30 Haziran 2017 20:05

Gülmen ve Özakça’nın tutuklanacağı mahkeme öncesi belliymiş!

Açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın mahkemeye çıkmadan önce hazırlanan tutanakta ‘tutuklu’ ifadesi kullanılmış.

Paylaş

KHK ile ihraç edildikleri mesleklerine geri dönebilmek için açlık grevine başlayan Eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tutuklanmasından önce hazırlanan tutanakta, iki isim için, ‘tutuklu’ ifadesinin kullanıldığı ortaya çıktı. 

Gökçer Tahincioğlu’nun Milliyet’te yer alan haberine göre; Gülmen ve Özakça hakkında iki ayrı yargılama süreci yürütüldü. Öncelikle Yüksel Caddesi’ndeki eylemleri nedeniyle Gülmen, Özakça ve Acun Karadağ hakkında iddianame hazırlandı. İddianame, mahkemeye gönderildi ve resmen davanın açılmış sayılması için kabul edilip edilmeyeceği beklenmeye başlandı. Bu süreç devam ederken Gülmen ve Özakça, yeniden gözaltına alındı ve başka bir esas numarası üzerinden soruşturulmaya başlandı. Bu kapsamda 23 Mayıs’ta adliyeye çıkartılan Gülmen ve Özakça, mesai saatinden sonra tutuklandı.

İLK DAVANIN MAHKEMESİ ‘TUTUKLU’ İFADESİ KULLANDI

Ancak mahkemeye çıkarılmadan önce eğitimcilerin tutuklanacağının zaten bilindiği ortaya çıktı. Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi, açılan ilk davayla ilgili tensip zaptını (duruşma hazırlığı tutanağı) 23 Mayıs’ta mesai saati dolmadan hazırladı. Henüz Gülmen ve Özakça tutuklanmadan önce hazırlanan tutanakta, iki isim için, ‘Başka suçtan tutuklu’ ifadesi kullanıldı. Mahkeme, Karadağ için bu ifadeyi kullanmadı. Mahkeme, ertesi gün de davayla ilgili müzekkereyi bu tutanak doğrultusunda hazırladı.

EMNİYET AÇILMAYAN DAVANIN NUMARASINI BİLİYOR!

Söz konusu davanın resmen 23 Mayıs’ta açılmış olmasına rağmen Ankara Emniyeti’nden 2 gün önce gelen yazıda, davanın esas numarasının yer aldığı da anlaşıldı. Gülmen ve Özakça, bu dava gerekçe gösterilerek 2 gün sonra tutuklandı.

Böylece Gülmen ve Özakça ile ilgili bu süreci polisin de önceden bildiği anlaşıldı. 21 Mayıs’ta savcılığa yazılan ‘arama ve el koyma’ talep yazısında, iki ismin Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı belirtildi ve davanın esas numarası tutanağa yazıldı. Ancak o tarihte, henüz iddianamenin incelenmesi sürecinin devam ettiği, davanın hukuken ve resmen açılmamış olduğu anlaşıldı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Alaşehir’de büyük bir faciadan dönüldü

SONRAKİ HABER

Venezuela’da ‘muhalifler’ ucuz gıda ambarını yaktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...