakkını arayan işçi, adalete ihtiyacı olan kadınlar, Nuriye ve Semih için, OHAL’in kaldırılması için, tek adam rejiminin ortadan kaldırılması için ve geleceğimiz için bu yürüyüşe katılma ihtiyacı duyduk. Tutuklu vekillerin serbest bırakılmasını, kayyum düzeninin ortadan kaldırılmasını ve halk iradesinin egemen olmasını istiyoruz. Adalet herkese lazım.”

‘ADALET, HERKESİN ADALETİ’

Avukat Doğuş Can Aygün ise, “Burada sadece CHP’nin tutuklu vekili için ya da tutuklu avukat arkadaşlarımız için değil toplumun Tüm kesimleri için adalet istediğimiz için geldik. İktidarın, güç odaklarının veya sadece damatların adaleti olmadığını, adalet herkesin adaleti olduğu için, kadınlar, çocuklar, mülteci hakları, iklim için yürüyoruz” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bakırköy'de kuyumcu soygunu

SONRAKİ HABER

Sayik Erol Tangut'a cinsel istismardan 33 yıl 9 ay hapis cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...