30 Haziran 2017 20:09

Venezuela’da ‘muhalifler’ ucuz gıda ambarını yaktı

Venezuela'da emekçilere dağıtılmak üzere bekleyen ucuz gıdaların bulunduğu depo kundaklandı.

Paylaş

Sağ partilerin çağrısıyla sokağa çıkan hükümet karşıtı gruplardan bazıları şiddet eylemlerinin dozunu artıyor. Birkaç gün önce eski bir polisin helikopterle Yüksek Mahkeme ve İçişleri Bakanlığı binalarına el bombalarıyla saldırdığı ülkede, dün gece de emekçilere dağıtılmak üzere bekleyen ucuz gıdaların bulunduğu depo kundaklandı.

Telesur’un haberine göre, Anzoátegui eyaletinde bulunan, Gıda ve Üretim Yerel Komiteleri (CLAP) aracılığıyla halka dağıtılmak üzere depolanan 40 ton ucuz gıda yakıldı. 

Eyalet Valisi Nelson Moreno, iki kişinin merkeze geldiğini ve molotof kokteyleriyle merkeze saldırdığını söyledi. Olay yerine gelen itfaiye ekiplerinin kalan 60 ton gıdayı ise yanmaktan kurtardığı açıklandı. 

Vali Moreno, şiddet eyleminin yaklaşan Kurucu Meclis seçimlerini sabote etmek isteyen muhalif gruplar tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. 

CLAP NEDİR?

Ekonomik kriz ve yüksek enflasyonla boğuşan Venezuela’da halk, birçok temel gıda maddesini bulmakta ve satın almakta zorluk çekiyor. Karaborsaya düşen gıda ürünleri kimi gruplar tarafından stoklanarak fahiş fiyatlara satılıyor. 

Devlet Başkanı Nicolas Maduro, özellikle emekçilerin gıda ihtiyacını karşılayabilmek için devlet destekli gıda üretimini teşvik eden düzenlemeler yaptı, çeşitli kitle ve mahalle örgütü temsilcilerinden oluşan CLAP komiteleri kuruldu ve devlet desteğiyle üretilen ucuz gıdalar bu komiteler aracılığıyla dağıtılmaya başlandı.

CLAP resmi internet sayfasındaki bilgilere göre, geçtiğimiz haziran ayında CLAP aracılığıyla dağıtılan gıdalardan sadece başken Caracas’ta 800 bin Venezuelalı aile faydalandı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gülmen ve Özakça’nın tutuklanacağı mahkeme öncesi belliymiş!

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa